Skip to main content
businessman with a briefcase on the background of buildings

Ile mogą wynosić miesięczne koszty prowadzenia działalności gospodarczej? Sprawdź, co musisz w nich uwzględnić

Miesięczne koszty prowadzenia działalności gospodarczej to najczęściej poruszany temat wśród przedsiębiorców. Co musisz wiedzieć przed otwarciem własnej firmy?

Planujesz otworzyć firmę i zastanawiasz się, na jakie miesięczne koszty prowadzenia działalności gospodarczej powinieneś się przygotować? Z tego wpisu dowiesz się przede wszystkim, z jakimi kosztami wiąże się prowadzenie firmy. Które koszty są zmienne, a które stałe? Omawiamy też kwestie, które warto wziąć pod uwagę przed otwarciem własnej działalności.

Czym jest jednoosobowa działalność gospodarcza?

W sieci bez problemu możesz znaleźć masę definicji takiej formy działalności. Przedstawimy więc jedynie krótkie podsumowanie, które pomoże Ci zrozumieć to pojęcie.

Mówiąc w skrócie, jednoosobowa działalność gospodarcza to działalność zarobkowa, którą wykonujesz w swoim własnym imieniu (jako osoba fizyczna). Jedynym zastrzeżeniem jest to, że musi być ona wykonywana w sposób ciągły, nie okazjonalnie. 

Powszechnie mówi się, że jednoosobowa działalność gospodarcza jest najprostszą formą założenia własnego biznesu. Każdy, kto tego doświadczył, wie, że jest w tym sporo racji. Wiedziałeś, że własną firmę możesz zarejestrować nawet w jeden dzień?

rejestracja firmy, kobieta siedząca przy biurku

Jak to możliwe? Otóż wniosek możesz złożyć podczas jednej wizyty w urzędzie. Poza tym można to zrobić online, co maksymalnie skróci czas oczekiwania w przypadku innych petentów. Po prostu wypełniasz odpowiedni wniosek, którego celem jest zgłoszenie utworzenia firmy. Automatycznie zostają o tym poinformowane wszystkie konieczne urzędy, czyli Urząd Skarbowy, ZUS lub KRUS, a także Główny Urząd Statystyczny.

Jedną z zalet jednoosobowej działalności gospodarczej jest to, że nie musisz posiadać określonej sumy pieniędzy, aby zarejestrować swoją firmę.

Jednoosobowa działalność gospodarcza – co trzeba zrobić przed otworzeniem własnej firmy?

Nie wystarczy podjąć decyzji o otworzeniu własnej działalności gospodarczej. Wcześniej musisz się do tego stosownie przygotować. Na początek zadaj sobie pytanie, czy w ogóle widzisz siebie w roli przedsiębiorcy. Wiele osób zapomina o tej kwestii, choć jest ona bardzo istotna. Nie każdy przecież nadaje się do tej roli. 

Następnie powinieneś przeanalizować koszty związane z funkcjonowaniem Twojej przyszłej działalności. Na pewno zdajesz sobie sprawę, że niektóre z tych opłat są konieczne, aby firma mogła działać zgodnie z prawem. Dzięki wstępnej analizie kosztów będziesz w stanie ocenić ryzyko związane z otwarciem biznesu. Oczywiście w takim stopniu, jak będzie to możliwe na tym etapie.

planowanie biznesu, wizualizacja

Musisz też przygotować biznesplan, który jest bardzo pomocny przy uruchamianiu firmy. Możliwe, że teraz się zastanawiasz, co może Ci on dać. Biznesplan powinien przede wszystkim pełnić funkcję spisanej strategii biznesowej, więc należy w nim zawrzeć sporo informacji. Dla niektórych może to brzmieć kuriozalnie, ale wypisanie tych założeń pozwoli dostrzec rzeczy, których nie widać, gdy masz je w głowie. Może Ci się wydawać, że plan jest idealny, a później okazuje się inaczej. Przelanie swoich myśli na papier często ułatwia pracę, dlatego zalecamy, aby to zrobić.

Niewykluczone, że dzięki temu zabiegowi wychwycisz pewne nieścisłości czy nawet wady, z których istnienia nie zdawałeś sobie sprawy. Dodam jeszcze, że forma projektu będzie się różniła w zależności od tego, czy przygotowujesz go dla siebie, czy dla inwestora. Dobrze będzie wziąć to pod uwagę. 

Wszystkie powyższe kroki masz już za sobą? Jeśli tak, to czas na finał – formalności związane z zarejestrowaniem firmy. Tutaj możesz złożyć wniosek o rejestrację działalności gospodarczej. 

Koszty początkowe własnej działalności – co trzeba wliczyć?

Każdy przedsiębiorca, który otwiera własną firmę, chce wiedzieć, ile pieniędzy musi przeznaczyć na inwestycję. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Tak naprawdę większość kosztów będzie uzależniona od poszczególnych czynników. Jakich?

Największe znaczenie ma rodzaj firmy (usługowa lub produkcyjna) i jej wielkość. Istotne jest też to, czy będziesz zatrudniać pracowników oraz czy potrzebujesz lokalu na biuro. Możliwe, że planujesz wykonywać usługi, do których potrzebujesz jakiegoś specjalistycznego sprzętu.

kobieta pracująca przy laptopie

Prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę z faktu, że każda z tych kwestii wpływa na wysokość kosztów, jakie poniesiesz. Na początek musisz zwrócić uwagę na podstawowe aspekty związane z inwestycją w swój biznes.

Od razu też zaznaczamy, że nie znajdziesz tutaj konkretnej sumy pieniędzy, którą przygotujesz sobie odpowiednio wcześniej i z jej pomocą odniesiesz sukces. To tak nie działa. Przedstawimy Ci jedynie aspekty, które należy wziąć pod uwagę, gdy chcesz otworzyć własną działalność. Sam musisz dokonać odpowiednich kalkulacji na podstawie opracowanego biznesplanu. Pamiętaj, że każdy przypadek jest inny, dlatego należy rozpatrywać je indywidualnie. 

Co składa się na koszty prowadzenia działalności gospodarczej?

Niektórzy twierdzą, że mając własną firmę, nie ponosi się żadnych kosztów. Nie jest to jednak prawdą. Chyba każdy zdaje sobie sprawę, że chcąc zarabiać, należy najpierw zainwestować. Co prawda sama rejestracja działalności jest bezpłatna, późniejsze prowadzenie firmy jednak wiąże się z pewnymi wydatkami.

Część kosztów związanych z prowadzeniem takiej działalności wymaga regularnego opłacania przez przedsiębiorcę. Pierwsze z nich to opłaty administracyjno-skarbowe. Należą do nich:

  • składki ZUS (zawsze, jest to obligatoryjne),
  • zaliczki na podatek dochodowy (w przypadku, gdy odnosisz zysk),
  • podatek VAT (jeśli jesteś płatnikiem VAT). 
miesięczne koszty prowadzenia działalności gospodarczej, kalkulacja

Kolejne koszty, jakie ponosi osoba, która posiada własną firmę to:

  • księgowość (biuro rachunkowe),
  • wynajem powierzchni biurowej (jeśli jest to konieczne),
  • własna domena + hosting dla strony internetowej,
  • stworzenie firmowej strony internetowej (lub sklepu),
  • media,
  • identyfikacja wizualna (logo, dobranie kolorów itd.),
  • marketing (reklamy Google Ads czy Facebook Ads),
  • pieczątka firmy,
  • urządzenia i materiały biurowe,
  • ubezpieczenie,
  • raty leasingowe lub kredytowe (jeśli takie będą),
  • zatrudnienie pracowników,
  • abonament za internet, telefon i oprogramowanie,
  • samochód firmowy, 
  • szkolenia pracowników.

W dalszej części tego wpisu omówimy dokładniej najważniejsze podpunkty.

Jak mogą wyglądać miesięczne koszty prowadzenia działalności gospodarczej?

Zacznijmy od tego, że w przypadku każdego biznesu określone koszty będą się różnić. Jak wspominaliśmy wcześniej, są one uzależnione od wielu czynników. Nie ma więc możliwości, aby wszystkie firmy tego samego rodzaju (np. jednoosobowe działalności) wymagały jednakowej wysokości inwestycji. Poza tym, nie znając szczegółów danego biznesu, sumy te można jedynie oszacować.

prowadzenie działalności, kobieta siedząca za biurkiem z kawą w ręce

W tym miejscu wspomnimy jeszcze, że niektóre z wymienionych kosztów możesz pominąć (zwłaszcza na początku). Mowa tutaj choćby o profesjonalnych sprzętach biurowych czy identyfikacji wizualnej. Pamiętaj jednak, że nie możesz zrezygnować z czegoś, co jest fundamentalne przy prowadzeniu firmy.

Przechodząc dalej, miesięczne koszty prowadzenia działalności gospodarczej można przedstawić jako koszty zmienne i stałe. Ułatwi to zobrazowanie poszczególnych wydatków. 

O kosztach stałych mówimy w przypadku takich wydatków, które przedsiębiorstwo musi stale ponosić bez względu na jego aktywność. Czyli nawet w przypadku, gdy nie zarabia. Warto pamiętać, że są to koszty, które mogą się zmieniać ze względu na różne czynniki zewnętrze. Mowa tutaj np. wysokości czynszu lub o rachunku za zużycie energii elektrycznej.

W przypadku kosztów zmiennych chodzi o wszelkie koszty, które są uzależnione od wielkości produkcji. Są to np. wynagrodzenia za nadgodziny czy rabat dzięki zamówieniu większej ilości materiałów. 

Prowadzenie działalności – koszty stałe

miesięczne koszty prowadzenia działalności gospodarczej

Do kosztów stałych zaliczamy:

  • składka ZUS – konkretna kwota będzie uzależnione od ubezpieczenia, jakiemu podlegasz; najlepiej sprawdzić to indywidualnie tutaj,
  • księgowość – w zależności od biura rachunkowego, orientacyjnie możesz sprawdzić za pomocą kalkulatora online lub pytając o ofertę,
  • prowadzenie konta bankowego – konta firmowe z reguły bywają płatne; poza tym możesz korzystać też z dodatkowych usług, które są płatne ekstra,
  • zaliczki na podatek dochodowy – te zależą od dochodu, jaki uzyskałeś. Wpływa na nie również wybrana przez Ciebie forma opodatkowania (na zasadach ogólnych, ryczałt lub podatek liniowy),
  • raty kredytu lub leasingu (jeśli planujesz wziąć kredyt lub sprzęt w leasingu
  • opłaty za wynajem lokalu (czynsz + media) – kwoty będą zależne od miasta, warto zrobić research; w przypadku mediów można oszacować koszt na podstawie dotychczasowych rachunków, biorąc pod uwagę możliwe zużycie). Warto wspomnieć, że biuro możesz mieć wirtualne lub w mieszkaniu/domu, co znacznie wpłynie na poniesione koszty,
  • ubezpieczenie, monitoring i ochrona (w przypadku biura),
  • abonament za internet i telefon (koszt będzie się różnił w zależności od dostawcy) + konieczne oprogramowanie (np. programy specjalistyczne),
  • koszty związane z utrzymaniem firmowej strony internetowej (lub sklepu online), 
  • samochód służbowy (przegląd, ewentualne awarie, ubezpieczenie).

Dodamy jeszcze, że w przypadku płatności, które są dokonywane raz na rok, warto podzielić ich koszt na konkretne miesiące. Ułatwi to zaplanowanie średnich miesięcznych wydatków, a także odciąży budżet na koniec roku. 

Własna działalność – koszty zmienne

miesięczne koszty prowadzenia działalności, kalkulator w dłoni

Wśród kosztów zmiennych wyróżniamy:

  • podróże służbowe (łącznie z kosztami paliwa lub biletów, noclegu, wyżywienia itd.),
  • koszty składające się na wytworzenie produktów lub usług (np. wykorzystywane surowce – w zależności od tego, czym się zajmujesz),
  • premie dla pracowników
  • koszty związane z eksploatacją samochodu (paliwo, naprawa, części zamienne),
  • koszty transportu (kurier, poczta, paczkomat),
  • reklama i promocja,
  • artykuły biurowe,
  • środki czystości

Jak widzisz, kosztów związanych z prowadzeniem działalności jest sporo. Zwłaszcza dla początkującego przedsiębiorcy. Dlatego dobrze byłoby najpierw znaleźć klientów, którzy mogliby opłacić Twoje pierwsze koszty związane z firmą. Na szczęście są na to sposoby – swoje pierwsze zlecenia mógłbyś wykonywać np. w ramach wolontariatu. Inna opcja to dogadanie się ze znajomym, który jest przedsiębiorcą – dzięki temu na początku mógłbyś pracować pod jego skrzydłami. Możliwe, że wprowadziłby Cię też w tajniki przedsiębiorczości. 

Jeśli nie masz możliwości wykorzystania żadnego z powyższych sposobów, przed otwarciem biznesu możesz po prostu odłożyć trochę pieniędzy. Dzięki temu będziesz w stanie uiścić wszelkie konieczne opłaty w pierwszych miesiącach działalności, ponieważ wtedy prawdopodobnie będzie ciężko. 

Chciałbyś przetestować, jak to jest być przedsiębiorcą? Boisz się, że się do tego nie nadajesz albo przerosną Cię obowiązki? Mamy na to idealny sposób! W naszej grze CashPlay możesz zostać przedsiębiorcą bez ryzyka utraty prawdziwych oszczędności. Nie wierzysz w to? Zarejestruj się w grze CashPlay i sprawdź sam.

Raport CEIDG – liczba działalności w 2021 roku 

Przyjrzyjmy się raportowi, który został opracowany przez Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej. Według niego w 2021 roku powstało aż 290,6 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych.

Porównując do roku poprzedniego (czyli 2020), ich liczba wzrosła o niemal 25 tys. Największe różnice wystąpiły w okresie od kwietnia do czerwca 2021 r.

Co ciekawe, działalności tego typu zawieszano o ponad 70% częściej niż w 2020 r. Jesteś ciekaw, jak wygląda ten raport w całości? Jest on dostępny tutaj

Podsumowanie

Nietrudno zauważyć, że coraz więcej osób decyduje się na na otwarcie własnej firmy, najczęściej jednoosobowej działalności gospodarczej. Można przypuszczać, że dzieje się tak ze względu na prostotę rejestracji firmy oraz relatywnie niskie koszty. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że równie często bywają one likwidowane. 

Pamiętaj, że jeśli chcesz sprawdzić się w roli przedsiębiorcy, nie musisz od razu zakładać jednoosobowej działalności gospodarczej. W zamian możesz wybrać np. działalność nierejestrowaną, która sprawdza się lepiej jako tzw. firma na próbę.

Mamy nadzieję, że nasz wpis pomógł Ci uświadomić sobie, na co trzeba zwrócić uwagę podczas szacowania miesięcznych kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. 

Brak komentarzy

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.