Site icon CASHPLAY

Najbogatsi Amerykanie w 2023 roku według rankingu Forbesa

the richest Americans, a man in a suit standing by the window overlooking the skyscrapers

Magazyn Forbes co roku publikuje listę 400 najbogatszych ludzi w Stanach Zjednoczonych. W tym wpisie znajdziesz krótkie omówienie pierwszych 10 osób, które znajdują się w zestawieniu. Zajmowane przez nich pozycje zależą od posiadanego majątku, który sięga setek miliardów dolarów. Zobacz, kto aktualnie znajduje się na liście najbogatszych Amerykanów. 

Ranking Forbes, czyli lista 400 najbogatszych Amerykanów

Pełna nazwa tego rankingu to The 400 Richest People In America. Jest on opracowywany przez popularny magazyn biznesowy Forbes.

To prestiżowy ranking, który przedstawia szczegółowy przegląd majątków najbogatszych osób w kraju. Wspomniany ranking ukazuje się raz w roku i zawiera 400 nazwisk osób. Każda z nich może się pochwalić ogromnym majątkiem. 

Ciekawi Cię taka tematyka? Sprawdź również: Najbogatsi ludzie na świecie.

Kogo znajdziemy w pierwszej 10 najbogatszych Amerykanów?

Podane tutaj wartości majątków poszczególnych osób pochodzą z 18.10.2023 r. Jeśli zależy Ci na tym, aby poznać najbardziej aktualne dane, sprawdź uaktualniany na bieżąco ranking Forbesa

W dalszej części artykułu poznasz sylwetki 10 najbogatszych osób w USA. Dodamy jeszcze, że milionerzy, których tutaj znajdziesz, są przestawieni w takiej kolejności, jak w rankingu Forbes. To znaczy, że nie są ułożeni w kolejności dyktowanej ich majątkami, ponieważ te zmieniają się każdego dnia. 

Elon Musk 

Musk urodził się w 1971 roku w RPA. Ma aż 3 obywatelstwa: południowoafrykańskie, amerykańskie i kanadyjskie. Jest przedsiębiorcą, który specjalizuje się w branży technologicznej. Jego majątek wynosi obecnie 255 miliardów dolarów. 

Jest założycielem kilku firm, do których należą: Tesla, Neuralink, SpaceX i The Boring Company. Każda z nich jest znana niemal na całym świecie. Jedna z nich (SpaceX) stworzyła system satelitarny o nazwie Starlink. Jego zadaniem jest zapewnienie dostępu do internetu wszędzie na świecie. Dotyczy to zwłaszcza obszarów, gdzie jest on albo ograniczony, albo niemożliwy. Według założeń będzie mógł on konkurować z naziemnymi dostawcami internetu.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że działalność Tesli nie skupia się jedynie na samochodach elektrycznych. Dotyczy również akumulatorów magazynujących energię, a także paneli słonecznych. Firma The Boring Company specjalizuje się w drążeniu podziemnych tuneli. Za jej pomocą testuje też system transportowy, który ma umożliwić błyskawiczne przemieszkanie się ludzi.

Głównym zadaniem SpaceX jest dostarczanie satelit na orbitę Ziemi. Poza tym mężczyzna twierdzi, że jego planem jest wysyłanie ludzi na Marsa. Chciałby też stworzyć system, dzięki któremu można będzie odbywać podróże międzyplanetarne.

Elon Musk opracował też system płatności internetowych, który dzisiaj znamy jako PayPal. Warto wspomnieć, że odkupił go od niego eBay.

Jeff Bezos

Urodził się w 1964 roku w USA.  To amerykański przedsiębiorca, prezes i dyrektor generalny Amazona. Jego specjalizacją jest branża technologiczna. W latach 2018 do 2021 był najbogatszym człowiekiem świata według rankingu Bloomberga. Aktualnie jego majątek wynosi 154 miliardy dolarów. 

Bezos słynie z tego, że założył największy na świecie sklep internetowy, czyli Amazon. Początkową koncepcją było stworzenie księgarni internetowej, z czasem jednak przeistoczyła się ona w ogromny e-commerce. Dzisiaj znajdziemy tam naprawdę szeroki zakres produktów, m.in.: książki i e-booki, elektronikę, części motoryzacyjne, artykuły dla zwierząt, spożywcze, a nawet odzież i obuwie. Co ciekawe, firma powstała w 1994 r. w garażu, gdzie Bezos przechowywał książki na sprzedaż.

Z czasem Bezos postanowił wprowadzić streaming, który dzisiaj znamy jako Amazon Prime Video. Utworzył też Amazon Web Services, czyli chmurę do przechowywania danych (na wzór iCloud). Cieszy się ona sporym zainteresowaniem, zwłaszcza za sprawą korzystających z niej firm czy korporacji. 

Przedsiębiorca kupił sieć sklepów Whole Food, a później The Washington Post. W 2000 roku otworzył firmę Blue Origin, która działa w branży przemysłu kosmicznego. 

Larry Ellison

Urodził się w 1944 roku w USA. Jest amerykańskim biznesmenem i współzałożycielem Oracle Corporation. Działa w branży technologicznej, podobnie jak wcześniej opisane osoby. Obecnie jego majątek wynosi 139 miliardów dolarów. 

Oracle Corporation to firma zajmująca się tworzeniem oprogramowania. Jest drugim na świecie sprzedawcą oprogramowania, biorąc pod uwagę przychody. W głównej mierze obsługuje ona przedsiębiorstwa, choć jest dostępna również dla klientów indywidualnych. Jej specjalizacją są systemy zarządzania bazą danych. Oracle to też platforma służąca do przechowywania danych w chmurze. 

Ellison jest postacią znaną z prowadzenia wystawnego życia. Jest właścicielem ogromnego jachtu, który należy do największych na świecie. Jest też miłośnikiem luksusowych samochodów, prywatnych odrzutowców i posiadłości. 

Warren Buffett

Urodził się w 1930 roku w USA. Jest ekonomistą, biznesmenem, inwestorem, a także filantropem. Wiele osób uznaje go za autorytet w kwestii inwestowania. Przyjęło się też nazywanie go „wyrocznią z Omaha”. Obecnie jego majątek wynosi 116 miliardów dolarów.

W wieku 25 lat założył swoją pierwszą spółkę – Buffett Partnership. Inwestor już w dzieciństwie był przedsiębiorczy, ale miliarderem został w wieku 55 lat.

Warto zaznaczyć, że 93-letni inwestor jest najstarszą osobą w naszym zestawieniu. Jednak mimo swojego wieku nadal zarządza funduszem Berkshire Hathaway i jest aktywny na rynku.

Chcesz przeczytać więcej? Sprawdź ten wpis: Czym charakteryzuje się strategia inwestycyjna Warrena Buffetta?

Larry Page

Urodził się w 1973 roku w USA. Jest amerykańskim programistą oraz współtwórcą wyszukiwarki Google. Stworzył ją wraz z Sergeyem Brinem, którego znajdziesz nieco niżej w tym rankingu. Obecnie jego majątek wynosi 117 miliardów dolarów. 

W 2015 r. utworzyli kolejną firmę o nazwie Alphabet, która przejęła jednostki zależne Google. Dzięki temu kontroluje Google, Calico, Nest Labs, a także Google X, Google Capital i Google Ventures.

Alphabet nie skupia się jedynie na technologii. Firma zajmuje się też m.in. badaniami naukowymi czy inwestycjami.

Bill Gates

Urodził się w 1955 roku w USA. Jest amerykańskim przedsiębiorcą, informatykiem i filantropem. Poza tym to jeden ze współzałożycieli firmy technologicznej Microsoft. Stworzył ją z Paulem Allenem, przyjacielem z czasów dzieciństwa. Obecnie jego majątek wynosi 110 miliardów dolarów. 

Był prezesem Microsoftu od 1975 r. W pewnym momencie (w 2000 r.) zdecydował się zrezygnować z tej funkcji, stawiając jedynie na działalność charytatywną. Z pewnością wiesz, że Microsoft wypuścił też Windowsa, czyli najczęściej wybierany przez użytkowników system operacyjny. 

Bill Gates jest też znany ze swojej działalności filantropijnej, podobnie jak Warren Buffett. Razem z żoną powołali do życia fundację Bill & Melinda Gates Foundation. Działa ona od 2000 r. i nadal jest największą organizacją charytatywną na świecie. 

Sergey Brin

Urodził się w 1973 roku w ZSRR. Jest programistą i przedsiębiorcą oraz współzałożycielem Google. Obecnie jego majątek wynosi 112 miliardów dolarów, co czyni go najbogatszym emigrantem w Stanach Zjednoczonych. 

Od 2015 r. zarządza spółką Alphabet wraz z Larrym Page’em. W ramach holdingu Alphabet działa np. firma Nest, która produkuje inteligentne urządzenia do domu, w tym termostaty, kamery bezprzewodowe czy głośniki. Z kolei firma Calico opracowuje leki, które miałyby przedłużać życie. Dotyczy to tych chorób, które pojawiają się z wiekiem, np. choroba Alzheimera. 

Wspólnie z żoną stworzyli organizację charytatywną The Brin Wojcicki Foundation. Za jej pomocą finansują inne fundacje, które zajmują się badaniami nad lekiem na Parkinsona, m.in. Fundację Michaela J. Foxa. 

Mark Zuckerberg

Urodził się w 1984 roku w USA. Jest przedsiębiorcą i filantropem. Od 2004 r. zaczął zyskiwać popularność jako główny twórca Facebooka. Jest też dyrektorem generalnym Meta Platforms. Jego majątek wynosi obecnie 114 miliardów dolarów.

W 2015 r. wspólnie z żoną założyli organizację Chan Zuckerberg Initiative. Kierują nią do dziś. Celem organizacji jest pomoc w rozwiązywaniu najtrudniejszych wyzwań społecznych. Jej działania obejmują więc poprawę edukacji, walkę z chorobami oraz zaspokajanie potrzeb lokalnych społeczności.

Zuckerberg został też Człowiekiem Roku 2010 tygodnika „Time”.

Steve Ballmer

Urodził się w 1956 roku w USA. Jest informatykiem i przedsiębiorcą. Obecnie jego majątek wynosi 101 miliardów dolarów.

Studiował z Billem Gatesem, a później od 1980 r. pracował u niego w Microsofcie. Zaczynał od stanowiska menedżera biznesu, aż w 2001 r. został prezesem firmy. Funkcję dyrektora generalnego pełnił w sumie przez 13 lat. Dzięki niemu powstała konsola Xbox, był też odpowiedzialny za wprowadzenie systemu Windows Vista. 

W 2014 r. wspólnie z żoną założył organizację charytatywną Ballmer Group. Jej celem jest wsparcie ubogich rodzin w USA. 

Michael Bloomberg

Urodził się w 1942 roku w USA. Jest przedsiębiorcą, politykiem i filantropem. W latach 2002–2013 był burmistrzem Nowego Jorku – funkcję tę sprawował przez 3 kadencje. Jego majątek obecnie wynosi 96 miliardów dolarów. 

W 1981 r. założył własną firmę, czyli Bloomberg LP. Jest to największa na świecie agencja prasowa, która specjalizuje się w dostarczaniu informacji o rynkach finansowych. 

Bloomberg znany jest również z działalności charytatywnej, w ramach której walczy m.in. ze zmianami klimatu. W 2005 r. stworzył własną organizację charytatywną Bloomberg Philanthropies. Działa ona na rzecz zapewnienia lepszej przyszłości jak największej liczbie ludzi. Koncentruje się na 5 głównych obszarach, do których należą: środowisko, sztuka, edukacja, innowacje rządowe i zdrowie publiczne. 

Podsumowanie

Artykuł przedstawia sylwetki dziesięciu najbogatszych ludzi w Stanach Zjednoczonych. Są to osoby, które magazyn Forbes zamieścił w swoim corocznym rankingu przedstawiającym 400 najbogatszych Amerykanów. 

Jeśli interesują Cię kwestie związane z Ameryką, odwiedź nasz ostatni wpis poświęcony inflacji w USA.

Źródła grafik:

Exit mobile version