Site icon CASHPLAY

Branża afiliacyjna – co to takiego? Jak zarabiać na afiliacji?

affiliate industry what is it, visualization, a man coming out of a smartphone with a megaphone

Współczesny świat został zdominowany przez technologię. Marketing internetowy w znacznym stopniu zastąpił ten tradycyjny. Wielu ludzi zarabia dzisiaj w sieci. Nic więc dziwnego, że z czasem powstała branża afiliacyjna. Co to takiego? Czy naprawdę można zarabiać na polecaniu? Na czym polega zarabianie na afiliacji? Po czym poznasz link afiliacyjny?

Branża afiliacyjna – co to jest afiliacja?

Mówiąc o afiliacji, mamy na myśli proces, który polega na nawiązywaniu współpracy pomiędzy co najmniej dwoma stronami. Finalnie chodzi o to, aby osiągnąć w ten sposób ustalony cel biznesowy, z którego korzyści odniesie każda strona. 

W kontekście marketingu afiliacja oznacza, że jedna firma zawiera umowę z innymi firmami lub osobami, które będą promować produkty lub usługi firmy. W zamian za to otrzymają prowizję lub inną formę zapłaty. Podstawą działania takiego programu jest link afiliacyjny, o którym opowiemy więcej w dalszej części wpisu.

Program afiliacyjny nazywany jest również programem partnerskim, marketingiem afiliacyjnym lub performance marketingiem. Zdecydowanie najrzadziej zdarza się, że nosi nazwę reklamy efektywnościowej. 

Branża afiliacyjna stała się jedną z popularniejszych gałęzi marketingu internetowego. Rozwija się ona wraz z handlem w sieci oraz stale rosnącą liczbą użytkowników internetu. 

Image by Freepik

Linki afiliacyjne – co to właściwie jest?

Mówiąc najprościej, link afiliacyjny to adres URL, który prowadzi do konkretnego produktu lub usługi. Zawiera on informację o tym, skąd przychodzi dany klient. Czyli inaczej – w jaki sposób trafił na stronę, z czyjego polecenia. Dzięki temu dany wydawca zarabia prowizję od jego zakupów. Wiele osób twierdzi, że link afiliacyjny to najprostsza forma zarabiania w internecie. Nie musi występować w formie zwykłego linku, możesz go podpiąć też pod tekst, grafikę czy logo. 

Jak działa link afiliacyjny? Jest to bardzo proste i polega na kilku krokach, które zaraz omówimy. Najpierw wydawca zamieszcza odpowiedni link w sieci, np. w swoich mediach społecznościowych. Następnie użytkownik (czyli klient) klika w ten link i przechodzi na stronę sklepu. Później kupuje wybrany (lub konkretny) produkt w sklepie internetowym, który należy do reklamodawcy. Dzięki temu wydawca zarabia prowizję od sprzedaży, a reklamodawca zdobywa nowego klienta.

Link afiliacyjny umożliwia zliczanie każdego kliknięcia i przejścia na stronę reklamodawcy. Informuje też o tym, jaka sprzedaż lub akcja zostaje dokonana z tego linku. Oblicza również prowizje od konkretnych akcji i sprzedaży, dzięki czemu wydawca wie, ile zarobił. 

Co ciekawe, większość ludzi w ogóle nie zauważa, że link, w który zamierza kliknąć, jest przykładem linku afiliacyjnego. Jednak coraz częściej zdarza się, że twórcy internetowi mówią otwarcie o podjętej współpracy, na której zarabiają. Poza tym bardzo często jest to też korzyść dla klienta, ponieważ może skorzystać ze zniżki, której normalnie by nie miał. 

Kto uczestniczy w programie afiliacyjnym?

W programie afiliacyjnym biorą udział:

W niektórych przypadkach występuje dodatkowo sieć afiliacyjna. Jest to platforma, która umożliwia nawiązywanie takiej współpracy. W Polsce działa ich coraz więcej, np. MyLead czy NetSalesMedia.

Afiliacja – jaką rolę odgrywają poszczególni uczestnicy?

Zacznijmy od reklamodawcy, będącego sponsorem programu. Jego celem (zwykle) jest zwiększenie sprzedaży. Wyznacza on zasady opisujące sposób prowadzenia promocji. 

Jakie korzyści może odnieść reklamodawca? Po pierwsze będzie to pozyskanie nowych klientów. Następnie rozpowszechnianie produktów na stronach internetowych, których użytkownicy stanowią jego grupę docelową. Dodatkowo będzie to wzmacnianie świadomości marki i rozpowszechnianie informacji – zarówno o konkretnych produktach, jak i firmie. Poza tym bardzo istotne z punktu widzenia reklamodawcy są zwiększone zyski finansowe. Wynikają one z nowych kanałów dotarcia do klienta.

Warto dodać, że bezpośrednim celem reklamodawcy nie zawsze będzie sprzedaż. Równie dobrze może mu zależeć na dotarciu do jego strony lub pozostawieniu danych przez klienta.

Przechodzimy teraz do partnera. Jego cel polega na tym, aby zarobić na zdobywaniu klientów dla reklamodawcy. W tym celu wykorzystuje dostępne narzędzia, które umożliwiają skierowanie klienta na stronę reklamodawcy. 

Omówimy teraz korzyści, jakie może odnieść partner afiliacyjny. Przede wszystkim będzie to możliwość otrzymania korzyści finansowych w zamian za promowanie produktów reklamodawcy. Warto wspomnieć, że te korzyści są zawsze proporcjonalne – albo do sprzedaży, jaką udało się wygenerować, albo do pozyskanych leadów. Lead to osoba, która jest w jakiś sposób zainteresowana produktem lub usługą konkretnej firmy. Potocznie bywa ona nazywana potencjalnym klientem. 

Następną korzyścią będzie możliwość decydowania o formie reklamy oraz miejscu jej zamieszczenia. Dodamy jeszcze, że w takich programach mogą brać udział również niewielkie witryny. Nie jest on przeznaczony jedynie dla dużych graczy.

Na koniec zostaje klient. Tutaj mówimy o osobie, która wstępnie jest zainteresowana produktem (lub usługą) oferowanymi przez reklamodawcę. To ona klika w link lub baner zawierający kod konkretnego wydawcy. Korzyścią dla klienta jest zakup produktu lub usługi w atrakcyjnej cenie. 

Image by tirachard on Freepik

Kto może zostać afiliantem?

Dawniej, aby wziąć udział w takim programie, trzeba było mieć własną stronę internetową lub prowadzić bloga. Dzisiaj wygląda to nieco inaczej – ze względu na rozpowszechnienie się sieci społecznościowych. To właśnie tam najwięcej czasu spędzają użytkownicy sieci. I to w każdym wieku. 

Obecnie wystarczy posiadać konto w jednym z serwisów społecznościowych, np. na Instagramie, Facebooku czy YouTube. Dzięki temu afiliantem (czyli wydawcą lub partnerem) może zostać każda osoba, która prowadzi działania w sieci. Mówimy tutaj o zwyczajnych użytkownikach portali społecznościowych, influencerach, blogerach i vlogerach, portalach tematycznych, a nawet porównywarkach produktów. 

Media społecznościowe już dawno przestały służyć jedynie do komunikacji z innymi użytkownikami. Teraz są miejscem, gdzie ludzie dzielą się wszystkim – zdjęciami, opiniami, zainteresowaniami, poglądami. Niektórzy nie zdają sobie sprawy z faktu, że sieci społecznościowe w pewnym stopniu zastąpiły blogi. Dlatego też reklamodawcy zauważyli w tym ogromny potencjał, z którego korzystają.  

Afiliacja – jak zacząć zarabiać na poleceniach?

Na początek musisz wybrać produkty, które chciałbyś promować. Ważne, aby były one dopasowane do Twojej branży. Najlepiej, aby odpowiadały niszy, w której działasz. 

Następnie znajdź program partnerski (afiliacyjny), dzięki któremu zarobisz na prowizji ze sprzedaży takiego produktu. Oferty możesz znaleźć nawet na witrynach sklepów internetowych. Często takie informacje znajdują się w stopce strony. 

Możesz też dołączyć do jednej z sieci afiliacyjnych, które działają w Polsce. Wszystkie konieczne informacje na temat danego programu znajdziesz na konkretnych stronach internetowych. 

Jeśli nie uda Ci się znaleźć sklepu, który umożliwiłby Ci współpracę na takich zasadach, zawsze możesz próbować nawiązać kontakt za pomocą maila. Czasami zdarza się, że sklepy prowadzą takie programy, ale w sposób mniej oficjalny. To znaczy, że informacje są dostępne jedynie dla tych osób, które z nimi współpracują. 

Kolejna kwestia, o której należy wspomnieć to konieczność porównywania prowizji, jakie oferują poszczególne sieci afiliacyjne. W końcu chodzi o to, aby współpraca była dla Ciebie jak najkorzystniejsza. 

Ostatni krok to podjęcie decyzji o tym, w jaki sposób będziesz polecać wybrane produkty. Możliwości jest sporo – artykuły na blogu, filmy w serwisie YouTube czy posty sponsorowane to tylko kilka z nich. Jeśli jesteś zdecydowany, to na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Image by Freepik

Branża afiliacyjna – co to jest prowizja i jakie są modele rozliczeń?

Prowizja to wynagrodzenie, jakie można otrzymać w zamian za wykonanie określonej czynności lub osiągnięcie określonych efektów. 

W branży afiliacyjnej prowizję otrzymują partnerzy – za każdego klienta, który dokona zakupu albo wykona określoną akcję dzięki ich promocji. Do takich akcji należy np. rejestracja na stronie. 

W ramach prowizji stosowane są różne modele rozliczeń. Poniżej omówimy każdy z nich.

Modele rozliczeń prowizji w branży afiliacyjnej:

Najczęściej występującymi modelami rozliczeń są CPL, CPS i CPC. Choć oczywiście warto znać je wszystkie. 

Marketing afiliacyjny – zalety i wady

Mówiąc o branży afiliacyjnej, nie można pominąć tematu mocnych i słabych stron, jakie wynikają z takiej współpracy. W dalszej części wpisu omówimy wady i zalety programów partnerskich. 

Zalety marketingu afiliacyjnego

Wady marketingu afiliacyjnego

Image by pressfoto on Freepik

Podsumowanie

Po zapoznaniu się z tym wpisem wiesz już co nieco o branży afiliacyjnej – co to jest i jak w ten sposób zarabiać. Rozumiesz też, kto może brać udział w programach partnerskich oraz jakie funkcje pełnią poszczególni uczestnicy.

Branża afiliacyjna jest obecnie jednym z najpopularniejszych modeli marketingowych w internecie. Jak wspomnieliśmy, afiliacja polega na promowaniu usług lub produktów innych osób. W zamian za prowadzenie takich działań otrzymujesz ustaloną prowizję od sprzedaży. Jest to jednak dosyć złożony temat, choćby ze względu na to, że oprócz korzyści ma też sporo wad. 

Mimo wszystko marketing afiliacyjny może okazać się efektywnym dodatkiem do Twoich działań w sieci. Oczywiście w przypadku, gdy uda Ci się stworzyć trwałe relacje z partnerami – istotnymi z perspektywy biznesowej.

Źródło głównej grafiki: Image by pikisuperstar on Freepik

Exit mobile version