Skip to main content
investing in raw materials, woman sitting on big coins, a chart in the background

Inwestowanie w surowce – co musisz wiedzieć przed pierwszą inwestycją?

Inwestowanie w surowce to korzystna opcja dla inwestorów. Chcesz zacząć inwestować w surowce? Sprawdź, jak to zrobić.

Surowce inwestycyjne to jedna z dostępnych metod inwestycji. Surowce to materiały wykorzystywane do produkcji dóbr konsumpcyjnych lub innych produktów przemysłowych. Inwestowanie w nie może być korzystne i atrakcyjne. Zwłaszcza dla inwestorów, którzy szukają alternatywnych sposobów na zwiększenie swojego portfela inwestycyjnego. Z tego wpisu dowiesz się, na czym polega taka inwestycja.

Czym są surowce i jakie są ich rodzaje?

Surowce są surowymi materiałami pochodzenia naturalnego, które bywają wykorzystywane do produkcji różnego rodzaju dóbr i usług. Na pewno zdajesz sobie sprawę, że surowce są istotnym rynkiem dla gospodarki każdego kraju. Dla niektórych z nich towary rolne są kluczowym źródłem dochodu. Poza tym stanowią podstawę przemysłu spożywczego. 

Surowce inwestycyjne są bardzo różnorodne. Ich wybór zależy przede wszystkim od preferencji inwestorów oraz celu ich inwestycji. Biorąc pod uwagę ich rodzaj, można wyróżnić kilka grup surowców:

 • surowce rolne (zboża, np. pszenica, kukurydza, ryż ziemniaki, kawa czy kakao),
 • zwierzęta hodowlane, czyli tzw. żywy inwentarz (bydło, trzoda),
 • metale przemysłowe (żelazo, miedź, aluminium),
 • surowce energetyczne (węgiel, gaz ziemny, ropa naftowa),
 • metale szlachetne (srebro, złoto, platyna).

Każdy ze wspomnianych typów posiada swoje specyficzne cechy oraz ryzyka. Dlatego też przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego rodzaju surowca należy dokładnie przeanalizować sytuację na rynku oraz prognozy związane z jego dalszym rozwojem.

Planujesz jakąś inwestycję, ale nie jesteś przekonany, czy to dobry pomysł – ze względu na aktualną sytuację na świecie? Zapoznaj się z naszym wpisem, w którym podpowiadamy, w co inwestować w kryzysie. 

Inwestowanie w surowce, kobieta siedząca przy komputerze, obok kalkulator i banknoty

Na czym polega inwestowanie w surowce?

Zacznijmy od tego, że jest to jedna ze strategii dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Jednocześnie może być też jedną z najskuteczniejszych metod pomnażania majątku. Pod warunkiem, że wiemy, w jaki sposób się do tego zabrać. Inwestycja w surowce polega na inwestowaniu w różne rodzaje towarów. Wspomniane towary są często wykorzystywane do produkcji dóbr konsumpcyjnych lub innych produktów przemysłowych.

Przez ostatnie lata wzrosło zainteresowanie tym rodzajem inwestycji. Zwłaszcza w kontekście wojny za wschodnią granicą. Nie można jednak powiedzieć, że surowce stały się popularnym sposobem na lokowanie pieniędzy. Nadal zdecydowanie częściej wybierane są tradycyjne formy inwestycji.

Surowce to inwestycja, która może być ciekawą opcją dla osób poszukujących alternatyw do tradycyjnych możliwości inwestowania pieniędzy. Niektóre z nich, takie jak ropa, złoto czy miedź, są zwykle bardziej stabilne niż akcje czy obligacje. Ich ceny zależą bowiem od globalnego popytu i podaży, a nie tylko od sytuacji na rynkach finansowych.

Pewnie zastanawiasz się, jak to działa? Mówiąc w skrócie, inwestorzy szukają surowców, które mają potencjał do wzrostu, aby móc czerpać zyski z ich inwestycji. Z tego względu osoby dokonujące zakupu surowców muszą mieć dobrze rozwinięte umiejętności analityczne oraz zdolność do przewidywania trendów rynkowych. W ten sposób będą w stanie osiągnąć sukces w realizacji swoich celów finansowych.

kobieta notująca w zeszycie

Czy warto inwestować w surowce? 

Niełatwo odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każdy ma inny punkt widzenia. To, że jednej osobie udało się sporo zarobić, nie oznacza wcale, że u drugiej wystąpi analogiczna sytuacja. Każda inwestycja to złożony temat, który wymaga przemyślenia i zdroworozsądkowego podejścia. 

Jeśli jednak zastanawiasz się nad możliwością dokonania inwestycji, to mamy dla Ciebie jedną ważną radę. Warto, abyś pamiętał, że taki projekt inwestycyjny będzie się wiązał nie tylko z korzyściami, ale też z zagrożeniami. Poniżej omówimy wady i zalety tego typu inwestycji.

plus, korzyści z inwestycji

Inwestycja w surowce – zalety

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego

Jednym z głównych powodów, dla których warto rozważyć ten rodzaj inwestycji, jest dywersyfikacja portfela inwestycyjnego. W przypadku, gdy większość Twojego portfela jest zainwestowana w akcje lub obligacje, inwestycja w surowce może pomóc Ci zmniejszyć ryzyko.

Co to znaczy? Chodzi o to, że surowce mają tendencję do wykazywania odmiennych trendów w porównaniu z akcjami i obligacjami. Oznacza to, że dodanie ich do portfela inwestycyjnego może pomóc w zmniejszeniu ryzyka. Jednocześnie taka różnorodność aktywów zwiększa szanse na zysk.

Zyski w czasie inflacji

Drugim powodem, dla którego warto inwestować w surowce, jest fakt, że surowce mogą stanowić gwarancję zysków podczas inflacji. W momencie, gdy ceny dóbr konsumpcyjnych rosną, zwykle wraz z nimi rosną też ceny surowców, m.in. złota czy srebra. Z tego powodu surowce są traktowane jako dobre zabezpieczenie przed inflacją. Taka inwestycja może zatem pomóc w zabezpieczeniu portfela inwestycyjnego przed wartością niskiej inflacji. 

Łatwość inwestowania

Trzeci powód to relatywnie łatwe inwestowanie. Ta cecha wynika z faktu, że aktualnie istnieje wiele sposobów na przeprowadzenie takiej inwestycji. Dzisiaj już nie ma konieczności inwestowania w fizyczne towary. Mamy bowiem do dyspozycji różne instrumenty finansowe, np. fundusze inwestycyjne, kontrakty terminowe czy opcje. Jest to oczywiste ułatwienie dla inwestorów, dające im większą elastyczność i wybór.

Potencjalnie wysokie zyski

Kolejnym powodem, dla którego warto rozważyć ten rodzaj inwestycji, jest potencjalnie wysoka stopa zwrotu. Jeśli rozumiesz, co dzieje się na rynku surowców i potrafisz przewidywać trendy cenowe, możesz osiągnąć naprawdę spore zyski. W dużej mierze będzie to zależało od tego, w jakim stopniu trafne będą Twoje decyzje inwestycyjne. 

Musisz mieć jednak na uwadze, że zawsze istnieje ryzyko straty, o czym wspomnieliśmy już wcześniej. Surowce jako forma inwestycji może być dobrą opcją dla inwestorów, którzy są gotowi do podjęcia takiego ryzyka.

minus, wady inwestycji

Inwestycja w surowce – wady

Wysokie ryzyko inwestycyjne

Inwestycje w surowce są zazwyczaj bardzo ryzykowne, ponieważ ceny surowców mogą się drastycznie zmieniać w krótkim czasie. To może prowadzić do olbrzymich strat. Dlatego inwestorzy powinni dokładnie przestudiować rynek i regularnie analizować ceny surowców, aby uniknąć nieprzewidzianych strat. 

Konieczność posiadania wiedzy

Zasadniczo chodzi o to, że chcąc osiągnąć sukces w takich inwestycjach, trzeba mieć pewną wiedzę. Pewnie się domyślasz, że chodzi przede wszystkim o wiedzę na temat rynku surowców. Poza tym ważne są umiejętności analizowania trendów cenowych.

Zależność od czynników zewnętrznych

Ceny surowców są uzależnione od wielu czynników zewnętrznych, które dotyczą zarówno zmian w polityce krajowej i międzynarodowej, jak i wojny czy klęski żywiołowej. Poza tym zależą one również od popytu i podaży na rynku światowym. Ryzyko jest więc powiązane z różnego rodzaju czynnikami zewnętrznymi, na które żaden inwestor nie ma wpływu.

Ograniczona płynność

Inwestycje w surowce często bywają mniej płynne niż inwestycje w akcje lub obligacje. Płynność inwestycji to zdolność inwestora do bezproblemowej sprzedaży swoich aktywów inwestycyjnych (np. akcji, obligacji czy surowców). Oczywiście mówimy tutaj o sprzedaży za gotówkę, która nie ma zauważalnego wpływu na ich wartość rynkową. Warto mieć na uwadze, że sprzedaż surowców w nagłych sytuacjach może być trudna, przez co istnieje ryzyko utraty inwestycji.

Chciałbyś sprawdzić się w roli inwestora, ale bez wiążącego się z tym ryzyka? Możesz nie wierzyć, ale to możliwe! W grze CashPlay nauczysz się podstaw inwestowania, a także innych przydatnych umiejętności. Nie będziesz miał już problemów z zarządzaniem własnymi finansami. Wystarczy, że zarejestrujesz się w grze CashPlay i zaczniesz przygodę. 

Cashplay gra online

Możliwe opcje, czyli jak inwestować w surowce?

Inwestycja w surowce ma na celu zarobienie pieniędzy poprzez spekulowanie na zmianach cen surowców, jakie zachodzą na rynku. Inwestorzy mogą inwestować w surowce na różne sposoby:

 • poprzez zakup fizycznych surowców,
 • poprzez zakup kontraktów terminowych lub opcji,
 • poprzez fundusze inwestycyjne,
 • poprzez ETF-y.

Warto zwrócić uwagę na koszty inwestycji oraz na sposób dywersyfikacji portfela, aby uniknąć zbyt dużego ryzyka. Pamiętaj, aby przed dokonaniem pierwszej transakcji skrupulatnie przeanalizować wykresy cenowe surowców, które Cię interesują. Dobrze byłoby też zbadać ich fundamenty.

Ze względu na to, że rynek surowców jest bardzo zmienny, niestety często dochodzi do wahań ich cen. To z kolei może skutkować zarówno wysokimi zyskami, jak i ogromnymi stratami. Dlatego też inwestorzy powinni mieć wysoki próg tolerancji ryzyka.

Istnieje jeszcze jedna ważna zasada inwestowania, mówiąca o tym, że surowce powinny stanowić jedynie część portfela inwestycyjnego. W żadnym wypadku nie powinieneś stawiać tylko i wyłącznie na jeden rodzaj inwestycji.

planowanie, ludzie pochyleni nad wykresami

Inwestycja w surowce – jak zacząć?

Prawdopodobnie już się domyślasz, że nie ma jednego sposobu na rozpoczęcie takich inwestycji. Oczywiście istnieje ich kilka, my omówimy jeden z nich, prawdopodobnie najbardziej uniwersalny. Dodamy jeszcze, że nasza metoda opiera się na kilku krokach. Przejdźmy więc do konkretów. 

 1. Zapoznaj się z rynkiem surowców – zanim zaczniesz inwestować, warto byłoby poznać chociaż podstawowe informacje o tym rynku. Mamy tutaj na myśli np. to, jakie surowce są dostępne, jakie czynniki wpływają na ich ceny, jak działa handel surowcami itd. Dowiedz się jak najwięcej, to z pewnością będzie miało wpływ na Twoje przyszłe decyzje i działania.
 2. Wybierz surowce, które Cię interesują – będą to jednocześnie te, w które chcesz zainwestować. Możesz wybrać surowce, z którymi w pewien sposób jesteś zaznajomiony lub takie, które są aktualnie popularne na rynku.
 3. Określ swoje cele inwestycyjne – zastanów się, co chcesz osiągnąć, inwestując w surowce. Czy zależy Ci na  krótkoterminowych zyskach, czy myślisz o inwestowaniu długoterminowym? Jaki poziom ryzyka jesteś w stanie zaakceptować?
 4. Wybierz platformę inwestycyjną – chodzi o platformę, która oferuje handel surowcami. Pamiętaj, że masz do wyboru różne opcje: platformę internetową, brokera lub bank.
 5. Otwórz konto inwestycyjne – dotyczy to konta inwestycyjnego na wybranej przez siebie platformie. Następnie zasil je środkami, które postanowiłeś przeznaczyć na ten cel.
 6. Rozpocznij inwestowanie – po ulokowaniu środków na swoim koncie, możesz rozpocząć inwestowanie w wybrane surowce. Wcześniej pisaliśmy o tym, że masz do dyspozycji różne opcje zakupu surowców, możesz wrócić do tamtego fragmentu. 
 7. Monitoruj swoje inwestycje – dzięki temu będziesz na bieżąco z cenami surowców. Pozwoli Ci to podejmować decyzje inwestycyjne na podstawie aktualnych informacji, a nie historycznych.

Przypominamy, że inwestycja w surowce zawsze wiąże się z ryzykiem. Dlatego przed rozpoczęciem inwestycji zalecane jest uzyskanie fachowej porady, np. od doradcy finansowego. Bardzo istotne jest też to, abyś dokładnie przeanalizował rynek oraz dokonał przeglądu swoich celów inwestycyjnych.

Jesteś początkującym inwestorem? Chciałbyś wiedzieć, na czym się skupić podczas swoich pierwszych inwestycji? Sprawdź nasze wskazówki dotyczące inwestowania dla początkujących.

Inwestowanie w surowce, strategia, banknoty leżące na biurku obok laptopa i kalkulatora

Podsumowanie

Inwestycja w surowce bywa korzystna dla inwestorów, ponieważ pozwoli im na zwiększenie portfela inwestycyjnego. Dodając surowce do swojego portfela, możesz zdywersyfikować inwestycje, zabezpieczyć się przed inflacją i osiągnąć wysokie zyski.

Oczywiście mamy tutaj również do czynienia z ryzykiem, podobnie jak w przypadku każdej innej inwestycji. Jednak dokładna analiza i zrozumienie rynku surowców mogą pomóc Ci osiągnąć sukces. Dobrym pomysłem będzie opracowanie strategii działania.

Źródło głównej grafiki: Image by pch.vector on Freepik


Ten post został opublikowany w: Blog przez admin. Zapisz link.

Brak komentarzy

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.