Skip to main content
Cashflow, gra online. wyścig szczurów

Cashflow – gra online, dzięki której wydostaniesz się z wyścigu szczurów

Poznaj grę Cashflow, która nauczy Cię zarządzania finansami. W tej symulacji możesz dokonać też swoich pierwszych inwestycji.

Chciałbyś wydostać się z wyścigu szczurów, w którym tkwisz od lat? Marzysz o pomnażaniu pieniędzy, a nie tylko ich zarabianiu? Poniższy artykuł opisuje grę Cashflow w wersji online. Dzięki niej w praktyce nauczysz się zasad inwestowania, przetestujesz też różne opcje tworzenia strategii gromadzenia majątku. Poznasz też alternatywę dla tej gry, jaką jest CashPlay.

Czym jest Cashflow?

Cashflow to gra planszowa, która zapewnia finansową edukację poprzez zabawę. Zasady gry opierają się na regułach omówionych w książce „Bogaty ojciec, biedny ojciec” autorstwa Roberta Kiyosaki i Sharon Lechter.

Fabuła gry nie należy do zbyt skomplikowanych. Ważne jest to, że każdy gracz zaczyna od bycia etatowym pracownikiem. Zanim zaczniesz rozgrywkę, losujesz zawód. Karty z poszczególnymi zawodami zawierają wszelkie potrzebne informacje na temat tego, jak wygląda Twój budżet.

Gra planszowa, rozrywka, nauka

Kolejna sprawa – od początku gry wszyscy poruszają się po wolnym torze. Początkowo każdy gracz w nim tkwi, nie mając na to wpływu. Celem graczy jest wydostanie się z tego wyścigu szczurów. Jeśli uda im się to osiągnąć, to przemieszczają się na tzw. szybki tor. Tam gra wygląda nieco inaczej, masz znacznie więcej możliwości.

Jak można to zrobić? Istnieje kilka sposobów, a jednym z nich jest inwestowanie na giełdzie. Możesz zainwestować też w nieruchomości, akcje i obligacje lub inne aktywa. Sposobem na wydostanie się z wyścigu szczurów jest zbudowanie własnego portfela aktywów.

Sporo tutaj zależy od Ciebie, a raczej od Twoich wyborów podczas gry.

Gra Cashflow a polski system edukacji

Szkoła, edukacja, ławki, klasa

Jak zapewne wiesz, system edukacyjny w Polsce jest mocno niedopracowany. Zresztą taka sytuacja trwa od wielu lat. W szkołach uczy się dzieci wielu rzeczy, większość z nich jednak niewiele ma wspólnego z tym, co czeka ich w dorosłym życiu. Niezależnie od tego, do jakiej szkoły pójdzie dziecko, temat pieniędzy zwykle bywa unikany przez nauczycieli.

Z powodu braku finansowej edukacji duża część uczniów miewa później problemy z odpowiednim gospodarowaniem pieniędzmi. Mówię o braku takiej edukacji, ponieważ to, co bywa poruszane na przedsiębiorczości, nie może być nazywane edukacją finansową.

Tak naprawdę inteligencja finansowa bywa przydatna na co dzień – choćby w momencie, gdy zależy nam, aby wybrać najkorzystniejszą lokatę w banku. Niestety nie każdy człowiek może się pochwalić umiejętnością zarządzania pieniędzmi. Dobra wiadomość jest taka, że bez problemu można się tego nauczyć.

Jeśli należysz do grupy osób, które mają kłopoty z zarządzaniem funduszami, to powinieneś jak najszybciej coś z tym zrobić. Oczywiście dla własnego dobra – pamiętaj, że nikt inny tego za Ciebie nie zrobi. Możliwe, że zastanawiasz się, dlaczego o tym mówię.

Cashflow to świetna gra, która jest w stanie zadbać o Twoją finansową edukację. Dzięki niej nauczysz się też podstaw inwestowania. Jednak najlepsze jest to, że możesz zdobywać wiedzę podczas zabawy!

Cashflow online jako alternatywa dla planszówki

Cashflow online, plansza

Zdaję sobie jednak sprawę, że pudełkowa wersja gry Cashflow nie należy do najtańszych. W związku z tym nie każdy jest w stanie pozwolić sobie na jej zakup.

Dlatego też spieszę z informacją, że ta gra istnieje również w wersji online. To nie koniec dobrych wieści – dostęp do gry jest całkowicie bezpłatny! Aby spróbować swoich sił w budowaniu finansowego imperium wystarczy mieć dostęp do internetu, a następnie zarejestrować się w grze. Można to zrobić tutaj.

Zasady wyglądają niemal tak samo jak w przypadku gry planszowej. Różnice polegają na tym, że nie masz w dłoni prawdziwej kostki i nie musisz ręcznie uzupełniać zestawienia finansowego – robi się to automatycznie. Jak widać na grafice, plansza też jest podobna do standardowej. Rozczarowaniem może być fakt, że nie ma pionków w kształcie szczurów. Poza tym nie losujesz zawodu, ponieważ zostaje Ci on przydzielony.

W tym miejscu muszę wspomnieć, że gra przeglądarkowa nie ma polskiej wersji językowej, więc konieczna jest znajomość języka angielskiego.

Powody, dla których powstała gra Cashflow

Znak zapytania

Podczas promocji gry Cashflow Robert Kiyosaki zwracał uwagę na rosnącą nierówność społeczną. Aktualnie wygląda to jeszcze gorzej, ponieważ ta dysproporcja wzrasta z każdym rokiem. Wygląda to bardzo nieciekawie, nawet gdy porównamy sobie kilka poprzednich lat. Zasadniczo można stwierdzić, że zagraża to już stabilności demokratycznego społeczeństwa.

Najbogatsi ludzie tworzą 1% populacji, na ten moment posiadając 38% całego światowego bogactwa. Wiąże się to z tym, że w dzisiejszych czasach nie tylko system emerytalny stanowi problem – jeśli porównamy to sobie np. z problemami systemu ochrony zdrowia na świecie.

Druga kwestia wygląda dramatycznie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę okres, który nastąpił po pandemii COVID-19. Badania potwierdzają, że milionów ludzi (zwłaszcza z klasy średniej) po prostu nie stać na opiekę zdrowotną, jakiej wymagają ich rodziny. Są to problemy globalne – w dużej mierze spowodowane brakiem edukacji finansowej.

Z powodu braku takiej edukacji sporo ludzi myśli, że wszystkie inwestycje są ryzykowne. Tymczasem istnieją różne poziomy ryzyka, dlatego przed podjęciem kroków należy dokonać stosownej analizy. Wiele zależy też od kwoty, jaką chcemy zainwestować i oczywiście samego rodzaju tej inwestycji. Pamiętaj, że fundusze inwestycyjne nie są jedyną opcją.

Mnóstwo ludzi decyduje się też na konta oszczędnościowe, co paradoksalnie nie jest wcale tak bezpieczne, jak im się wydaje.

Uświadomienie sobie tego wszystkiego doprowadziło do powstania tej gry ekonomicznej. Dzięki temu możesz dzisiaj grać w Cashflow!

Cashflow online – co można zyskać, grając w tę grę?

Cashflow onine, pieniądze

Dzięki tej grze będziesz w stanie kontrolować swoje finanse również w prawdziwym życiu. Dowiesz się, w jaki sposób możesz przejąć kontrolę nad swoimi pieniędzmi. Podczas gry zdobędziesz praktyczną wiedzę, która sprawi, że inwestowanie nie będzie miało przed Tobą tajemnic. Cashflow może Cię też nauczyć, jak efektywnie zarządzać przepływem pieniężnym.

Co ciekawe, gra Cashflow symuluje rzeczywistość, więc nabyte tutaj umiejętności możesz wykorzystać w prawdziwym świecie. Rywalizujesz nie tylko z innymi graczami – walczysz także z rynkiem nieruchomości, notowaniami giełdowymi czy różnego rodzaju nieprzewidzianymi sytuacjami. Te ostatnie na pewno doskonale znasz z codziennego życia.

Każda rozgrywka zapewnia inne wyzwania, więc warto grać jak najczęściej. Zwłaszcza na początku, aby w jak najwyższym stopniu zrozumieć zasady.

Cashflow a CashPlay – porównanie

CashPlay to ekonomiczno-strategiczna gra o finansach. Cel gry polega na przygotowaniu własnej strategii, która może okazać się przydatna również w prawdziwym życiu. W trybie szybkiej gry otrzymujesz konkretne zadania, które musisz wykonać, aby przejść dalej. Dla tych, którzy nie wiedzą – CashPlay nie jest planszówką (w odróżnieniu od Cashflow).

Wiele osób twierdzi, że zarówno Cashflow, jak i CashPlay to gry, od których warto zacząć swoją finansową edukację. Niech to będzie rozgrzewka przed prawdziwym życiem. Naucz się efektywnie budować i zarządzać przepływem pieniężnym. Pamiętaj, że to pieniądze powinny pracować dla Ciebie, a nie Ty dla nich.

W grze CashPlay bardzo przejrzyście przedstawione są np. inwestycje. Możesz to zobaczyć na grafice poniżej.

CashPlay, gra

Pod pewnymi względami obie gry są do siebie podobne. Chcesz wiedzieć, co je łączy?

Cashflow i CashPlay – główne podobieństwa:

  • są to gry przeglądarkowe,
  • obie dotyczą finansów,
  • mają charakter edukacyjny,
  • nadają się zarówno dla początkujących inwestorów, jak i tych bardziej doświadczonych,
  • pomagają osiągnąć wolność finansową,
  • z obu gier nauczysz się podstaw biznesu i sposobów gromadzenia majątku.

Podsumowanie

Jeśli chodzi o temat pieniędzy, to prawdopodobnie sam wiesz, że system edukacyjny uczy powierzchownie lub zupełnie tego nie uczy. Dlatego sam musisz zatroszczyć się o swoją finansową edukację. Chyba zdajesz sobie sprawę, że takie umiejętności będą Ci to potrzebne przez całe życie.

Dobrym pomysłem byłoby zacząć od przećwiczenia różnych strategii i zachowań na realnych zdarzeniach – właśnie to oferują gry CashPlay i Cashflow. Obie symulacje ułatwią Ci naukę finansów, dzięki czemu będziesz miał podstawy do tego, żeby zacząć pracować nad swoim przepływem pieniężnym w prawdziwym świecie.

Chcesz zdobyć pierwsze doświadczenie w inwestowaniu? Skorzystaj z możliwości, jakie oferuje gra i zostań najbogatszym człowiekiem na świecie. Śmiało, zarejestruj się w CashPlay już dziś.


Ten post został opublikowany w: Blog przez admin. Zapisz link.

Brak komentarzy

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.