Skip to main content
Cashflow opinie

Cashflow – opinie o grze, które warto przeczytać, zanim zdecydujesz się na jej zakup

Myślisz o zakupie gry planszowej Cashflow? Sprawdź nasz przegląd opinii dotyczących tej planszówki.

Skoro się tutaj znalazłeś, to prawdopodobnie doskonale wiesz, czym jest gra Cashflow. W tym wpisie przygotowaliśmy zestawienie zawierające opinie na temat tej gry planszowej. Znajdziesz tu pozytywne, jak i negatywne oceny. Możesz traktować ten artykuł jako przegląd opinii o grze.

Cashflow – opinie pozytywne

pozytywne opinie - uśmiech

Przeglądając opinie o grze Cashflow, możemy dowiedzieć się o niej praktycznie wszystkiego. W większości ocen użytkownicy opisują pozytywne wrażenia, jakie wywarła na nich ta gra planszowa.

Gracze zwykle chwalą, że Cashflow uczy o finansach w praktyczny sposób. Wygląda na to, że ta kwestia jest zgodna z opisem producenta. Użytkownicy twierdzą też, że Cashflow umożliwia rozwijanie zdolności matematycznych, ponieważ zmusza do liczenia pewnych rzeczy. Oczywiście w takich przypadkach wiele osób po prostu skorzysta z kalkulatora, więc ciężko powiedzieć, w jakim stopniu to rzeczywiście działa.

W kilku opiniach można też znaleźć stwierdzenia dotyczące tego, że gra zapewnia rozrywkę. Dzięki niej można przyjemnie spędzić czas ze znajomymi lub rodziną. Poza tym ułatwia spojrzenie na życie z innego punktu widzenia. Dodatkowo, według jednego z graczy, stanowi ona uzupełnienie edukacji o elementy finansowe.

Równie często pojawiają się pochlebne opinie na temat autora gry, czyli Roberta Kiyosakiego. Najczęściej jest on nazywany człowiekiem sukcesu, który w praktyce stara się nauczyć innych obracania pieniędzmi.

W jednej z opinii możemy przeczytać, że omawiana gra planszowa rzeczywiście łączy naukę z dobrą zabawą. Ktoś też słusznie zauważył, że to genialny pomysł, aby poznawać inwestycje za pomocą gry, bez konieczności wydawania prawdziwych pieniędzy.

Według użytkowników gra Cashflow sprawdza się w przypadku początkujących inwestorów oraz tych bardziej zaawansowanych. Są osoby, które cenią sobie możliwość testowania umiejętności inwestycyjnych na nieruchomościach. Inną kwestią jest też wspomniana nauka nowych pojęć. Podczas gry dowiadujemy się np. czym jest dochód pasywny.

Często pojawiają się pozytywne recenzje związane z uczestnictwem w wyścigu szczurów, który wygląda zupełnie jak ten w prawdziwym życiu. Czyli ciągłe podążanie za pieniędzmi, często bez zważania na cokolwiek innego. Drugą opcją jest też schemat życia od wypłaty do wypłaty.

Można też trafić na opinie mówiące o tym, że na początku gra może się wydawać skomplikowana, zwłaszcza podczas pierwszej rozgrywki. Z czasem coraz lepiej się ją poznaje, dzięki czemu pierwsze wrażenia nie mają znaczenia. Często wymienianym plusem jest to, że za każdym razem rozgrywka wygląda inaczej, dzięki czemu w kolejnych można nauczyć się nowych rzeczy.

Zdarzają się też opinie, mówiące o tym, że gra spełnia swoje zadanie jako nauka o finansach dla dzieci i młodzieży. Dzięki niej na własne oczy mogą zobaczyć, jak konkretne wydatki wpływają na domowy budżet. Podczas rozgrywki mogą też zaobserwować, na co tak naprawdę wystarcza wypłata. Innym przykładem jest to, że gra pozwala im na własnej skórze przekonać się, że pieniądze mogą się kiedyś skończyć. Powinno ich to skłonić do przemyśleń, jak poradzić sobie z taką sytuacją w życiu.

Najciekawsze oceny to te, które są obszerne i zawierają więcej niż kilka słów. W wielu przypadkach są one wielowątkowe, np. opisują, jak gra wpłynęła na czyjeś dalsze życie i ogólnie podejście do pieniędzy. Niektórzy piszą, że wychowywał ich „biedny ojciec”, co miało oczywiście wyraźny wpływ na ich stosunek nie tylko do zarabiania, ale i zarządzania pieniędzmi.

Według jednego z graczy jest to gra dla osób, które mają dość typowych planszówek. W dalszej części wypowiedzi wymienia on plusy, jakie dostrzegł w Cashflow. Wspomina on m.in. o nauce analitycznego myślenia czy zarządzania domowym budżetem – są to znowu kwestie, które promował producent.

Słowo, które we wszelkich opiniach pojawia się najczęściej to: „polecam”.

Cashflow – opinie negatywne

Opinie negatywne – smutna buźka

Zdarzają się jednak opinie negatywne, tak samo jak w przypadku każdego innego produktu. Wśród wad gry Cashflow pojawia się najczęściej jej cena. Nie jest to niczym zaskakującym, ponieważ rzeczywiście ta gra planszowa sporo kosztuje, o czym pisaliśmy w jednym z poprzednich wpisów. W wielu miejscach widnieją opinie mówiące o tym, że tej gry po prostu nie opłaca się kupować. Niektórzy od razu podają też nazwy gier, które w większym stopniu spełniają swoje zadanie – nauki poprzez zabawę.

Drugim częstym zarzutem jest duża losowość, wynikająca z tego, że wiele zależy nie od obranej przez nas strategii, ale od rzutów kostką. Z logicznego punktu widzenia wydaje się to rozsądne, ponieważ rzeczywiście to właśnie kostka decyduje o naszych ruchach na planszy. Poza tym największy wpływ na przebieg rozgrywki ma to, jaką kartę zawodu uda nam się wylosować na początku. W kolejnych fazach gry również jesteśmy zależni od wylosowanych kart, mimo wszystko w nieco mniejszym stopniu.

Ludzie zazwyczaj też wymieniają fakt, że cena jest nieadekwatna do zawartości pudełka. Co w skrócie oznacza mniej więcej tyle, że ustalona cena jest wygórowana, a rzeczywistość prawdopodobnie nas rozczaruje, gdy gra znajdzie się w naszych rękach.

Z tym zarzutem wiąże się kolejny, który dotyczy niskiej jakości wykonania poszczególnych elementów gry. Można znaleźć niskie oceny związane z tym, że np. karty zrobiono z nieodpowiedniego materiału, przez co są one ze sobą sklejone.

Niektórzy gracze twierdzą, że inwestycje w akcje lub obligacje są przestawione w bardzo uproszczony sposób. Według tej opinii prowadzi to do tego, że można się później mocno zdziwić, gdy będziemy chcieli wprowadzić w życie te wyuczone schematy. Ktoś też stwierdził, że gra uczy jedynie podstaw, więc jeśli ktoś nie jest nowicjuszem w tematyce finansowej, to raczej niczego nowego się z niej nie nauczy.

Poza tym w niewielkim stopniu może rozwinąć inteligencję finansową graczy. Zastanówmy się nad tym przez chwilę. Chyba ciężko oczekiwać, że w takiej rozgrywce nauczymy się wszystkiego związanego z finansami i inwestowaniem. Pamiętajmy, że to nadal jest gra planszowa, mająca zapewnić graczom jakąś rozrywkę. Jeśli komuś zależy na zdobyciu szczegółowej wiedzy związanej z tymi zagadnieniami, to może lepiej wybrać jeden z kierunków studiów, które to zapewnią, a nie oczekiwać, że wszystkiego nauczy się z gry.

Kolejna problematyczna kwestia to wartość edukacyjna, która jest tak bardzo promowana w przypadku tej gry. Część graczy twierdzi, że Cashflow nie ma takiej wartości. Jedna recenzja wręcz wyśmiewa tę grę pod względem nauki inteligencji finansowej. Autor tej opinii pisze, że to są jakieś żarty, ponieważ gra ma niby tego uczyć, ale nie pozwala nam kontrolować impulsywnego zakupu – tutaj odnosi się znowu do wylosowanej karty, która decyduje za nas. Gracze często nie mają możliwości podejmowania własnych decyzji.

W dalszej części dodatkowo oskarża autora Cashflow o to, że ta gra została stworzona po to, aby trzymać się ideologicznej strategii inwestowania, którą wygłasza Kiyosaki. Dodatkowo możemy przeczytać, że Cashflow w zasadzie nie różni się od znanego wszystkim Monopolu.

Równie często pojawiają się opinie związane z tym, że gra Cashflow zyskała popularność za sprawą dobrego marketingu, ponieważ ze względu na swój koszt przebija różne popularne gry planszowe, które zawierają mnóstwo elementów, figurek, żetonów i plansz. Autor tej opinii wspomina następujące gry: Twillight Emperium, World of Warcraft lub Horus Heresy, nazywając je „cegłami”. Na koniec swojej wypowiedzi dodał jeszcze podsumowanie, w którym pisze, że: „zakup gry o inteligencji finansowej sam z siebie jest sprzeczny z tą inteligencją finansową”.

podsumowanie opinii – recenzje użytkowników

Podsumowanie

Jak widać w przedstawionym artykule, gra Cashflow ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Opinie w sieci są podzielone.

Wydaje się, że z jednej strony warto w nią zainwestować, aby rozwinąć (lub nabyć) umiejętność zarządzania pieniędzmi. Jednak z drugiej strony – można wypróbować Cashflow w wersji online, która jest zupełnie darmowa. Każdy wybierze tę opcję, która będzie mu bardziej odpowiadała. Jeśli chcesz sprawdzić na własnej skórze, jak przebiega rozgrywka i czego można spodziewać się po grze, to powinieneś ją wypróbować.

Polecamy również przetestowanie alternatywy dla Cashflow, jaką stanowi CashPlay – ekonomiczna gra o finansach. Kliknij tutaj, aby zarejestrować się w grze CashPlay.


Ten post został opublikowany w: Blog przez admin. Zapisz link.

Brak komentarzy

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.