Site icon CASHPLAY

Jak oszczędzać na przyszłość dziecka, aby ułatwić mu start w dorosłość? 

jak oszczędzać na przyszłość dziecka, szczęśliwa rodzina ze skarbonka

Zapewnienie dobrego startu w życiu swoim dzieciom jest jednym z najważniejszych celów, jakie stawiają sobie dzisiaj rodzice. Oczywiście zaraz po wychowaniu. Jednym z kluczowych aspektów oszczędzania jest odpowiednie przygotowanie finansowe. W tym artykule przedstawimy kilka sposobów, które podpowiedzą Ci, jak oszczędzać na przyszłość dziecka, aby zapewnić mu stabilność finansową podczas stawiania pierwszych kroków w dorosłości.

Oszczędzanie dla dziecka – czy warto się tego podejmować?

Oszczędzanie na przyszłość dziecka jest jednym z najważniejszych aspektów planowania finansowego rodziny. Bez względu na to, czy chodzi o zapewnienie mu lepszego wykształcenia, wsparcie w realizacji marzeń czy po prostu stabilną przyszłość. Dzięki takim środkom dziecko będzie w większym stopniu niezależne finansowo. Co za tym idzie – oszczędzisz mu stresu związanego z potrzebą zarabiania na życie, np. podczas studiowania.

Warto zdawać sobie sprawę, że oszczędzanie na przyszłość dziecka może mu też pomóc w osiągnięciu celów życiowych. Możemy do nich zaliczyć np. zdobycie wykształcenia, kupno pierwszego mieszkania czy założenie własnej firmy. W każdym z tych przypadków ważne jest, aby zacząć oszczędzać jak najwcześniej.

Patrząc na to z szerszej perspektywy, oszczędzanie może zapewnić stabilność finansową całej rodzinie. To z kolei będzie miało pozytywny wpływ na rozwój dziecka, jego zdrowie, a nawet dobre samopoczucie.

Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach oszczędzanie może być trudne. Zwłaszcza że ceny regularnie rosną, a niepewność ekonomiczna zadomowiła się już na stałe w naszych umysłach. Bardzo prawdopodobne jest też to, że oszczędzanie będzie wymagało od nas pewnych poświęceń czy wyrzeczeń. Warto jednak spojrzeć na to z logicznego punktu widzenia – długoterminowe korzyści są zazwyczaj znacznie większe niż koszty, które mają charakter krótkoterminowy.

Jeśli więc możesz sobie pozwolić na odkładanie pewnych kwot z myślą o przyszłości swojego dziecka, to na pewno warto się na to zdecydować. 

Zabezpieczenie przyszłości dziecka – kiedy zacząć oszczędzać?

Jak wspomnieliśmy, wskazane jest, aby zacząć odkładać jak najwcześniej. Istnieje ku temu kilka powodów, które sprawiają, że warto się nad tym przynajmniej zastanowić. 

Wśród korzyści takiego rozwiązania możemy wymienić m.in.:

Jak widzisz, są to dość mocne i przekonujące argumenty. Zasadniczo można więc przyjąć, że dobrze byłoby zacząć oszczędzać już w momencie pojawienia się dziecka na świecie. Sprawi to, że będziesz mieć więcej czasu na zbudowanie stabilnej podstawy finansowej.

Jak oszczędzać na przyszłość dziecka – sposoby

W życiu każdego rodzica przychodzi moment, kiedy dochodzi do wniosku, że warto byłoby zabezpieczyć przyszłość swojego dziecka. Oczywiście dotyczy to sytuacji, gdy jest on w stanie się tego podjąć.

Czyli w skrócie powinno to wyglądać tak:

Wiele osób zastanawia się, jak do tego podejść, aby osiągnąć sukces. Poniżej opisujemy sposoby ułatwiające oszczędzanie z myślą o przyszłości Twojego dziecka.

Image by Freepik

Edukacja, czyli inwestycja w rozwój

Zaczniemy dość przewrotnie, bo nie od typowych produktów finansowych, a właśnie od edukacji. Jest to też sposób przeznaczony dla osób, które nie mają możliwości oszczędzania na przyszłość dla swojego dziecka. Naszym zdaniem inwestowanie w jego edukację to jedna z najlepszych decyzji, jaką mogą podjąć rodzice. W ten sposób zabezpieczają również jego przyszłość.

Dobre wykształcenie jest kluczem do przyszłego sukcesu ich dziecka. Dlatego też warto zacząć odkładać pieniądze na jego edukację. Jak się do tego zabrać? Na początku przede wszystkim można inwestować w dodatkowe zajęcia czy kursy. Pomogą one dziecku rozwijać jego umiejętności i zainteresowania.

Dotyczy to również korepetycji, więc jeśli widzimy, że dziecko miewa trudności z jakimś przedmiotem, nie warto tego ignorować. Najlepiej od razu znaleźć mu korepetytora, który pomoże mu opanować dane zagadnienia. Wielu rodziców czeka do ostatniej chwili i w efekcie okazuje się, że jest już za późno. Najczęściej jest to moment, gdy zbliża się matura i nie da się wtedy wszystkiego nadrobić w ekspresowym tempie.

Bardzo ważna jest też edukacja finansowa dziecka, więc dobrze byłoby o to zadbać. Najlepiej na własną rękę, ponieważ w szkołach temat zarządzania pieniędzmi jest często całkowicie pomijany.

Co może gwarantować inwestycja w edukację? Przede wszystkim będą to:

Zależy Ci, aby zainteresować swoje dziecko tematyką finansową, ale nic z tego nie wychodzi? Spróbuj polecić mu CashPlay – grę edukacyjną o finansach. Dzięki niej może zrozumieć podstawy finansów, a w dodatku będzie się to odbywało poprzez zabawę. 

Konto oszczędnościowe

Kolejnym sposobem, który może znacznie ułatwić oszczędzanie, jest konto oszczędnościowe. Często jest to opcja, która przychodzi ludziom do głowy w pierwszej kolejności.

Co to takiego? Jest to rachunek oszczędnościowy, który nie wymaga regularnych wpłat. Możesz wpłacać i wypłacać środki wtedy, kiedy potrzebujesz. Umożliwia to kontrolowanie wydatków związanych z wychowaniem dziecka, a także nauczanie go odpowiedzialnego zarządzania pieniędzmi.

Cechą charakterystyczną kont oszczędnościowych jest wyższe oprocentowanie – w stosunku do tradycyjnych rachunków. Poza tym plusem prowadzenia takiego konta są odsetki (rosnące zależnie od oprocentowania w ujęciu rocznym).

Gwarantuje też elastyczność w zarządzaniu tymi pieniędzmi. Jest to główna różnica w porównaniu z lokatami bankowymi. W tym przypadku istnieje możliwość ustawienia przelewu, który będzie się robił automatycznie, bez naszej ingerencji. Możemy w ten sposób regularnie przelewać określoną sumę na konto oszczędnościowe.

Lokata bankowa 

Lokata w banku to przykład powszechnego produktu oszczędnościowego. Jest ona prosta w obsłudze, ponieważ wpłacamy pieniądze na początku, wybieramy okres ich deponowania i właściwie możemy o niej zapomnieć. Na koniec okresu deponowania otrzymujemy odsetki, które uzbierały się przez okres obowiązywania umowy. 

Na rynku istnieją różne opcje, do wyboru mamy lokaty krótkoterminowe (np. na 2-3 miesiące) oraz długoterminowe (12-36 miesięcy). Lokaty cechuje również niski próg wejścia, ponieważ nie trzeba mieć dużej sumy, aby je założyć. Warto zapoznać się w tym celu z ofertami poszczególnych banków. 

Należy jednak mieć na uwadze, że w przypadku lokat mamy ograniczony dostęp do pieniędzy. Nie możemy nic dodać po otwarciu lokaty. Jeśli chcielibyśmy je wypłacić przed końcem umowy, stracimy odsetki. Druga ważna kwestia dotyczy tego, że ich oprocentowanie zależy od obowiązujących stóp procentowych.

Warto też pamiętać, że decydując się na lokatę, nie będziemy w stanie uniknąć negatywnego wpływu inflacji. Zasadniczo chodzi o to, że jeśli poziom inflacji jest wyższy, niż oprocentowanie naszej lokaty, to pieniądze przestają przynosić zysk. 

Obligacje Skarbu Państwa

Nadal zastanawiasz się, jak oszczędzać na przyszłość dziecka? Chcąc oszczędzać, można wybrać też Obligacje Skarbu Państwa. Obligacje są produktem oszczędnościowo-inwestycyjnym, kierowanym do osób chcących pomnożyć swój kapitał.  Co więcej, nie trzeba być doświadczonym inwestorem, aby zacząć w ten sposób inwestować.

Na rynku są dostępne obligacje stworzone typowo dla rodzin. Są to 6-letnie obligacje ROS oraz 12-letnie obligacje ROD. Oba ich rodzaje są skierowane do osób pobierających świadczenie „Rodzina 500”.

Warto dodać, że jest to ciekawe rozwiązane właściwie dla każdego rodzica. Chodzi o to, że nie trzeba mieć dużych sum pieniędzy, aby je nabyć – kosztują 100 zł. Ze względu na to, że Skarb Państwa pełni rolę gwaranta wykupu, ich ogromnym plusem jest bezpieczeństwo.

Sprawdź też inne wpisy dotyczące oszczędzania:

Jak wybrać odpowiedni produktu finansowy, który zabezpieczy dziecko na przyszłość?

Każdy zdaje sobie sprawę, że oszczędzanie wiąże się bezpośrednio z przechowywaniem naszych środków. Tak samo będzie w przypadku oszczędzania pieniędzy dla dziecka – należy je gdzieś gromadzić. Jako że dzisiaj nie przechowuje się dużych ilości gotówki w domu, większość osób decyduje się na wybór jednego z dostępnych produktów finansowych.

Tutaj jednak pojawia się pytanie, jak dokonać wyboru takiego produktu? Zasadniczo można to zrobić na chybił trafił, ale takie podejście jest co najmniej nierozważne. Znacznie lepszym wyjściem jest dokonanie analizy każdego z dostępnych produktów finansowych, jakie oferują banki.

Naturalnie wiąże się to z koniecznością wygospodarowania pewnej ilości czasu, aby to wszystko zbadać. Jednak powiedzmy sobie szczerze – w dzisiejszych czasach wszystko należy dokładnie sprawdzać. A już zwłaszcza w kwestii pieniędzy.

Co powinno się brać pod uwagę przy wyborze produktu finansowego? Warto kupić się przede wszystkim na następujących kwestiach:

Jak widzisz, wybierając produkt finansowy do oszczędzania na przyszłość dziecka, warto dokładnie przeanalizować dostępne opcje. Dobrym pomysłem może też być skonsultowanie swojego wyboru z doradcą finansowym. Jeśli masz wątpliwości, nie wahaj się tego zrobić.

Podsumowanie

Oszczędzanie dla dziecka to kluczowy element planowania finansowego rodziny. Dzięki kilku prostym krokom możemy zapewnić naszym dzieciom bezpieczeństwo finansowe w dorosłości.

Po przeczytaniu tego wpisu wiesz już, jak oszczędzać na przyszłość dziecka. Założenie konta oszczędnościowego, inwestowanie w edukację oraz lokata bankowa to tylko niektóre z dostępnych opcji. Bez względu na to, co wybierzesz, miej na uwadze, że im wcześniej zaczniesz oszczędzać, tym łatwiejsze będzie zapewnienie dzieciom lepszego startu w życie.

Źródło głównej grafiki: Image by pch.vector on Freepik

Exit mobile version