Skip to main content
Cashflow, gra planszowa o finansach

Cashflow – gra planszowa, którą każdy powinien znać

Lubisz planszówki? Nie znasz jeszcze gry Cashflow? Przeczytaj ten wpis, a będziesz chciał ją zdobyć.

Gra Cashflow osiągnęła niezwykły sukces na całym świecie. Umożliwia opanowanie zasad inwestowania, abyś następnie mógł wykorzystać je w życiu. Z tego wpisu dowiesz się, czym jest Cashflow, jak wygląda rozgrywka oraz jaką alternatywę dla niej polecamy.

Co to jest Cashflow?

Na początek powinieneś wiedzieć, że Cashflow jest edukacyjną grą planszową o finansach. Powstała w zgodzie z zasadami, które opisano w książce „Bogaty ojciec, biedny ojciec” autorstwa Roberta T. Kiyosaki i Sharon Lechter.

Gra Cashflow została stworzona, aby poprzez zabawę nauczyć graczy kluczowej umiejętności, jaką jest prawidłowe zarządzanie pieniędzmi. Można śmiało powiedzieć, że pełni rolę praktycznej edukacji finansowej, której nie znajdziemy w szkołach.

Podczas gry uczysz się, w jaki sposób pozyskiwać aktywa, budować swój przepływ pieniężny oraz jak inwestować na giełdzie.

Na rynku ciężko byłoby znaleźć drugą tak kompleksową grę inwestycyjną.

Gra Cashflow – jak wygląda rozgrywka?

Jeśli nie miałeś wcześniej styczności z Cashflow, to musisz wiedzieć, że grę zaczynasz od bycia etatowym pracownikiem. Oznacza to mniej więcej tyle, że chcąc nie chcąc, bierzesz udział w tzw. wyścigu szczurów. Nie bez powodu pionkami w tej grze są właśnie szczury. Mają one przypominać, jaką rolę odgrywasz.

Poza tym grę cechuje nie tylko atrakcyjny wygląd planszy i pionków, ale również intuicyjne zestawienie finansowe (które uzupełniamy po danym zysku lub stracie).

Istnieją jednak sposoby, które umożliwią Ci wydostanie się z tego wyścigu szczurów, a są to m.in.: inwestowanie na giełdzie czy odpowiednie zarządzanie aktywami i pasywami.

Co ciekawe, że Cashflow rozpoczyna się od wylosowania karty zawodu, która wpływa na przebieg całej gry. Co się dzieje dalej? Generalnie musisz zbudować własny portfel aktywów – potrzebny do tego, aby móc wydostać się na szybki tor. Możesz też inwestować w metale szlachetne lub akcje oraz kupować nieruchomości. To naprawdę świetna gra, która umożliwia zdobycie praktycznych umiejętności inwestowania.

Warto dodać, że rywalizacja nie odbywa się jedynie między Tobą a innymi graczami. Konkurencję stanowią także notowania giełdowe, rynek nieruchomości oraz wszelkie nieprzewidziane sytuacje, które każdemu z nas przytrafiają się w prawdziwym życiu.

Co wspólnego z życiem ma gra planszowa Cashflow?

Niektórzy stwierdzą, że gra nie może być odzwierciedleniem prawdziwego życia. W zasadzie mają rację. Jednak istnieją pewne kwestie, które ją z nim łączą.

W życiu tak naprawdę ważne jest, aby każdy człowiek dowiedział się, czym jest zestawienie finansowe. Najprościej mówiąc – jest to po prostu podsumowanie przychodów i wydatków w danym okresie, np. miesiącu. Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej, to koniecznie sprawdź nasz artykuł na temat planowania wydatków.

Powinieneś zdawać sobie sprawę z faktu, że w banku nikt nie będzie chciał oglądać Twojego dyplomu, ponieważ w kwestii finansów wykształcenie jest praktycznie bez znaczenia. Chyba że studiowałeś finanse, to wtedy oczywiście jest to istotne, ponieważ – przynajmniej teoretycznie – powinieneś się w tym orientować.

Ale wracając do tematu – w grze Cashflow rywalizujesz z innymi graczami, jest to więc dobry sposób na zaobserwowanie swoich reakcji. Dobrze uświadomić sobie, w jaki sposób zachowujesz się, gdy wygrywasz, a jak w momencie przegranej. Chyba zgodzisz się ze mną, że lepiej wyciągnąć wnioski tego typu podczas tej dość realistycznej symulacji niż w rzeczywistym świecie, gdy obracasz prawdziwymi pieniędzmi.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, w gruncie rzeczy to od Ciebie zależy, jaką drogę wybierzesz. Zarządzaj swoimi aktywami poprzez samodzielne opracowanie planu działania. Dzięki Cashflow będziesz mógł sprawdzić, czy Twoje strategie tworzenia majątku przynoszą efekty.

Niewykluczone, że istnieją praktyki, których nie miałbyś okazji zweryfikować w prawdziwym świecie, a ta gra Ci to umożliwi. W dodatku bez obaw związanych ze stratą realnych oszczędności. Lubisz podejmować ryzyko w codziennym życiu? Wobec tego dla kontrastu w tej symulacji zrób coś innego – spróbuj stopniowego wzrostu. W przypadku gdy na co dzień jesteś oszczędny, w Cashflow spróbuj strategii agresywnych.

Jeśli obrana przez Ciebie strategia działa, to prawdopodobnie będziesz w stanie odnieść sukces również w prawdziwym życiu. Wystarczy, że ją wdrożysz.

CashPlay, edukacja finansowa

Cashflow a CashPlay – co je łączy?

Mówiąc o grze planszowej Cashflow nie można nie wspomnieć o jej odpowiedniku w wersji online, jakim jest CashPlay.

CashPlay to ekonomiczno-strategiczna gra o finansach. Ma ona również charakter edukacyjny, podobnie jak omawiana dotychczas planszówka. Ich cele są takie same – edukacja poprzez zabawę.

Jest to gra przeglądarkowa, więc nie potrzebujesz żadnej dodatkowej aplikacji, aby ją wypróbować. Na czym więc polega ta gra?

Zasady CashPlay nie są skomplikowane, chociaż warto najpierw nauczyć się jej podstaw – tak jak w przypadku każdej innej gry.

Rozgrywka zaczyna się od tego, że dostajesz określoną sumę pieniędzy (drobną) i od początku musisz nimi zarządzać. Albo uda Ci się osiągnąć sukces, albo zbankrutujesz, jeśli np. nie poradzisz sobie z narastającymi wydatkami. Jak widzisz, tutaj też sytuacja może się dość szybko odwrócić – zupełnie jak w życiu.

Dlatego celem gry jest opracowanie własnej strategii, która oprócz sposobów zarabiania pieniędzy i gromadzenia majątku, nauczy Cię również praktycznych umiejętności inwestowania. Jak powszechnie wiadomo, jest to jedna z najważniejszych kompetencji w świecie prawdziwych pieniędzy.

Niestety w szkołach temat pieniędzy traktowany jest w zasadzie jako tabu, więc nic dziwnego, że wielu ludzi nie radzi sobie później z zarządzaniem własnym budżetem. Uczniom wciska się jedynie to, że poprzez ciężką pracę będą w stanie zarobić duże pieniądze. CashPlay pomaga zrozumieć, że to pieniądze powinny pracować dla nas, a nie odwrotnie.

Podczas gry możesz zarządzać firmą, rozwijać własną karierę czy inwestować w sposób, który będzie dla Ciebie korzystny. Rozwijaj też konkretne umiejętności, które przydadzą Ci się w przyszłości.

Za wszelką cenę staraj się nie zbankrutować – traktuj tę grę jak test przed prawdziwym życiem. Na szczęście nie musisz martwić się wizją utraty Twoich pieniędzy – pamiętaj, że to nadal symulacja, a nie prawdziwe życie.

Podsumowanie

Jak widzisz, Cashflow to interaktywna rozgrywka umożliwiająca nie tylko poznanie możliwości gromadzenia majątku, ale również zgłębienie tematyki inwestycyjnej. Grając w tę grę, nauczysz się, w jaki sposób efektywnie budować swój przepływ pieniężny.

Jeśli jednak z jakichś powodów nie możesz sobie pozwolić na zakup gry planszowej Cashflow, to polecam Ci CashPlay. Jest to gra online, którą jak najbardziej można uznać za alternatywę dla Cashflow. Tak jak pisaliśmy wcześniej, zapewnia ona edukację poprzez zabawę. Zdobywasz praktyczne umiejętności w przystępny sposób. Kliknij tutaj, aby zarejestrować się w CashPlay.

Inteligencja finansowa potrzebna jest na każdym etapie naszego życia. Dlatego też warto wypróbować którąś z wymienionych gier, zdobywając jednocześnie praktyczną wiedzę.

Photo credit: svet on Visualhunt

Brak komentarzy

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.