Site icon CASHPLAY

Jak oszczędzać pieniądze na jedzeniu? – 11 sposobów, które pomogą zmienić Twoje życie

how to save money on food, piggy bank, banknotes, coins, smiling people

Wiele osób ma problem dotyczący tego, jak oszczędzać pieniądze na jedzeniu. Jak wiadomo, jedzenie jest jedną z podstawowych potrzeb każdego człowieka. Jednak może być też jednym z większych wydatków. Zwłaszcza w sytuacji, gdy zależy nam na jedzeniu zdrowych i zróżnicowanych posiłków. W poniższym wpisie omówimy 11 sposobów, które pomogą Ci zacząć oszczędzać na jedzeniu. 

Oszczędzanie – jak zacząć?

Oszczędzanie pieniędzy może wydawać się trudne, ale jest to bardzo ważne dla naszej przyszłości finansowej. W dzisiejszych czasach, kiedy inflacja rośnie, a koszty życia są coraz wyższe, oszczędzanie pieniędzy jest kluczowe.

Jak więc zacząć oszczędzać? Przede wszystkim należy opracować plan budżetu domowego. Lista przychodów i wydatków pomoże Ci stworzyć obraz tego, na co wydajesz swoje pieniądze. Dzięki temu również będziesz w stanie zaplanować oszczędzanie i zacząć wprowadzać je w życie.

Image by Freepik

Sprawdź nasze poprzednie wpisy, w których szczegółowo omawiamy temat oszczędzania:

Jak oszczędzać pieniądze na jedzeniu?

Na początek musimy powiedzieć jedną ważną rzecz. Nie każdy człowiek będzie w stanie oszczędzać na jedzeniu tyle samo. Wpływa na to kilka czynników. Po pierwsze trzeba wziąć pod uwagę to, ile miesięcznie wydajesz na jedzenie. Na pewno spodziewasz się, że kwoty będą diametralnie różne w przypadku jednej osoby i np. 4 osób. 

Kolejną istotną kwestią są Twoje możliwości finansowe. Dotyczy to nie tylko tego, ile miesięcznie zarabiasz, ale również tego, ile jesteś w stanie zaoszczędzić. 

Wpływ na oszczędzanie ma również Twoje miejsce zamieszkania. Mieszkając w mieście, masz więcej pokus. Prawdopodobnie nawet w drodze z pracy mijasz na ulicy restauracje i bary czy też budki z jedzeniem na wynos.

Jeśli mieszkasz w małej miejscowości, masz tego zdecydowanie mniej (albo wcale). Wtedy na pewno jest łatwiej zapanować nad impulsywnymi zakupami. Poza tym dobrym pomysłem jest posiadanie własnego ogrodu i grządek. Dzięki temu ograniczysz zakupy warzyw do minimum. Przynajmniej w sezonie letnim, gdy jest to możliwe. 

Chcesz nauczyć się oszczędzania bez ryzyka? Wypróbuj naszą grę, która to umożliwia. Dodatkowo możesz się nauczyć, jak inwestować swoje pieniądze w bezpieczny sposób. Zarejestruj się w grze CashPlay i ogarnij swoje finanse już dziś!

Jak oszczędzać na jedzeniu – sposoby

W tym miejscu powinieneś mieć już ogólną wiedzę na temat oszczędzania pieniędzy. Przechodzimy więc do nieco węższego zagadnienia, jakim jest oszczędzanie na jedzeniu. Omówimy sprawdzone sposoby, które będziesz mógł wypróbować u siebie. 

Miesięczny budżet żywnościowy

Na początek dobrze byłoby określić budżet na jedzenie. Przez miesiąc sprawdzaj, ile wydajesz na zakupy spożywcze. Jeśli okaże się, że zdecydowanie zbyt dużo, to następnie oszacuj, ile jesteś w stanie wydawać. Na tej podstawie odpowiednio zmniejsz kwotę, którą miesięcznie będziesz wydawać na zakupy.

Możesz w ten sposób stworzyć własny budżet żywnościowy – tylko pamiętaj, aby go przetestować, np. przez miesiąc. Dzięki temu dowiesz się, czy będzie Ci on wystarczał, czy musisz jeszcze nad nim popracować.

Tygodniowe planowanie posiłków

Kolejna kwestia to planowanie posiłków na tydzień do przodu. To duże ułatwienie – masz określone produkty, jakich potrzebujesz do przygotowania jedzenia. Następnie kupujesz je np. podczas cotygodniowych zakupów. Pomoże Ci to również w uniknięciu pustej lodówki, co prawie zawsze kończy się jedzeniem na wynos.

Nieco rzadziej zdarza się, że w takiej sytuacji osoby ruszają na szybkie zakupy do pobliskiego sklepu. Jednak obie te opcje tworzą dodatkowe wydatki – sklepy osiedlowe nie należą do tanich, a zamawiane jedzenie również kosztuje. 

Image by Freepik

Przemyślane zakupy

Idąc na zakupy, zabieraj ze sobą wcześniej przygotowaną listę i trzymaj się jej. To gwarancja sukcesu – dzięki temu unikniesz impulsywnych zakupów. W dzisiejszych czasach niemal we wszystkich sklepach mamy do czynienia z marketingiem sensorycznym.

Wiesz, czym on jest? Mówiąc najprościej, oddziałuje na zmysły klienta w taki sposób, aby kupił jak najwięcej. Może występować np. w postaci rozpylonego zapachu, który przyciąga uwagę. Poza tym zwracaj uwagę na to, aby nie wybierać się na zakupy z pustym żołądkiem. Wszelkie badania przeprowadzane w tym kierunku łączy jeden wniosek – kupujemy więcej, gdy jesteśmy głodni. 

Regularne zakupy – konkretny dzień tygodnia

Rób większe zakupy raz w tygodniu, a przy tym wybieraj też tańsze sklepy. Nawet jeśli musisz podjechać do nich dalej, miej na uwadze, że finalnie jest to bardziej opłacalne. Dobrą praktyką jest też polowanie na okazje i kupowanie większych ilości w atrakcyjnej cenie.

Możesz zacząć od przeglądania gazetek z konkretnych sieci, w ten sposób będziesz na bieżąco. Obecnie większość gazetek możesz znaleźć w formie online, więc można przeglądać je w wolnej chwili na swoim smartfonie, choćby w komunikacji miejskiej.

Poza tym wiele sieci ma dedykowane aplikacje mobilne, co jest jeszcze większym ułatwieniem w monitorowaniu cen interesujących nas produktów.

Marki własne jako odpowiedniki niektórych produktów

Możesz spróbować też tzw. marek własnych, które występują zwłaszcza w dużych sieciach sklepów. Są to głównie podstawowe produkty zawierające logo danego sklepu. Najczęściej są one o wiele tańsze niż te znanych producentów, choć w smaku może nie być większej różnicy. Jest to opcja warta przetestowania. 

Gotowanie w domu

Przygotowywanie posiłków w domu zamiast jedzenia na mieście to duża oszczędność. W ten sposób możesz jeść zdrowiej, ponieważ wiesz, jakie produkty wykorzystałeś. Możliwe, że wracasz późno do domu lub nie masz ochoty spędzać wolnego czasu w kuchni – zawsze możesz postawić na półprodukty.

W ten sposób ograniczysz czas potrzebny na gotowanie, ale nadal możesz jeść pysznie i zdrowo. Pokrewna opcja to kupowanie gotowych potraw, które następnie przyrządzisz w domu. To nie będzie tak zdrowe, jak robione od zera po swojemu, ale czasami może to być wyjście. Pozwoli Ci to zyskać dodatkowy czas na wyjście z psem czy zabawę z dziećmi.

Kontrolowanie terminów przydatności

To podstawa, którą powinieneś wprowadzić w życie jak najszybciej. Dzięki kontrolowaniu dat ważności produktów unikniesz sytuacji, gdy trzeba je wyrzucać, ponieważ termin minął. To jest najczęstszym powodem marnowania jedzenia. Aby nie zapomnieć o produktach z krótszymi datami ważności, najprościej ustawiać je w odpowiednim miejscu, czyli np. na brzegu półki. Dzięki temu wykorzystasz je w pierwszej kolejności. 

Unikanie przetworzonych produktów

Produkty przetworzone są nie tylko niezdrowe – ich smak również nie zachwyca. Zwykle więcej też kosztują. Dlatego warto przestawić się na produkty naturalne i świeże. Na pewno masz gdzieś w okolicy warzywniak lub targ. Powinieneś bez problemu dostać tam świeże owoce i warzywa. 

Posiłki na kilka dni

Najpierw musisz sprawdzić, czy w Twoim przypadku jest to w ogóle możliwe. Wiąże się to przede wszystkim z tym, że musisz zaplanować większe ilości jedzenia. Gotując na kilka dni do przodu, oszczędzasz nie tylko czas, ale też pieniądze. Na początek możesz przetestować, czy sprawdzi się u Ciebie gotowanie na 2 dni.

Dobrą praktyką jest przygotowywanie półgotowych posiłków, które np. wystarczy rozmrozić albo podgrzać i dodać brakujące składniki. Możesz zacząć od mrożenia małych porcji mięsa, owoców sezonowych czy warzyw. Sam zobaczysz, jakie to ułatwienie i oszczędność czasu. 

Wykorzystywanie resztek 

Dobrym sposobem oszczędzania pieniędzy na żywności jest wykorzystywanie produktów do końca. W ten sposób możesz przygotowywać kolejne posiłki, nie wyrzucając jedzenia. Oczywiście dotyczy to rzeczy, które nadają się do jedzenia – nie mówimy tutaj o żadnych obierkach z warzyw itd.

Jeśli zostanie Ci trochę mięsa, ryżu czy warzyw, możesz zrobić sałatkę. To nie tylko pyszny, ale też pełnowartościowy posiłek, który nadaje się również jako obiad do pracy. Inna opcja to przygotowanie zapiekanki – wystarczy nieco makaronu, mięsa lub warzyw i odpowiedni sos. Z resztek można zrobić też omleta, zupę, faszerowane warzywa, pizzę, owsiankę czy mini bułeczki drożdżowe. Pamiętaj, że ogranicza Cię tylko wyobraźnia. 

Posiłki na wynos

Przygotowanie posiłków do pracy czy szkoły nie zajmuje tak dużo czasu, a pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy. Dzięki temu masz też pewność, że jesz zdrowo, a użyte produkty są świeże. Mając dzieci w wieku szkolnym, nie musisz się martwić, że ich drugie śniadanie będzie się składało z batonika zamiast kanapki. Zwłaszcza jeśli kanapki będą składały się z produktów, które dziecko lubi. Wtedy na pewno zje ze smakiem. 

Warto dodać do tego kawę (jeśli lubisz i pijesz regularnie). Pij ją rano w domu, a jeśli nie masz na to czasu, to korzystaj z ekspresu w pracy. Rezygnacja z codziennych napojów na mieście przyniesie Ci ogromne korzyści – zwłaszcza w perspektywie miesięcznej. 

Podsumowanie

Wierzymy, że po zapoznaniu się z tym wpisem wiesz już, jak oszczędzać pieniądze na jedzeniu. Wiele osób twierdzi, że to niemożliwe, zwłaszcza teraz, gdy wszystko jest o wiele droższe. Jednak sam widzisz, jak wiele sposobów może Ci w tym pomóc. 

Możesz spróbować przekonać znajomych, aby też zaczęli oszczędzać w ten sposób. Większości ludzi przydadzą się dodatkowe pieniądze.

Warto pamiętać, że każdy człowiek ma inne potrzeby finansowe, więc sposoby oszczędzania również będą się różnić. Wybieraj te, które pasują najlepiej zarówno do Twojego stylu życia, jak i sytuacji finansowej. 

Źródło głównej grafiki: Image by pch.vector on Freepik

Exit mobile version