Studiowanie bywa wspaniałym i ekscytującym okresem dla młodych ludzi. Jest to czas pełen nowych doświadczeń, w którym trzeba oczywiście znaleźć czas na naukę. Niestety w wielu przypadkach bywa on też kosztowny – zwłaszcza dla osób, które studiują poza miejscem zamieszkania. Z wielu powodów studenci często muszą sobie radzić z ograniczonym budżetem. W tym wpisie omawiamy wybrane sposoby, które pomogą Ci oszczędzać, będąc na studiach. Znajdziesz też kilka propozycji pracy dorywczej dla studenta.
Czy każdy student jest biedny?
Określenie „biedny jak student” wzięło się stąd, że studenci często żyją na niskim poziomie ze względu na ograniczony budżet. Jak wiesz, studenci to najczęściej młodzi ludzie, którzy dopiero zaczynają swoją samodzielną egzystencję i nie mają stabilnego źródła dochodu. Część z nich jest zmuszona do podjęcia pracy w niepełnym wymiarze godzin lub zatrudnienia w charakterze praktykantów, co oznacza niższe zarobki.
Koszty związane z edukacją również mogą być wysokie, zwłaszcza w przypadku studiów na uczelniach prywatnych czy zagranicznych. Zresztą podobnie wygląda sytuacja osób studiujących zaocznie – oni też muszą je opłacać. Wydatki studenta to m.in. czesne, książki, materiały edukacyjne, mieszkanie i jedzenie. Nie jest zaskoczeniem, że mogą być one trudne do pokrycia z mocno ograniczonego budżetu.
Jednak trzeba też pamiętać, że nie każdy jest tym stereotypowym biednym studentem. Wszystko zależy od podejścia, indywidualnej sytuacji i możliwości danej osoby. Istnieją różne sposoby, dzięki którym można żyć na całkiem dobrym poziomie, będąc studentem.
W tym miejscu warto jednak dodać, że nie tylko studenci bywają zmuszeni do życia na niskim poziomie z powodu ograniczonych środków. Wielu ludzi na całym świecie zmaga się z podobnymi wyzwaniami finansowymi. W dodatku jest to niezależne od wieku czy statusu społecznego.
Studenci w Polsce – jak są postrzegani?
W czasach, gdy szkolnictwo wyższe dopiero kiełkowało, studenci byli uznawani za elitę intelektualną społeczeństwa. Jednak z biegiem lat wizerunek studenta uległ zmianie.
Aktualnie studenci najczęściej są postrzegani na dwa sposoby. Pierwszy z nich mówi, że są to osoby ambitne i pracowite, dążące do osiągnięcia swoich celów edukacyjnych i zawodowych. Często też uważa się, że studenci są otwarci na nowe doświadczenia i kultury, co wpływa na ich styl życia i zachowanie. Nie mają problemów z zawarciem znajomości ze studentami z innych części kraju czy nawet świata.
Drugi sposób związany jest z licznymi stereotypami dotyczącymi studentów. Z tego względu studenci często kojarzą się z lenistwem, brakiem odpowiedzialności, problemami finansowymi czy eksperymentowaniem z różnego rodzaju używkami. Zdarza się również, że studenci są postrzegani jako grupa, która licznie angażuje się w działania polityczne i społeczne, czasem też w sposób kontrowersyjny. Mowa tutaj o różnych paradach, marszach czy też protestach.
Wizerunek studentów w Polsce nie jest jednolity i nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ każdy człowiek jest inny. Nie możemy wymagać, aby każdy ze studentów zachowywał się w określony sposób tylko dlatego, że należy do tej grupy w społeczeństwie. Spotykamy różnych ludzi, więc możemy też spotkać różnych studentów, dlatego nie warto mierzyć wszystkich jedną miarą.
Jak oszczędzać na studiach? – wybrane sposoby
Studia to przede wszystkim czas intensywnego rozwoju intelektualnego. Jest to jednak również okres, kiedy wiele osób zaczyna samodzielnie zarządzać swoimi finansami. Wiele osób kojarzy studenckie życie z ograniczonym budżetem i ciągłym zaciskaniem pasa. Warto mieć jednak na uwadze, że istnieją sposoby, które pozwolą nam efektywnie oszczędzać. Poniżej omawiamy kilka najważniejszych sposobów na oszczędzanie.
Wybierz tańsze mieszkanie
Wynajem mieszkania bywa największym wydatkiem dla studenta. Oczywistą opcją jest akademik, ale wszyscy wiemy, jakie są tam warunki. Poza tym dzieląc pokój z innymi studentami, może być trudno o chwilę spokoju do nauki. Nie chcesz mieszkać w akademiku?
Drugim wyborem może być małe mieszkanie lub kawalerka. W tym przypadku zastanów się, czy potrzebujesz całego mieszkania dla siebie. Nie wystarczyłby Ci osobny pokój w mieszkaniu dzielonym z innymi osobami? Takie wyjście znacznie obniżyłoby koszty z tym związane. Przy okazji miałbyś zagwarantowane miejsce do odpoczynku i nauki w samotności, a to ogromny plus. I to nie tylko w czasie sesji.
Postaraj się o stypendium
Obecnie uczelnie oferują już nie tylko stypendia naukowe, które można otrzymać za wyniki. O stypendium naukowe można się starać, jeśli uzyska się minimalny próg ze średniej ocen. Jego wysokość zależy od danej uczelni, ponieważ jest przyznawane przez rektora. W tym przypadku minusem jest fakt, że może go otrzymać określona liczba studentów (ze względu na koszty). Musisz się liczyć z tym, że Twój wniosek może zostać odrzucony.
Są też inne rodzaje, np. stypendium socjalne, które możesz dostać, jeśli Twoja rodzina ma niski dochód. Jego wysokość jest zależna nie tylko od konkretnej uczelni. Istotna jest też wysokość dochodu, jaka przypada miesięcznie na jednego członka rodziny.
Ostatnim rodzajem jest stypendium dla osób niepełnosprawnych. Tutaj sytuacja wygląda podobnie – wysokość stypendium zależy od uczelni, na której studiujesz. Często wpływa na to też stopień niepełnosprawności. Aby je uzyskać, należy przede wszystkim przedstawić dokument potwierdzający, że jesteś osobą niepełnosprawną.
Ogranicz wychodzenie na miasto
Domówki to świetna sprawa. Jedzenie możecie kupić ze znajomymi na spółkę, wybierając tańsze produkty. Tak samo alkohol, który w pubie może kosztować fortunę. Dobrym wyjściem jest też rozkręcanie imprezy w domu, a następnie (np. po rozpoczęciu się ciszy nocnej) kontynuowanie jej w klubie. Dzięki temu unikniecie opłat za piwo czy inne napoje alkoholowe, a potańczyć możecie za darmo.
Pokrewną opcją jest szukanie tanich źródeł rozrywki. W każdym mieście są darmowe atrakcje, np. parki czy muzea. Często zdarzają się też bezpłatne koncerty lub wystawy, z których warto skorzystać
Kupuj używane rzeczy
Dotyczy to praktycznie wszystkiego – książki potrzebne na zajęcia, ubrania czy nawet meble. Dzięki temu będziesz w stanie zaoszczędzić naprawdę mnóstwo pieniędzy. Możesz wydać je później na coś, co będzie bardziej przydatne.
Najlepszą metodą jest przeszukiwanie internetu – znajdziesz tam wszystko, czego potrzebujesz, a nawet więcej. Bardzo często można trafić na świetne okazje i kupić za grosze coś, co jest w niemal idealnym stanie.
Korzystaj ze zniżek studenckich
Istnieje wiele restauracji, kin czy sklepów, które oferują specjalne zniżki dla studentów. Aby z nich skorzystać, wystarczy okazać ważną legitymację studencką. Rabaty może nie wynoszą zbyt dużo, ale zawsze to jakaś oszczędność.
Zniżki przydadzą Ci się też w momencie kupowania biletu w komunikacji miejskiej.Sporo możesz zaoszczędzić, kupując np. bilet semestralny, który jest kierowany właśnie do studentów. Często organizowane są też imprezy studenckie, na które można wejść za darmo.
Ogranicz jedzenie na mieście
Zarówno restauracje, jak i zamawianie jedzenia z dostawą nie są opcjami na studencką kieszeń. Lepiej ugotować coś w domu, np. w większej ilości, aby zrobić zapas na kilka dni. To pozwoli Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy.
To samo dotyczy kawy (albo ogólnie napojów, jeśli jej nie pijesz) na mieście. Zupełnie się to nie opłaca. Podlicz sobie, ile miesięcznie wydajesz na kawę i sam dojdziesz do takiego wniosku. Możesz przecież wypić ją rano przed wyjściem z mieszkania. Inna opcja polega na zaparzeniu kawy do termosu czy kubka termicznego i zabraniu ze sobą na uczelnię.
Szukasz sposobów, dzięki którym zaczniesz oszczędzać na jedzeniu? W takim razie polecamy ten wpis: Jak oszczędzać pieniądze na jedzeniu?
Kontroluj swoje wydatki
Bardzo ważne jest to, aby wiedzieć, na co wydaje się pieniądze. Dzięki temu możesz trzymać się budżetu, który sobie wcześniej ustalisz, np. na podstawie poprzednich 3 miesięcy. Jeśli lubisz mieć wszystko pod ręką, to najwygodniej będzie Ci korzystać z aplikacji do zarządzania finansami. Jeśli jesteś tradycjonalistą, to oczywiście możesz prowadzić zwykły zeszyt i zapisywać w nim wszystkie swoje wydatki.
Spróbuj zdobyć dodatkowe źródło dochodu
Jest mnóstwo ofert pracy kierowanych do studentów, więc możliwe, że wybierzesz coś dla siebie. Zastanów się, jaki rodzaj pracy Cię interesuje i zacznij przeglądać oferty. Możesz wybrać pracę na pół etatu albo zdalną i pracować tam, gdzie chcesz. To bardzo dobra opcja dla studentów, którzy w większości nie mają problemów z obsługą komputera.
Propozycje pracy dla studenta omówimy w dalszej części artykułu.
Jak dorobić na studiach?
Przy wyborze pracy kieruj się przede wszystkim tym, aby była ona elastyczna. Najlepiej, jeśli możesz dostosować grafik do harmonogramu zajęć na uczelni. Pamiętaj też, że praca dorywcza to dobry sposób na zdobycie doświadczenia zawodowego. Poza tym pomaga rozwinąć umiejętności, które przydadzą się w przyszłości.
Udzielanie korepetycji
Udzielanie korepetycji to jedna z najpopularniejszych form pracy dorywczej dla studentów. Może być to dobry sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Poza tym umożliwia też rozwijanie swoich umiejętności i zdobycie doświadczenia. Co więcej, udzielanie korepetycji umożliwia podnoszenie swoich umiejętności interpersonalnych, komunikacyjnych i pedagogicznych. Pomagając innym w nauce, sam utrwalasz wiedzę.
Dobrą praktyką jest wybór jednego przedmiotu, z którym świetnie sobie radzisz. Przemyśl jeszcze to, do kogo będziesz kierował ofertę – do studentów czy uczniów. W zależności od wieku Twojego ucznia będziesz musiał dostosować swoje podejście.
Korepetycje mogą być prowadzone zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Coraz częściej również w formie online. Ważne jest tutaj, aby wiedzieć, jakie stawki są obecnie oferowane na rynku, aby ustawić konkurencyjną cenę swoich usług. Pamiętaj tylko, że taka praca wymaga odpowiedniej organizacji czasu. Korepetycje muszą się odbywać poza godzinami zajęć na uczelni.
Korekta prac dyplomowych
Korekta prac dyplomowych to kolejna opcja na dorywczą pracę dla studenta. Jest to świetna opcja dla osób, które mają wysokie kompetencje językowe oraz redakcyjne. Zadaniem korektora jest poprawa błędów, które zostały popełnione przez innych studentów w ich pracach dyplomowych. Skupia się na poprawności językowej, czyli błędach ortograficznych i interpunkcyjnych.
Praca ta wymaga dokładności, precyzji oraz znajomości języka, w jakim napisana jest dana praca dyplomowa. Wiele osób chętnie korzysta z usług korekty, zwiększając w ten sposób szansę na uzyskanie wysokiej oceny za pracę dyplomową.
Korekta prac dyplomowych może być dobrą opcją dla studentów, którzy cenią sobie elastyczność i swobodę w planowaniu swojego czasu. Można ją wykonywać zdalnie, co daje możliwość pracy z dowolnego miejsca i o dowolnej porze dnia. Taką opcję wybiorą raczej studenci kierunków humanistycznych.
Tworzenie stron internetowych
Tworzenie stron internetowych to trzeci przykład pracy dorywczej dla studentów. W dzisiejszych czasach większość biznesów przenosi swoją działalność do sieci. W tym celu ich właściciele poszukują firm lub osób, które świadczą usługi związane z tworzeniem stron internetowych.
W taki sposób studenci mogą wykorzystać swoje umiejętności i zdolności w celu zarobienia dodatkowych pieniędzy. Oczywiście pod warunkiem, że posiadają oni wiedzę z zakresu programowania i projektowania graficznego. Mogą pracować jako freelancerzy i przyjmować zlecenia od klientów, którzy potrzebują profesjonalnej strony internetowej dla swojego biznesu.
Taka praca pozwala studentom na zdobywanie doświadczenia i rozwijanie umiejętności. A także zarabianie pieniędzy, co jest szczególnie ważne podczas studiów.
Chcesz znaleźć więcej pomysłów na zarobienie własnych pieniędzy? Sprawdź artykuł, w którym omawiamy, jak zarabiać pieniądze w młodym wieku.
Podsumowanie
Zarządzanie finansami może być trudne, zwłaszcza gdy jesteś studentem. Warto jednak pamiętać, że dobre nawyki finansowe, które teraz wypracujesz, pomogą Ci w przyszłości. Jesteśmy przekonani, że przydadzą Ci się wtedy, gdy już zaczniesz zarabiać swoje własne pieniądze.
Jeśli jesteś studentem, to prawdopodobnie przyda Ci się też ten artykuł: Jak oszczędzać na zakupach?
Źródło głównej grafiki: Image by storyset on Freepik
Brak komentarzy