Skip to main content
how to save money at a young age? piggy bank in hand

Jak oszczędzać pieniądze w młodym wieku?

Chcesz wiedzieć, jak oszczędzać pieniądze w młodym wieku? Sprawdź ten wpis!

Dorosłe życie wiąże się nie tylko z większą swobodą, ale również z nowymi obowiązkami. Do najważniejszych z nich należą zarządzanie własnymi finansami oraz umiejętność ich oszczędzania. W jaki sposób młode osoby mogą zacząć odkładać pieniądze? Co pomaga kontrolować wydatki? Jakie są najczęstsze błędy związane z oszczędzaniem? Gdzie młodzi ludzie mogą szukać pracy? Wszystkiego dowiesz się z poniższego wpisu.

Jak zacząć oszczędzać?

Chciałbyś zacząć oszczędzać, ale nie masz pomysłu, w jaki sposób się za to zabrać? Przedstawię Ci plan działania, którego wdrożenie może znacznie ułatwić odkładanie pieniędzy. Zaczynamy!

góra z flagą na szczycie

Cel

Tworząc plan oszczędzania, dobrze jest zacząć od ustalenia konkretnych celów. Łatwiej jest dążyć do czegoś, co zostało wcześniej jasno określone. Dotyczy to nie tylko finansów osobistych, ale też innych sfer naszego życia.

Co więcej, zdefiniowane przez Ciebie cele powinny być w jakiś sposób motywujące. Dzięki temu będzie Ci zależeć, aby je osiągnąć. Dobrą praktyką jest zapisanie ich w formie papierowej lub elektronicznej – jak Ci wygodniej. Chodzi o to, aby o nich pamiętać i zaglądać do nich, zwłaszcza w przypadku, gdy planujesz jakiś większy zakup. Pomoże Ci to podjąć decyzję, czy rzeczywiście potrzebujesz tej rzeczy w danym momencie, czy lepiej zostawić oszczędności w spokoju.

Cele możesz też podzielić na poszczególne kategorie, co ułatwi odnajdywanie się w nich i ewentualne dopisywanie szczegółów. Przykładowo mogą to być: przyszłość, rodzina czy wakacje.

Plan budżetu domowego

Zacznijmy od tego, że każdy posiada określone środki finansowe. Stworzenie planu budżetu pozwala na szczegółowy wgląd do Twoich finansów osobistych. W zasadzie opracowanie takiego planu niesie za sobą same plusy. Przekonasz się o tym, gdy przygotujesz własny.

Budżet domowy dzieli się na przychody i wydatki, jakie ponosisz w określonym czasie, np. miesiącu. Regularna kontrola połączona z weryfikacją przepływu tych środków powinna być podstawą zarządzania budżetem.

biurko z laptopem i notesem

Od czego zacząć planowanie? Na początek zrób małe podsumowanie swoich zarobków (lub ogólnie wpływów pieniężnych), aby wiedzieć, jaką kwotę masz do dyspozycji. Następnie rozdziel swoje miesięczne wydatki na 2 kategorie: stałe i nieregularne.

Wydatki stałe to wszystkie regularne opłaty, np. rachunki, czynsz na mieszkanie, paliwo, raty kredytów itd. Jeśli chodzi o wydatki nieregularne, to tutaj mówimy o wszelkiego rodzaju kosztach, które są niesystematyczne. Mogą być jednorazowe lub konieczne do opłacenia raz na jakiś czas. Przykładami takich wydatków mogą być np. wakacje, prezenty okazjonalne, ubezpieczenie samochodu czy wizyty lekarskie.

Kolejna kwestia to podział przychodów na realne, które pojawią się na pewno, oraz przewidywane. Te drugie mogą mocno odbiegać od naszych kalkulacji.

Teraz sumujemy wszelkie wydatki nieregularne, jakie mogą się pojawić w ciągu roku. Trzeba mieć na uwadze, że kwota, która nam wyszła, jest jednocześnie kwotą, jaką powinniśmy oszczędzić przez ten rok. Tutaj warto wspomnieć, że dobrą praktyką jest rozłożenie planowanych wydatków zmiennych na poszczególne miesiące. Dzięki temu unikniesz nadmiernego nadwyrężania budżetu.

W czym pomoże Ci kontrolowanie wydatków? Sprawi, że przestaniesz wydawać pieniądze na coś, czego nie potrzebujesz. Nauczy Cię też oszczędnego gospodarowania nimi.

Dodam jeszcze, że plan budżetu – podobnie jak cele – możesz rozpisać w zeszycie lub w aplikacji mobilnej, jeśli wolisz cyfrowe rozwiązania.

dłonie rozkładające karteczki

Analiza budżetu

Mając opracowany budżet, należy rozłożyć go na czynniki pierwsze. W jaki sposób? Analizę dobrze byłoby zacząć od wydatków.

Pewnie zauważyłeś, że łatwiej jest wydawać pieniądze, gdy nie zdajesz sobie sprawy z tego, ile z nich realnie przeznaczasz na konkretne rzeczy. Jak już sobie to uświadomisz, z pewnością zdecydujesz się na ograniczenie wielu z nich.

Możesz to zrobić, zaczynając od najprostszych kroków, np.:

  • ogranicz koszty związane z transportem (zamiast płacić za paliwo możesz korzystać z komunikacji miejskiej),
  • przestań kupować nowe ubrania, jeśli ich nie potrzebujesz,
  • ogranicz jedzenie na mieście,
  • rób zakupy w sposób przemyślany – kupuj rzadziej, ale więcej; przygotuj wcześniej listę zakupów,
  • sprzedawaj ubrania, których nie nosisz i rzeczy, których nie używasz,
  • ogranicz koszty przeznaczane na przyjemności,
  • zrezygnuj z subskrybcji, które opłacasz z przyzwyczajenia (mimo że korzystasz z nich rzadko lub wcale).

Pamiętaj, że jeśli rzeczywiście masz zamiar zacząć oszczędzać, to po prostu musisz zacząć ciąć koszty. Możesz robić to stopniowo, nie wszystkie naraz. Taki sposób będzie mniej bolesny. Po zmniejszeniu wydatków niemal natychmiast odczujemy różnicę w kondycji naszych finansów.

aparat z wywołanymi zdjęciami

Znajdź dodatkowe źródło dochodu

Jeśli masz trochę wolnego czasu, możesz rozejrzeć się za jakimś dodatkowym zajęciem. Często nie trzeba daleko szukać. Może masz hobby, w którym jesteś naprawdę dobry? Zastanów się, czy jest szansa, aby przekształcić to w zarobek? Nawet te nieduże sumy, będące dodatkowym źródłem dochodu, są w stanie ułatwić Ci osiągniecie wyznaczonego celu.

Kolejna opcja to zajęcie dodatkowe, które możesz wykonywać zdalnie, np. wieczorami, po godzinach pracy lub w wolne dni. W sieci można znaleźć mnóstwo ofert pracy w formie zdalnej, choćby na część etatu. Jeśli poświecisz trochę czasu, na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Jeśli jednak należysz do bardzo młodych osób, które jeszcze nie pracują (np. ze względu na szkołę), może być to dobry moment na znalezienie jakiegoś zajęcia. Dzięki temu nauczysz się też, jak zarządzać swoimi pieniędzmi, aby móc kupić sobie coś droższego. Poza tym zdobędziesz też doświadczenie, które pomoże Ci w przyszłości mieć finanse pod kontrolą.

Pamiętaj, że posiadanie dodatkowych pieniędzy to zawsze dobra forma ubezpieczenia. Nawet, jeśli w danym momencie wydaje Ci się, że ich nie potrzebujesz.

portfel z pieniędzmi w dłoniach mężczyzny

Jeśli masz długi, ureguluj je

Badania potwierdzają, że ponad połowa Polaków ma zaciągnięty kredyt. Co ciekawe, za pożyczone pieniądze kupują najczęściej sprzęt RTV lub AGD. Wiele osób zdecydowało się na ten krok w ostatnich latach.

Jeśli więc należysz do tego grona, w pierwszej kolejności zajmij się spłatą kredytu. Bardziej złożoną kwestią jest kredyt hipoteczny, który zaciąga się na zakup mieszkania lub domu. Chodzi o to, że będziesz go spłacał przez wiele lat – obecnie takie umowy sporządzane są nawet na 35 lat.

Spłata długów pomoże Ci się uwolnić od ciągłego stresu, który jest z tym bezpośrednio związany. Ureguluj też wszelkie zaległości, zwłaszcza te na karcie kredytowej.

Korzystaj z automatyzacji finansów

Systemy bankowości internetowej umożliwiają wykonywanie regularnych przelewów, które są wysyłane automatycznie, np. konkretnego dnia miesiąca. Nie musisz więc zajmować się tym osobiście ani martwić się, że przeznaczysz tę kwotę na coś innego. Najlepiej od razu w dniu wypłaty uregulować wszelkie należności. Zapewni Ci to spokój ducha.

Istotne jest też, abyś regularnie kontrolował postępy oszczędzania, zaglądając do swojego domowego budżetu.

Czas na inwestycje

Udało Ci się zbudować poduszkę finansową, kredyty zostały spłacone. Teraz możesz się zastanowić nad pomnożeniem swoich oszczędności. W jaki sposób? Choćby poprzez inwestycje.

Zanim jednak zaczniesz inwestować, musisz zdobyć wiedzę na ten temat. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko utraty pieniędzy, poza tym nauczysz się podejmować przemyślane decyzje (nie tylko inwestycyjne).

Jeśli chodzi o samo inwestowanie, na pewno wiesz, że istnieje wiele możliwości. Możesz inwestować w nieruchomości, obligacje, fundusze inwestycyjne, surowce, a nawet kryptowaluty.

planer i kawa

Jak kontrolować wydatki?

Każdy człowiek ma pewne zobowiązania finansowe, które musi regularnie opłacać. Może to być czynsz czy abonament za telefon. Jednak mogą się też trafić wydatki, które nie należą do koniecznych, a znacząco utrudniają nam odkładanie pieniędzy.

Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że wydawanie pieniędzy w sposób nieodpowiedni, wręcz rozrzutny, może prowadzić do nieprzyjemnych sytuacji. Mogą nawet pojawić się długi, jeśli nie opłacisz czegoś w terminie. Możesz teraz pomyśleć, że przecież istnieją różnego rodzaju pożyczki i kredyty. To prawda, ale nie jest to dobry pomysł. Zwłaszcza w przypadku młodej osoby, która nie ma jeszcze doświadczenia w finansach.

Istnieją sposoby, które ułatwiają skuteczne kontrolowanie wydatków. Oto one:

  • przestrzeganie ustalonych zasad + konkretyzowanie Twoich potrzeb (dzięki temu kupujesz rzeczy, które są naprawdę niezbędne),
  • planowanie budżetu odpowiednio wcześniej (przed rozpoczęciem miesiąca lub roku, ewentualnie jego początkiem – w zależności od tego, na jaki okres go opracowujesz),
  • systematyczne wypisywanie konkretnych kwot, jakie przeznaczasz na różne rzeczy w ciągu miesiąca (wraz z oceną możliwej redukcji kosztów),
  • obserwacja (wraz z weryfikacją) własnych słabości – bardzo pomocne podczas ograniczania poszczególnych wydatków.

Pewnie zadajesz sobie teraz pytanie, która z tych metod jest najbardziej efektywna? Mogę Cię teraz rozczarować, ale naprawdę skuteczne będzie połączenie ich wszystkich.

Jakie korzyści może przynieść kontrolowanie wydatków?

Kontrolowanie wydatków ma wiele plusów, ale najważniejsze z nich to:

  • ćwiczenie silnej woli,
  • nauka myślenia przyszłościowego,
  • możliwość oszczędzania pieniędzy,
  • pozbycie się tendencji do nieoszczędnego gospodarowania finansami.
świnka skarbonka w dłoniach kobiety

Sposoby na oszczędzanie pieniędzy

Fundusz awaryjny

Zdarza się, że chcesz oszczędzać, ale nie masz konkretnego celu. Tak naprawdę nie musisz go mieć. Możesz założyć fundusz awaryjny. Pieniądze na nim na pewno się nie zmarnują – po prostu będą czekały na moment, kiedy będziesz musiał z nich skorzystać. Kiedy może nadejść taki moment?

Nieplanowane wydatki mogą pojawić się w zasadzie w każdej chwili. Wyskoczy Ci nagle jakaś rodzinna impreza, pilna wizyta u lekarza, awaria samochodu, pralki lub innego urządzenia, z którego korzystasz codziennie.

Dzięki takiemu funduszowi będziesz miał oszczędności, które sprawią, że nieprzewidziana sytuacja kryzysowa będzie mniejszym ciosem. Dodam jeszcze, że posiadanie dodatkowej gotówki może się okazać bardzo przydatne nie tylko w momencie, gdy już wystąpi taka sytuacja. Mając świadomość, że posiadasz jakieś odłożone pieniądze, unikniesz też stresu związanego z samą wizją czegoś takiego w przyszłości.

Lokata

Dość powszechną opcją ułatwiającą oszczędzanie jest lokata w banku. Zakłada się ją na czas określony, np. 12 miesięcy. Istnieją też lokaty krótkoterminowe, np. na kilka miesięcy. Oprócz przechowywania pieniędzy w bezpieczny sposób, gwarantuje też odsetki.

Są one uzależnione od oprocentowania, które w danym momencie obowiązuje. Odsetki są wypłacane przez bank na koniec obowiązującej umowy. Jeśli chcesz wypłacić pieniądze przed końcem umowy, to musisz się liczyć z utratą odsetek.

Konto oszczędnościowe

Kolejną możliwością radzenia sobie z nagłymi wypadkami jest konto oszczędnościowe. Prowadzenia takiego konta ma sporo korzyści, jedną z nich są odsetki, które rosną w zależności od obowiązującego oprocentowania w skali roku. Co ważne, rachunek oszczędnościowy zapewnia wyższe oprocentowanie niż rachunek ROR, czyli tradycyjny.

Poza tym nie musisz regularnie dokonywać wpłat, możesz też wpłacać i wypłacać pieniądze w zależności od potrzeb. Generalnie prowadzenie konta oszczędnościowego zapewnia większą swobodę w dysponowaniu odłożonymi pieniędzmi niż lokata. Warto przejrzeć ofertę banków i wybrać coś dla siebie.

Dodatkowe konto bankowe

W tym miejscu wspomnę jeszcze, że są osoby, którym wystarcza osobne konto bankowe. Przechowują na nim pieniądze, które uznają za nadwyżkę finansową. Obecnie praktycznie każdy z banków oferuje specjalne konto dla młodych osób (zawsze jest określony przedział wiekowy).

Są one kierowane do osób, którym zależy na koncie bankowym, które cechuje tanie utrzymanie i prosta obsługa. Zwykle jednak wymagane są regularne wpłaty na konto, aby mogło ono funkcjonować. Poza tym prowadzenie takiego konta w niektórych bankach wiąże się z pewnymi opłatami, np. za kartę kredytową, a więc dochodzą koszty na jego utrzymanie.

Poduszka finansowa

Wszystkie powyższe opcje mogą być uznawane za poduszkę finansową. Chociaż tak naprawdę wszystko zależy od konkretnej osoby – każdy z nas ma inne potrzeby, inne zarobki i inne możliwości. Jednej osobie może wystarczyć poduszka finansowa, która będzie odpowiadała 3-miesięcznym wydatkom, a innej – np. rocznym. Pamiętaj, że w oszczędzaniu ważne jest nie tylko to, ile zarabiasz, ale również to, ile jesteś w stanie oszczędzić.

Zależy Ci na tym, aby zacząć realnie oszczędzać? Możesz to sobie ułatwić, korzystając z aplikacji do oszczędzania pieniędzy. Od teraz nie musisz się martwić zapisywaniem wszystkiego w notesie, bo możesz to robić w swoim smartfonie. Dobrą praktyką jest wprowadzanie nowych wydatków od razu po zakupach, np. będąc jeszcze w sklepie. Takie narzędzia sprawiają, że oszczędzanie staje się o wiele prostsze.

zmęczony mężczyzna siedzący przy laptopie

Błędy w oszczędzaniu pieniędzy

Oszczędzanie pieniędzy bywa efektywne, jeśli traktujemy to poważnie i umiejętnie podchodzimy do tematu. Każdy chciałby być nieomylny, w rzeczywistości jednak wszyscy popełniamy jakieś błędy. Skupmy się teraz na błędach, które są najczęściej popełniane podczas oszczędzania.

Wydajesz swoje oszczędności

Wyobraź sobie taka sytuację. Starasz się odkładać określoną sumę i nawet Ci to wychodzi. Po jakimś czasie osiągasz założony cel, więc jesteś z siebie dumny. Niespodziewanie jednak trafiasz na genialną promocję produktu, który i tak planowałeś kupić. Z tym, że w bliżej nieokreślonej przyszłości. Dlaczego więc decydujesz się kupić go właśnie teraz? To proste – bo jest promocja.

W tym momencie wcale go nie potrzebujesz, ale przecież nie myślisz racjonalnie. Kupujesz ten produkt. Następnego dnia dociera do Ciebie, co zrobiłeś. Uświadamiasz sobie, że nie tak miało być.

Pewnie już wiesz, o co mi chodzi. W oszczędzaniu fundamentalne są determinacja i cierpliwość. Założyłeś sobie, że będziesz oszczędzać, więc to robisz. Opisana sytuacja nie powinna mieć miejsca.

Nie możesz ulegać słabości, nawet jeśli jest ona tylko chwilowa. Nie po to odkładałeś swoje pieniądze, aby teraz wydać je na coś, co wcale nie jest Ci niezbędne w danym momencie. A może nawet zupełnie tego nie potrzebujesz. Nie tylko teraz, ale nigdy. Masz ustalony cel i musisz się go trzymać. Przypominaj sobie o tym za każdym razem, gdy będziesz miał ochotę wydać oszczędności.

Zależy Ci tylko na tym, aby możliwie szybko pomnożyć oszczędności

Jeżeli Twoim głównym celem jest szybkie pomnożenie oszczędności i robisz wszystko, aby to osiągnąć, to prawdopodobnie łapiesz każdą okazję. Próbowałeś już przelewania środków na inne rynki walutowe? A może inwestowałeś w kryptowaluty? Są to przykłady działań, na które decyduje się sporo ludzi, mając nadzieję na powiększenie swoich oszczędności.

Często jednak bywa odwrotnie i jedyne, co im pozostaje, to gorzkie rozczarowanie. A w wielu przypadkach również złość na siebie samych, jeśli okazuje się, że nie tylko nie udało im się pomnożyć oszczędności, ale bezpowrotnie je stracili.

Pamiętaj, żeby mimo wszystko nie działać pochopnie ani lekkomyślnie. W końcu chodzi o Twoje pieniądze.

okulary leżące na pliku kartek

Oszczędzasz tylko w teorii

Przeczytałeś kilka artykułów (a może nawet jeden) lub obejrzałeś wideo, na którym ktoś opisuje sprawdzone sposoby na oszczędzanie pieniędzy? Wydaje Ci się, że sam już zacząłeś to robić? Nic bardziej mylnego – tak naprawdę poznałeś tylko teorię. Nie zrobiłeś planu domowego budżetu, chociaż od tego powinieneś zacząć proces oszczędzania. Nie wiesz nawet, gdzie znika spora część Twoich pieniędzy. W rzeczywistości nie odłożyłeś nawet złotówki. Chyba sam przyznasz, że tego nie można nazwać oszczędzaniem?

Sekret tkwi w tym, że chcąc zacząć oszczędzać (ale tak na poważnie), musisz odkładać nawet małe kwoty, ale regularnie. Ostatnie słowo jest tutaj kluczowe. Zapamiętaj je sobie. Pisząc o małych kwotach, naprawdę mam na myśli niewielkie sumy – na początek może to być nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Twierdzisz, że nie masz z czego oszczędzać

Jak to możliwe? Najczęściej po prostu zbyt dużo wydajesz. Jeśli czujesz, że dotyczy to Ciebie, wróć do punktu mówiącego o tym, jak zacząć oszczędzać.

Może być też tak, że zarabiasz zbyt mało, ponieważ koszty życia (lub wydatki) przerastają Twoje wynagrodzenie. Oprócz tych dwóch możliwości istnieją też inne, więc koniecznie zastanów się, co w Twoim przypadku jest powodem takiego myślenia. Następnie musisz znaleźć rozwiązanie. Podwyżka, zmiana pracy, a może znalezienie dodatkowego źródła dochodu?

Twoje pieniądze znikają

Zdarzają Ci się sytuacje, gdy naprawdę nie wiesz, gdzie podziały się Twoje pieniądze? To musi oznaczać, że nie opracowałeś prawidłowo swojego budżetu. Wyciek gotówki zdarza się zwykle jako następstwo różnych sytuacji losowych.

Co zrobić, aby tego uniknąć? Przede wszystkim systematycznie kontroluj wydatki. W ten sposób koniec miesiąca przestanie Ci się kojarzyć ze strachem związanym ze spięciem budżetu.

Nie masz wyznaczonego celu

Ten punkt łączy się z innym, pierwszym na tej liście. Dlaczego? Jeśli nie masz wyznaczonego konkretnego celu, na jaki chcesz odkładać, to istnieje większa możliwość, że wydasz pieniądze, które będą stanowiły nadwyżkę finansową. A później prawdopodobnie będziesz tego żałować.

Jak zarobić pieniądze w młodym wieku?

Sposobów na zarabianie, nawet w młodym wieku, jest mnóstwo. Przedstawię Ci teraz niektóre z nich.

okulary leżące na zeszycie przed laptopem

Udzielaj korepetycji

Nauka nie sprawia Ci problemów? Jesteś wyjątkowo dobry z jakiegoś przedmiotu? W takim razie może pomyślisz o udzielaniu korepetycji? Możesz zacząć od oferowania takich usług w swojej szkole.

Internet jest bardzo dobrym miejscem do zamieszczenia ogłoszenia – ułatwi Ci dotarcie do osób z innych szkół. Istnieją też specjalne portale związane z korepetycjami, na których możesz utworzyć konto i oferować swoje usługi. Inną opcją jest też udzielanie korepetycji przez internet – możecie umawiać się na spotkania online. Jest to coraz popularniejsze, zwłaszcza w przypadkach, gdy osoba zainteresowana nie ma możliwości dotarcia do Ciebie lub po prostu mieszka w innej części kraju.

Korepetycje to świetny sposób na zarobienie pierwszych pieniędzy, zwłaszcza jeśli jesteś uczniem lub studentem. Na pewno znajdą się osoby, które mają problemy z przyswojeniem materiału i z chęcią skorzystają z pomocy, szczególnie przed maturą.

Często bywa tak, że nauczyciel nie jest w stanie dotrzeć do ucznia w taki sposób, jak drugi uczeń. Jeśli jesteś cierpliwy i masz odpowiednie podejście, sprawdź, jak odnajdziesz się w takiej roli. Może się okazać, że to będzie strzał w dziesiątkę.

Sprzedawaj rzeczy, których nie potrzebujesz

Ubrania nie mieszczą Ci się w szafie? Sporej części z nich w ogóle już nie używasz? A może masz też inne niepotrzebne rzeczy, np. książki, które już przeczytałeś? Chcesz zrobić miejsce na nowe? Mam na to idealne rozwiązanie – sprzedaj je.

Na pewno zauważyłeś, że sprzedaż online kwitnie – zwłaszcza teraz, gdy wszystko drożeje. Ludzie bardzo chętnie kupują rzeczy przez internet, nawet te używane. Chcąc coś sprzedać, najlepiej skorzystaj z portali zawierających ogłoszenia typu OLX czy Vinted. Możesz też zamieścić swoją ofertę na Facebook Marketplace.

kobieta karmiąca dziecko łyżeczką

Opieka nad dziećmi

Masz podejście do dzieci? Dobrze się z nimi dogadujesz? Jeśli tak, to spróbuj swoich sił w opiece nad dzieckiem. Zapotrzebowanie na opiekunki lub opiekunów jest wysokie. Żłobki czy przedszkola mają określone godziny pracy, przez co rodzice muszą odbierać swoje dzieci o ustalonych porach. Niestety zdarza się, że nie mają oni możliwości zorganizowania sobie pracy w taki sposób, aby wszystko ze sobą współgrało. Są też sytuacje, gdy rodzice chcą gdzieś wyjść wieczorem, ale nie mają z kim zostawić dziecka.

Jest to genialna opcja dla młodych osób, które dysponują chęciami i wolnym czasem. Opieka nad dzieckiem nie jest trudna, zwłaszcza gdy masz już jakieś doświadczenia w tej dziedzinie, np. opiekowałeś się młodszym rodzeństwem.

Jak znaleźć taką pracę? Na początek przeszukaj grupy sąsiedzkie, być może znajdziesz interesujące Cię oferty. Sam możesz zamieścić ogłoszenie na portalu dedykowanemu tego typu usługom lub innym, gdzie można znaleźć oferty z różnych kategorii. Poza tym pozostaje jeszcze opcja rozwieszenia ogłoszeń na tradycyjnych tablicach ogłoszeniowych.

Prawdopodobnie nie będziesz miał większych problemów ze znalezieniem klientów. Jeśli okażesz się dobrym opiekunem, to bardzo możliwe, że będziesz zdobywał coraz więcej zleceń ze względu na polecenia. Tego rodzaju znajomości mogą okazać się przydatne w przyszłości.

dłoń z pieniędzmi

Gastronomia

Kolejną z możliwości zarabiania jest znalezienie pracy dodatkowej w restauracji lub kawiarni. Największe możliwości będą prawdopodobnie w centrum miasta. Jest to związane z natężonym ruchem, zwłaszcza w godzinach popołudniowych i wieczornych, a także w weekendy.

Takie miejsca bardzo często oferują elastyczne grafiki, które pozwolą Ci dostosować czas pracy do szkoły czy zajęć na uczelni. Poza tym równie często można znaleźć tego typu ogłoszenia – pracownicy dorywczy są mile widziani.

Stypendium

Masz wysoką średnią z ocen? Prawdopodobnie możesz się starać o stypendium naukowe. Zapoznaj się z zasadami jego przyznawania i działaj. Jego wysokość będzie uzależniona od Twojej średniej oraz od szkoły, do której chodzisz. Co ważne, stypendium jest wypłacane co miesiąc.

Na studiach stypendium może być naprawdę wysokie, chociaż tutaj też obowiązują pewne wymagania. Często jest ono w stanie pokryć czesne – w przypadku uczelni prywatnych. Jeśli studiujesz w innym mieście i uda Ci się zdobyć stypendium naukowe, to bardzo możliwe, że umożliwi Ci ono wynajem mieszkania.

Jeśli z nauką radzisz sobie średnio, ale za to jesteś świetnym sportowcem, możesz liczyć na stypendium za osiągnięcia sportowe. Zwłaszcza jeśli reprezentujesz szkołę na różnych zawodach sportowych. W większości przypadków kwota nie będzie się różniła od tej, którą się otrzymuje za wyniki w nauce.

laptop na biurku

Zarabianie przez internet

Przeszukując serwisy dla osób poszukujących pracy, bez problemu znajdziesz też zlecenia online. Pojawia się na nich mnóstwo ofert, a co ważne – również dla osób niedoświadczonych.

Masz lekkie pióro, a zasady pisowni znasz tak dobrze jak teksty ulubionych piosenek? Możesz spróbować copywritingu. Dzisiaj każda firma musi mieć swoją stronę internetową, aby zdobywać i utrzymywać klientów. Bardzo często wiąże się to z posiadaniem bloga, na którym powinny regularnie pojawiać się nowe wpisy. Nie każdy jednak ma czas i możliwości, aby się tym zajmować, dlatego przedsiębiorcy szukają copywriterów, którzy robią to za nich.

Ciężko w to uwierzyć? Wejdź na jakikolwiek serwis z ogłoszeniami, a następnie wpisz w wyszukiwarce „copywriter”. Od razu zauważysz, że jest multum ofert tego typu. Co więcej, copywriter pisze nie tylko obszerne artykuły na blogi, ale też opisy produktów dla sklepów internetowych czy różnego rodzaju teksty poradnikowe. Możliwości jest mnóstwo.

Jeśli zajmujesz się grafiką, możesz oferować swoje usługi innym. W dobie internetu każdy chce jak najlepiej zaprezentować siebie lub swoją firmę w sieci. Nie każdy jednak potrafi to robić. Poszukiwani są więc graficy, którzy zajmą się tworzeniem grafik do social mediów czy innych materiałów promocyjnych.

Pokrewną opcją jest obsługa mediów społecznościowych. Tutaj znowu potrzebna jest wiedza i doświadczenie, którego niektórzy po prostu nie mają. Kto zna się lepiej na wszelkich nowościach w takich serwisach, jeśli nie młode osoby?

Dążę do tego, że możesz szukać pracy np. jako social media manager i zajmować się prowadzeniem konta firmy lub osoby publicznej. Skoro i tak dużą część swojego czasu spędzasz w internecie, to może zaczniesz w ten sposób pracować? Przeznaczając na to jedynie kilka godzin dziennie, zdobędziesz dodatkowe pieniądze, które na pewno Ci się przydadzą.

Gdzie szukać ofert pracy?

W dzisiejszych czasach na pewno w pierwszej kolejności warto postawić na internet. Możesz skupić się na następujących obszarach:

  • typowe portale z ogłoszeniami (OLX, pracuj.pl, rocketjobs, praca.pl czy indeed),
  • grupy na Facebooku (szukaj branży, która Cię interesuje),
  • strony dla freelancerów (freelancer.com lub we work remotely),
  • serwisy społecznościowe (istnieją konta, które ze względu na swoje zasięgi publikują konkretne oferty pracy, pomagając obserwatorom zmienić dotychczasową pracę lub znaleźć pracownika. Jednym z przykładów będzie biurwa, gdzie w każdą środę pojawiają się oferty w ramach tzw. roboczej środy).
Cashplay gra online

Podsumowanie

Sam widzisz, że istnieje mnóstwo możliwości zarabiania oraz oszczędzania pieniędzy w młodym wieku. Podchodząc do tego na poważnie, jesteś w stanie osiągnąć sukces. Przyda Ci się również determinacja, ponieważ może nie być łatwo.

Jeśli chciałbyś najpierw zdobyć umiejętności związane z zarządzaniem własnym budżetem, możesz zacząć od naszej ekonomiczno-strategicznej gry online. Świetnie nadaje się również dla osób, którym zależy, aby poćwiczyć oszczędzanie pieniędzy lub nauczyć się zasad inwestowania, zanim zabiorą się za to w prawdziwym życiu. Zarejestruj się w grze CashPlay już dzisiaj i zostań najbogatszym człowiekiem na świecie!

Brak komentarzy

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.