Współcześnie coraz więcej nastolatków pragnie mieć dodatkowe pieniądze, które mogliby przeznaczyć na swoje wydatki. W tym celu najczęściej decydują się na podjęcie pracy. Jeśli zastanawiasz się, jak zarabiać pieniądze w młodym wieku, to trafiłeś idealnie. W tym wpisie opisujemy 8 sposobów na zarobek dla nastolatków. Znajdziesz również kilka pomysłów na własny biznes dla młodych ludzi. Opisujemy też, jakie korzyści może przynieść Ci praca w młodym wieku.
W jakim wieku można iść do pracy?
W Polsce minimalny wiek, od którego można legalnie podjąć pracę, to 16 lat. Istnieją jednak wyjątki, w których osoby poniżej 16 roku życia mogą podjąć pracę. Muszą jednak uzyskać zgodę rodziców lub opiekunów prawnych oraz zezwolenie inspektora pracy. Dotyczy to działalności kulturalnej, artystycznej, reklamowej oraz sportowej.
Jeśli ukończyłeś 15 lat, ale nie osiągnąłeś jeszcze pełnoletności, to w świetle prawa jesteś młodocianym pracownikiem. Osoby w tym wieku mogą zostać zatrudnione, jeśli ukończyły one co najmniej szkołę podstawową, w której nauka trwa 8 lat. Co więcej, osoby do 16. roku życia nie mogą pracować 8 godzin na dobę, tylko maksymalnie 6. Po ukończeniu 16. roku życia mogą pracować maksymalnie 8 godzin w ciągu dnia.
Ważne jest, aby pamiętać, że praca w młodym wieku powinna odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracy. Druga istotna kwestia dotyczy zachowania warunków bezpieczeństwa i higieny pracy. Praca nie powinna również kolidować z obowiązkami szkolnymi lub innymi zajęciami w życiu młodej osoby.
Należy pamiętać, że w Polsce istnieje obowiązek szkolny do 18. roku życia. Oznacza to, że do osiągnięcia pełnoletności na pierwszym miejscu znajduje się szkoła. Dlatego też możesz podporządkować sobie pracę do lekcji, na których musisz być obecny, a nie odwrotnie.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zatrudnianiu młodych osób, zapoznaj się z tym artykułem: Kiedy można zatrudnić osobę poniżej 18. roku życia.
Praca dla nastolatków – jakie przynosi korzyści?
Na pewno zdajesz sobie sprawę, że wiele młodych osób chciałoby mieć jakieś oszczędności. Pieniądze, które mogliby wydać na pewne zachcianki albo rzeczy, których nie chcą opłacić im rodzice. Czasami jednak nie są pewni, czy podjęcie zatrudnienia w ich wieku jest na pewno dobrym pomysłem. To normalne, że mają wątpliwości – choćby związane z tym, czy dadzą radę łączyć szkołę z pracą. Z tego względu u nastolatków często sprawdza się praca dorywcza.
Dlatego omówimy teraz korzyści, jakie młodzi ludzie mogą odnieść po podjęciu pracy. Będą to przede wszystkim:
- poczucie niezależności i odpowiedzialności,
- zarobienie swoich własnych pieniędzy,
- przeznaczenie zarobionej sumy według własnego uznania,
- zdobycie kwalifikacji zawodowych,
- poznanie rynku pracy,
- nawiązanie nowych znajomości,
- docenienie wartości pieniądza,
- rozwinięcie komunikatywności,
- nauka nowych umiejętności,
- lepsza organizacja czasu.
Jak zarabiać pieniądze w młodym wieku? – pomysły
Jak wiesz, dorośli ludzie mają naprawdę wiele możliwości w kwestii podjęcia zatrudnienia. W przypadku nastolatków nie jest to takie proste. Głównie dlatego, że oferty pracy są najczęściej kierowane do osób pełnoletnich. Poza tym obowiązują ich też nieco inne zasady, choćby ograniczony czas pracy.
Poniżej omówimy wybrane sposoby na zarobienie pieniędzy dla nastolatków.
Restauracja lub fast food
Praca w restauracji może być dobrym sposobem na zarabianie pieniędzy dla nastolatków. Wielu właścicieli restauracji zatrudnia młodych ludzi, aby sobie dorobili. Najczęściej jest możliwość dostosowania grafiku pod siebie, czyli tzw. elastyczne godziny pracy. Możesz wtedy zadbać o to, aby praca nie kolidowała ze szkołą czy nauką. Tylko musisz pamiętać, że praca w restauracji będzie wymagała od Ciebie dyspozycyjności. Zwłaszcza w weekendy i wieczorami, bo wtedy ruch bywa największy.
W restauracji jest kilka opcji do wyboru: możesz być kelnerem, co umożliwi Ci też zdobywanie napiwków. Poza tym możesz zostać baristą czy pomocą kuchenną. Jeśli masz smykałkę do gotowania, może zostaniesz pomocnikiem kucharza.
Pokrewnym rozwiązaniem jest praca w fast foodzie. Tam możesz zajmować się sprzedażą posiłków, ich przygotowywaniem czy sprzątaniem. Praca w takich miejscach może okazać się korzystna, np. ze względu na zdobycie doświadczenia zawodowego czy rozwijanie umiejętności interpersonalnych. Poza tym masz możliwość nauczyć się pracy w zespole i obsługi klienta. Dzięki temu będziesz wiedział, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach i zarządzać własnym czasem.
Opieka nad zwierzętami
Opieka nad zwierzętami to kolejna opcja pracy dla nastolatków. Lubisz zwierzęta i chcesz zarabiać własne pieniądze? W takim razie ta propozycja może stanowić połączenie przyjemnego z pożytecznym. Wiele osób potrzebuje pomocy w opiece nad swoimi zwierzętami. Szczególnie w okresie wakacyjnym lub podczas krótkich wyjazdów służbowych.
Praca ta może obejmować wyjście na spacer z psem lub kotem, karmienie i sprzątanie po zwierzętach. W niektórych przypadkach chodzi po prostu o zapewnienie im towarzystwa. Jednym z największych atutów tej pracy jest to, że może ona być bardzo elastyczna i dostosowana do indywidualnych potrzeb. Większość problemów można uzgodnić z właścicielem zwierzęcia. To zajęcie może wymagać od Ciebie dostosowania się jedynie w kwestii ustalonych pór posiłków czy spacerów.
Praca w opiece nad zwierzętami może Ci pomóc przede wszystkim w rozwijaniu odpowiedzialności. Oczywiście możesz też w ten sposób zdobyć doświadczenie w branży zoologicznej. Musisz jednak pamiętać, że odpowiadasz za bezpieczeństwo zwierząt oraz zrozumienie ich potrzeb. Nie każdy będzie się do tego nadawał.
Roznoszenie ulotek
Przechodzimy do kolejnego zajęcia, jakim jest roznoszenie ulotek. Twoim zadaniem jest dotarcie do jak największej grupy ludzi, będących potencjalnymi klientami firmy, dla której pracujesz. Co istotne, ta praca może przybierać dwie formy: albo roznosisz broszury do skrzynek pocztowych, albo wręczasz je bezpośrednio na ulicy. Jeśli chodzi o drugą opcję, wtedy poruszasz się jedynie w wyznaczonym rejonie miasta.
Dużą zaletą tej pracy jest fakt, że nie potrzebujesz żadnej szczególnej wiedzy, aby ją wykonywać. Musisz być jedynie aktywny fizycznie i wytrwały. Uczysz się organizacji czasu, pracy w zespole i komunikacji z innymi ludźmi. Często można znaleźć ogłoszenia, które zapewniają bardzo elastyczne godziny pracy. Możesz je więc na spokojnie dostosować do innych obowiązków, aby niczego nie zaniedbywać.
Praca w sklepie
Praca w sklepie to najczęściej wybierana opcja na początku kariery zawodowej. Sporym plusem jest to, że można objąć tam różne stanowiska – kasjera, sprzedawcy, magazyniera czy osoby odpowiedzialnej za obsługę klienta. Wiele zależy też od rodzaju sklepu, jaki wybierzesz, dlatego warto to dobrze przemyśleć.
W przypadku nastolatków taka praca może być strzałem w dziesiątkę. Weźmy pod uwagę choćby naukę bardzo przydatnych umiejętności, m.in.: obsługę kasy fiskalnej i terminali płatniczych, organizację stanowiska pracy, sprzedaż produktów oraz wszystko, co wiąże się z obsługą klienta.
Bardzo często można znaleźć oferty pracy, które nie wymagają doświadczenia. Na pewno musisz mieć jakąś wiedzę matematyczną, otwartość i odpowiednie podejście do ludzi. Praca wśród klientów wymaga dużej komunikatywności, dlatego nie każdy będzie mógł pracować w takim miejscu.
Kino
Pracując w kinie, przede wszystkim możesz zdobyć doświadczenie w obsłudze klienta. Poza tym nauczysz się też obsługi sprzętu audiowizualnego oraz pracy w zespole, która przyda się w każdym zawodzie. Aby dostać taką pracę, często nie trzeba wiele. Mila widziana jest umiejętność obsługi kasy fiskalnej i ewentualnie terminala. Choć w zasadzie wszystkiego można nauczyć się na okresie próbnym, to nie powinien być problem.
W kinie można pracować na różnych stanowiskach, np. jako sprzedawca biletów, kasjer czy osoba odpowiedzialna za projekcję filmów. Oprócz tego możesz też sprzątać sale, bo bardzo często pracownicy kin zajmują się wszystkim po trochę.
Jest jeszcze jedna rzecz, o której powinieneś wiedzieć – jako pracownik kina będziesz otrzymywał darmowe bilety. Będziesz mógł być więc na bieżąco ze wszystkimi nowościami, jakie wchodzą na ekrany.
Praca sezonowa
Praca sezonowa to popularna forma zatrudnienia dla nastolatków, zwłaszcza na wakacjach lub w okresie przedświątecznym. Jest to doskonała okazja, aby zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe, zarobić pieniądze oraz nauczyć się nowych umiejętności.
Może ona obejmować różne sektory, w tym: handel, rolnictwo, gastronomię, turystykę, obsługę klienta czy pracę fizyczną. Co ciekawe, praca sezonowa może być krótkoterminowa lub długoterminowa. Nie jest powiedziane, że trawa tylko okresowo. W głównej mierze jest to uzależnione od potrzeb pracodawcy i rodzaju pracy.
Do najpopularniejszych prac sezonowych dla nastolatków należą m.in.: praca w sklepach, centrach handlowych, kawiarniach czy restauracjach. Poza tym możesz pracować też w hotelach i ośrodkach turystycznych, co na pewno zaowocuje zawarciem nowych znajomości. Zostaje jeszcze praca w sektorze rolniczym, czyli zbieranie owoców czy warzyw. I nie chodzi tylko o zbieranie owoców za granicą, w ten sposób można pracować również w kraju.
Call center
Aby dostać taką pracę, musisz umieć radzić sobie ze stresem, być asertywnym i otwartym w kontakcie z drugą osobą. Jeśli więc stresują Cię rozmowy telefoniczne, lepiej poszukaj czegoś innego. Poza tym w call center kluczowa będzie umiejętność obsługi komputera. Oferty pracy zazwyczaj obejmują znajomość języka obcego, ponieważ klientami często są osoby z zagranicy. W takiej pracy oprócz obsługi klienta zdobędziesz też umiejętności interpersonalne i sprzedażowe.
Jest to kolejny przykład pracy, w której występuje dość duża elastyczność. Jak wspominaliśmy wcześniej, pozwoli Ci to na łączenie pracy z innymi obowiązkami, np. szkołą. Musisz tylko zwracać uwagę na wymagania poszczególnych ofert, ponieważ nie każde centrum telefoniczne zatrudnia osoby poniżej 18. roku życia.
Własny biznes
W dzisiejszych czasach młodzi ludzie stają się też coraz bardziej przedsiębiorczy. Co to znaczy? Wiele osób myśli o otwarciu własnego biznesu, dzięki czemu mogliby zdobyć doświadczenie na przyszłość. Inną opcją może być spróbowaniu swoich sił w freelancingu, czyli świadczeniu usług na własny rachunek.
Możesz robić makijaż okolicznościowy, sesje fotograficzne, a także sprzedawać ręcznie robione produkty. Może otworzenie własnego cateringu to coś dla Ciebie? Albo naprawa komputerów, jeśli się na tym znasz? Jeśli masz umiejętności, możesz pisać teksty na zlecenie lub projektować strony internetowe. Sam widzisz, że pomysłów na otwarcie firmy nie brakuje. Zwłaszcza w dobie praktycznie nieograniczonego dostępu do internetu.
Masz jakiś oryginalny pomysł na biznes? W takim razie możesz spróbować swoich sił w roli przedsiębiorcy. Jeśli się nie uda, trudno. Jesteś młody, więc masz przed sobą mnóstwo innych możliwości.
Jeśli jednak żaden z tych pomysłów do Ciebie nie przemawia, mamy wyjście awaryjne. Możesz sprawdzić jeszcze kilka innych sposobów, o których pisaliśmy w innym wpisie: Jak zarobić pieniądze w młodym wieku?
Podsumowanie
Jak widzisz, praca w młodym wieku może przynieść wiele korzyści. Do najważniejszych należą zarabianie dodatkowych pieniędzy oraz zdobycie doświadczenia zawodowego. Jest to również okazja do nauki odpowiedzialności i organizacji swojego czasu.
Mamy nadzieję, że przypadły Ci do gustu przedstawione możliwości zarabiania pieniędzy w młodym wieku. Może uda Ci się niektóre z nich przetestować u siebie.
A może temat zarabiania masz już za sobą i teraz chciałbyś zacząć oszczędzać zgromadzone środki? W takim wypadku polecamy jeden z naszych poprzednich wpisów: Jak oszczędzać pieniądze w młodym wieku?
Źródło głównej grafiki: Image by mamewmy on Freepik