Site icon CASHPLAY

Najbogatsi ludzie w Polsce – kto znajduje się w pierwszej dziesiątce rankingu „Wprost”?

Najbogatsi ludzie w Polsce, ranking, pieniądze

Nastał ciężki czas dla wielu polskich rodzin, a inflacja szaleje. W najbliższych miesiącach może być jeszcze gorzej. Ciekawi Cię, jak podczas kryzysu radzą sobie najbogatsi ludzie w Polsce? W tym artykule zapoznasz się z rankingiem przygotowanym przez tygodnik „Wprost”. Znajdziesz też dodatkowe informacje o poszczególnych osobach.

Kilka słów o rankingu

Ranking tygodnika „Wprost” to coroczne zestawienie nazwisk najbogatszych Polaków wraz z przybliżonymi wielkościami ich majątków. Jest to drugi najpopularniejszy ranking – zaraz po tym tworzonym przez „Forbesa”. Najbogatsi Polacy są w głównej mierze przedsiębiorcami. To właśnie ich na liście pojawiło się najwięcej.

W tym wpisie przyjrzymy się rankingowi, który został opublikowany w czerwcu przez tygodnik „Wprost”. Jest to aktualna lista zawierająca nazwiska 100 najbogatszych Polaków. Jesteś ciekaw, jak na podium uplasowała się pierwsza dziesiątka?

Pierwsze miejsce, czyli kto jest najbogatszym Polakiem w 2022 roku?

Liderem rankingu, a zarazem najbogatszym Polakiem został Tomasz Biernacki. Jego majątek oszacowano na ponad 15 mld złotych (dokładnie 15,3 mld).

Większość ludzi po usłyszeniu nazwiska nowego najbogatszego Polaka skojarzy od razu, że jest to założyciel i jednocześnie właściciel sieci Dino Polska (sklepów spożywczo-przemysłowych). Warto wiedzieć, że na koniec czerwca br. sieć liczyła w sumie 1975 placówek.

Miliarder pochodzi z Krotoszyna w województwie Wielkopolskim, w grudniu skończy 49 lat. Po raz pierwszy pojawił się w tym zestawieniu w 2017 r.

Co ciekawe, Tomasz Biernacki bardzo dba o swoją prywatność. Do tego stopnia, że nie udziela żadnych wywiadów, nie pokazuje się też publicznie na wydarzeniach związanych ze swoimi biznesami. Zadbał nawet o to, aby w internecie nie można było znaleźć jego podobizny. W rezultacie przez niektórych nazywany jest miliarderem-widmo.

Jakie nazwiska znajdują się w pierwszej piątce rankingu?

Michał Sołowow

Drugie miejsce otrzymał Michał Sołowow, którego majątek wart jest 11 mld złotych. Jest on przedsiębiorcą, inwestorem oraz kierowcą rajdowym.

Ten 60-letni miliarder pochodzi z Kielc. Założył on sieć fast-foodów North Fish. Należą do niego m.in.: Synthos (branża chemiczna), Barlinek (producent podłóg), Cersanit (producent płytek), sieć sklepów Komfort (meble), Homla (wyposażenie wnętrz), WP Systems (serwis elektrowni wiatrowych) czy GetCar (zarządzanie flotą aut).

Michał Sołowow testował różnego rodzaju biznesy, które sprzedawał w momencie, gdy odnosiły sukces.

Zygmunt Solorz-Żak

Trzecią pozycję zajmuje Zygmunt Solorz-Żak. Przez ostatnie 2 lata był liderem rankingu, aktualnie spadł o dwie pozycje. Jest przedsiębiorcą z branży mediów i telekomunikacji. 66-letni miliarder pochodzi z Radomia. Jego majątek szacuje się na 10 mld złotych.

Jest on założycielem Telewizji Polsat, właścicielem sieci Polkomtel (mieści się w niej m.in. Plus), Cyfrowego Polsatu, Plus Banku, Superstacji czy energetycznej grupy ZEPAK (Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin). Ma również udziały w Asseco Poland i grupie ATM (produkcja programów telewizyjnych).

Warto wspomnieć, że w 2010 r. zajmował 488. miejsce w rankingu światowych miliarderów (z majątkiem wycenianym na 2 mld dolarów). Był on drugim Polakiem, który się tam znalazł – pierwszy to Jan Kulczyk.

Dominika Kulczyk

Czwarte miejsce zajmuje Dominika Kulczyk – córka Jana Kulczyka. Jest nie tylko przedsiębiorczynią i inwestorką, ale również reporterką i filantropką. Po śmierci ojca w 2015 r. odziedziczyła fortunę do spółki z bratem. Jednak to jej majątek wzrósł szybciej, do czego najbardziej przyczyniła się dobra passa Polenergii.

Pochodzi z Poznania, ma 45 lat i jest jedyną kobietą w pierwszej dziesiątce tego rankingu. Miliarderka pełni funkcję Przewodniczącej Rady Nadzorczej w Polenergii – największej prywatnej grupie energetycznej. Otrzymała od ojca tylko tę spółkę, reszta fortuny była w formie gotówki, która równoważyła wartość aktywów biznesowych brata.

Poza tym jest założycielką i prezeską Kulczyk Foundation, która zajmuje się pomocą potrzebującym. Działa nie tylko w Polsce, ale także w wielu innych krajach, m.in. Brazylii, Indiach, Kolumbii czy Wietnamie. Bierze udział w licznych projektach związanych z CSR.

Sebastian Kulczyk

Piąte miejsce wśród najbogatszych Polaków objął Sebastian Kulczyk. Jest międzynarodowym inwestorem oraz przedsiębiorcą działającym w kraju (głównie w branży nowych technologii).

41-letni miliarder pochodzi z Poznania i zarządza firmą Kulczyk Investements, którą przejął po ojcu. Jest założycielem funduszu Manta Ray VC, który dokonuje inwestycji w spółki technologiczne. Poza tym jest inicjatorem InCredibles – programu mentoringowego promującego polskie startupy.

Zwróć uwagę na fakt, że to tylko kilka wybranych działalności tego biznesmena, generalnie jest ich o wiele więcej. Jego majątek oszacowano w sumie na 7 mld złotych.

Kogo jeszcze znajdziemy na liście najbogatszych Polaków?

Jerzy Starak z majątkiem w wysokości 6 mld złotych zajmuje 6. miejsce w rankingu. Jest on m.in. głównym udziałowcem Polpharmy. Od 1990 r. możemy znaleźć go na liście 100 najbogatszych Polaków.

Miejsce 7. zajmuje Łukasz Nosek, który był jednym z założycieli serwisu PayPal. Jego majątek szacowany jest na 5 mld złotych.

Należy zwrócić uwagę, że do tego elitarnego grona należą również Zbigniew i Mateusz Juroszkowie – ich majątek także wynosi 5 mld złotych. Zarządzają oni spółką deweloperską Atal oraz STS Holding (zakłady bukmacherskie).

Kolejne miejsce w rankingu zajmuje Paweł Marchewka, założyciel Techlandu (jednej z największych firm produkujących gry wideo). Jego majątek wynosi 4,2 mld złotych.

Miejsce 10. objął Wiesław Wawrzyniak wraz z rodziną. Jest to jego debiut na tej liście. Majątek milionera wynosi 4,1 mld złotych. Nie każdy o tym wie, ale był to pierwszy gorzelnik III RP. Dzisiaj jest znany głównie jako twórca grupy AWW – firmy, która specjalizuje się w produkcji etanolu (obejmuje zarówno rynki chemiczne, farmaceutyczne, jak i spożywcze). W ofercie znajdziemy również ich własne marki wódek.

Kto odpadł z rankingu?

W zestawieniu z ubiegłym rokiem, najnowszy ranking uszczuplił się o 19 milionerów.

Wśród nich znajdują się m.in.:

Podsumowanie

Widząc te ogromny kwoty, jakimi dysponują osoby znajdujące się w rankingu, może się wydawać, że ich nie dotyka inflacja ani żadne problemy z nią związane. Jednak w porównaniu do poprzedniego roku, zsumowany majątek wszystkich (100) polskich przedsiębiorców z listy zmalał aż o 3 mld złotych.

Zwłaszcza, że z roku na rok próg wejścia rośnie – trzeba mieć coraz większe zasoby finansowe, aby znaleźć się w tym rankingu. W tym roku musiało to być minimum 511 mln zł. Jest to spora różnica, jeśli porównamy do ubiegłorocznej kwoty, która wynosiła 450 mln zł.

Exit mobile version