Site icon CASHPLAY

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Poznaj sposoby, które działają

how to save on heating, money box standing on the radiator

Ogrzewanie domu lub mieszkania może stanowić niemały wydatek, zwłaszcza w okresie, gdy temperatury spadają. Istnieje jednak wiele sposobów, na oszczędne ogrzewanie. W tym wpisie przyjrzymy się 11 sposobom na oszczędzanie na ogrzewaniu, które naszym zdaniem są najciekawsze. Pomogą Ci one utrzymać ciepło w domu, a także wpłyną pozytywnie na Twoje finanse i środowisko. Poznajmy więc tajniki efektywnego ogrzewania, które przynoszą korzyści zarówno dla Twojego portfela, jak i dla planety!

Oszczędzanie ogrzewania – zalety i wpływ na środowisko

Oszczędzanie na ogrzewaniu ma duże znaczenie zarówno dla budżetu domowego, jak i dla środowiska. Obecnie dbanie o efektywne wykorzystanie energii cieplnej jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Z pewnością zauważasz, że od pewnego czasu ceny energii stale rosną. Poza tym większość energii cieplnej wytwarzana jest z paliw kopalnych, do których należą: gaz, węgiel czy ropa naftowa. Spalanie tych surowców powoduje emisję dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji do atmosfery. To z kolei przyczynia się do globalnego ocieplenia i degradacji środowiska naturalnego.

Oszczędzanie na ogrzewaniu jest obecnie szczególnie ważne ze względu na zmiany klimatyczne. Coraz bardziej widoczne są też skutki globalnego ocieplenia, m.in. ekstremalne warunki pogodowe czy wzrastający poziom mórz. Wymagają one zdecydowanych działań w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Musisz zdawać sobie sprawę, że ogrzewanie w dużym stopniu wpływa na ich emisję.

Główne korzyści wynikające z oszczędzania na ogrzewaniu:

Oszczędzanie na ogrzewaniu – sposoby

Prawidłowe wietrzenie mieszkania 

Możliwe, że zaintrygował Cię ten nagłówek i zastanawiasz się, co on może oznaczać. Teoretycznie wydaje się, że przecież nie ma nic trudnego w wietrzeniu pomieszczeń. Musisz jednak wiedzieć, że wietrzenie podczas sezonu grzewczego różni się od tego, do którego jesteśmy przyzwyczajeni w miesiącach letnich. Teraz nie wystarczy otworzyć okna i po jakimś czasie go zamknąć, choć oczywiście niektórzy tak robią.

Zanim zaczniesz wietrzyć, musisz zakręcić kaloryfery, czyli ustawić je na 0. Dzięki temu ciepło nie będzie uciekać przez okno, a dodatkowo kaloryfer nie będzie musiał na bieżąco podgrzewać zimnego powietrza. Okna najlepiej otworzyć na oścież i zamknąć drzwi do pomieszczenia. Wystarczy kilka minut wietrzenia, a powietrze się wymieni. 

Termoizolacja

Termoizolacja polega na zabezpieczaniu budynków przed utratą ciepła. Potocznie nazywana jest ociepleniem. Jeśli zostanie poprawnie wykonana, będzie zapobiegać utracie ciepła przez ściany, dachy, podłogi i okna. Odpowiednio zabezpieczone ściany są w stanie utrzymać temperaturę na stałym poziomie. W ten sposób możesz zmniejszać zapotrzebowanie na energię do ogrzewania poszczególnych pomieszczeń. A w efekcie obniżyć koszty związane z ogrzewaniem i zwiększyć efektywność energetyczną budynku.

Używanie termostatu

Działanie termostatu polega na utrzymywaniu konkretnej temperatury w pomieszczeniach. W taki sposób unikniesz przegrzewania mieszkania. Umożliwiają one ogrzewanie wybranych pomieszczeń, więc możesz ogrzewać tylko te, w których faktycznie ktoś przebywa w ciągu dnia. 

Używając termostatu, możesz ogrzewać dom lub mieszkanie w sposób efektywny przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. 

Odsłonięcie kaloryferów

Chodzi o to, aby nie zastawiać kaloryferów ubraniami, meblami, zasłonami itd. Takie działanie uniemożliwia swobodny przepływ ciepła po pomieszczeniu. Odsłonięte kaloryfery mogą być jednym ze sposobów na oszczędne ogrzewanie. Zmniejszamy wtedy zużycie energii, co prowadzi do obniżenia kosztów ogrzewania.

Przy okazji warto też odpowietrzyć kaloryfery, jeśli są zapowietrzone. Jest to szybkie i skuteczne rozwiązanie, w dodatku można to zrobić samodzielnie.

Uszczelnianie okien i drzwi

Uszczelnienie okien i drzwi pomaga zminimalizować wycieki ciepła na zewnątrz i utrzymać temperaturę wewnątrz pomieszczeń. To z kolei przekłada się na niższe zużycie energii potrzebnej do ogrzewania. Warto zaznaczyć, że jest to jedna z najtańszych opcji radzenia sobie z tym problemem.

Nie masz pewności, czy okno wymaga uszczelnienia? Zamknij je i sprawdź, czy czujesz w jego okolicach zimne podmuchy. To będzie oznaczało, że okno jest nieszczelne. Tym samym sposobem możesz sprawdzać inne miejsca, np. okolice otworów w ścianie. Najczęściej wystarczy kupić i przykleić uszczelkę, która to naprawi. Pamiętaj tylko, aby wybrać odpowiednią. 

Montowanie ekranów zagrzejnikowych

Ekrany zagrzejnikowe to specjalne maty, które zakłada się na ścianie za kaloryferem. Ich zadaniem jest odbijanie ciepła do wnętrza pomieszczenia. W ten sposób nie nagrzewa się ściana, więc ciepło nie jest wchłaniane w mur.

Maty te są w stanie odbijać nawet 90% ciepła znajdującego się w tylnej części kaloryfera. Dzięki temu w znacznym stopniu mogą zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. 

Regulacja okien na zimę

Jeśli mimo wymiany uszczelek nadal wieje od okna, problem może leżeć gdzie indziej. Zdarza się tak, gdy skrzydło jest zbyt słabo dociśnięte do ramy okiennej. Zimą okno powinno być mocniej dociśnięte. Pamiętaj, że regulację powinno się przeprowadzać dwa razy w roku.

Można to samodzielnie naprawić – wystarczy wyregulować okna, przekręcając zaledwie jeden element. Nie wiesz, jak to zrobić? Bez obaw, w sieci bez problemu znajdziesz schematy prawidłowego ustawienia okna, a nawet instruktażowe nagrania. 

Obniżanie temperatury na noc

Podczas snu nasz organizm nie potrzebuje takiej ilości ciepła jak w ciągu dnia. Zresztą większość ludzi śpi pod kołdrą, więc szanse na to, że zmarzniesz, są niemal zerowe.

Obniżanie temperatury na noc pomaga też zminimalizować utratę ciepła w pomieszczeniu. Poza tym niższa temperatura w sypialni to większy komfort snu. Według zaleceń dotyczących optymalnej temperatury w domu sypialnia jest najchłodniejszym pomieszczeniem (zaraz po spiżarni). 

Przegląd instalacji przed sezonem grzewczym

Sprawdzasz w ten sposób stan i efektywność systemu grzewczego. Dodatkowo dzięki temu można zidentyfikować ewentualne problemy i zdążyć je naprawić. Często okazuje się, że powstały jakieś wycieki, uszkodzenia czy nieszczelności. Wiele z takich problemów może prowadzić do marnowania energii i wzrostu kosztów ogrzewania.

Przegląd instalacji grzewczej to idealna okazja do czyszczenia i konserwacji kotła, pieca czy pompy ciepła. Robiąc to regularnie, będziesz w stanie utrzymać sprawność urządzeń. Poza tym łatwiej będzie też zapobiec awariom. 

Ograniczenie ogrzewania na czas nieobecności w domu

Gdy nie ma nikogo w domu, nie ma potrzeby utrzymywania w nim wysokiej temperatury. To prowadzi jedynie do marnowania energii i wzrostu kosztów. Pamiętaj jednak, aby nie wychładzać mieszkania do zera, ponieważ to też nie jest dobre wyjście. Po takim wychłodzeniu system grzewczy będzie musiał pracować na dużych obrotach.

Warto też przykręcić kaloryfery (lub ustawić niższą temperaturę) w tych pomieszczeniach, które są używane sporadycznie. 

Modernizacja systemu grzewczego

Ostatni sposób to przeprowadzenie modernizacji systemu grzewczego. Jest wiele możliwości, np. wymiana starego kotła na nowy. Wymiana na nowoczesny i jednocześnie bardziej efektywny może przynieść znaczne oszczędności. Kolejna opcja to zamontowanie pompy ciepła – staja się one coraz popularniejszym rozwiązaniem. Wykorzystuje energię ze swojego otoczenia (czyli powietrza, wody lub ziemi), aby następnie produkować z niej ciepło. Pompy ciepła są bardziej energooszczędne niż tradycyjne kotły i mogą znacznie obniżyć koszty ogrzewania.

Modernizacja ogrzewania pozwoli Ci realnie zacząć oszczędzać na ogrzewaniu domu.

Poruszając temat oszczędzania, zachęcamy do przejrzenia podobnych wpisów:

Podsumowanie

W powyższym artykule omówiliśmy 11 metod, dzięki którym obniżysz koszty ogrzewania. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać z oszczędnościami, trzeba podchodzić do tego z głową.

Dlatego wybieraj takie sposoby oszczędzania, które sprawią, że rachunki będą niższe, ale nie kosztem komfortu mieszkańców.

Źródła grafik:

Exit mobile version