Podcasty stanowią doskonałe źródło wiedzy niemal na każdy temat. Ich dużym plusem jest to, że autorzy dzielą się swoim doświadczeniem, więc można uniknąć niektórych błędów. Dzięki nim możesz więc zdobyć praktyczną wiedzę w komfortowy dla siebie sposób. Zaletą podcastów jest też to, że możesz słuchać ich w dowolnym momencie – choćby w drodze do pracy, podczas treningu, czy relaksującej kąpieli po ciężkim dniu. Po prostu wtedy, gdy masz chwilę wolnego czasu. W tym wpisie omawiamy najciekawsze podcasty o inwestowaniu. Zawarte w nich rady i wskazówki pomogą Ci podejmować lepsze decyzje finansowe. Zapraszamy do lektury!
Podcasty o inwestowaniu – przegląd
Tym razem zaczniemy dość nietypowo, bo od pytania. Chcesz się dowiedzieć, czym są podcasty i gdzie można ich słuchać? W takim wypadku zachęcamy najpierw do zapoznania się z jednym z poprzednich artykułów na naszym blogu: Podcasty o finansach.
Znajdziesz tam nie tylko przegląd 6 najciekawszych podcastów dotyczących finansów, ale również wstęp poświęcony temu, jaki materiał możemy nazwać podcastem. Jeśli jednak wiesz, o co chodzi, możesz pominąć ten krok i od razu czytać tekst poniżej.
Wspomnimy jeszcze krótko, że jakiś czas temu opublikowaliśmy też wpis o polskich blogach finansowych. Jeśli wolisz czytać, znajdziesz tam 6 blogów, z którymi możesz się zapoznać, aby poszerzyć wiedzę.
Inwestomat
Pierwszą propozycją jest Inwestomat, czyli podcast prowadzony przez Mateusza Samołyka. Prowadzi on również bloga o takiej samej nazwie, a dodatkowo jest autorem książki pt. „Inwestowanie dla każdego”. Zarówno na blogu, jak i w podcaście Mateusz uczy odbiorców różnych sposobów, dzięki którym można spokojnie i rozsądnie zarządzać swoimi pieniędzmi.
Podcastu możesz słuchać w różnych miejscach, jest dostępny w Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts, Amazon Podcasts oraz Anchor. Nowe odcinki pojawiają się co tydzień lub co 2 tygodnie, na ten moment jest ich 195. Długość poszczególnych odcinków wynosi średnio 30 minut, więc nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem chwili na wysłuchanie choćby jednego odcinka dziennie.
W podcaście znajdziesz materiały poświęcone inwestowaniu, oszczędzaniu i gospodarce. Do ciekawszych odcinków należą:
- W co inwestować w 2024 roku? Wielki kryzys czy wielka euforia? (odc. 180),
- Polacy nie oszczędzają i nie inwestują pieniędzy! (odc. 188),
- Jak wyliczyć emeryturę z ZUS? (odc. 194).
Podcast Nowoczesny Inwestor
Drugą propozycją jest Podcast Nowoczesny Inwestor, który prowadzi Daniel Siwiec – inwestor, przedsiębiorca i deweloper. Jest autorem następujących książek: „Flipy od zera”, „Nowoczesny inwestor” i „Nowoczesny deweloper”. Poza tym prowadzi też różne szkolenia, które znajdziesz na jego stronie internetowej. Należą do nich: warsztaty z flipów, warsztaty deweloperskie, a także konsultacje i mentoring. Przy okazji wyjaśnimy, że wspomniane „flipy” dotyczą inwestycji w nieruchomości. Mogą oznaczać np. remont mieszkania w celu sprzedania go po wyższej cenie.
Tematyka podcastu dotyczy inwestowania, nieruchomości oraz biznesu. Możesz go słuchać m.in. na: Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts, Stitcher czy Soundcloud. Jest mnóstwo dostępnych odcinków, a nowe pojawiają się regularnie (minimum raz w miesiącu).
Znajdziesz tam np. następujące odcinki:
- Sekrety inwestowania w złoto,
- 10 największych błędów popełnianych przy wynajmie mieszkania,
- Jak zostać deweloperem od zera – pierwsza inwestycja deweloperska.
Zawód Inwestor
Trzecią propozycją w tym zestawieniu jest podcast o nazwie Zawód Inwestor. Jego autorem jest Paweł Kędzierski, który prowadzi też kanał na YouTube pod taką samą nazwą. Tematyka podcastu dotyczy inwestycji, finansów i oszczędności. Wspomnę jeszcze, że na Spotify znajdziesz jedynie 9 odcinków tego podcastu, ale więcej materiałów znajdziesz na kanale YouTube – tam jest ich 21. Najłatwiej będzie je znaleźć, szukając playlisty.
Poza tym Paweł prowadzi swój kanał na YouTube w taki sposób, że właściwie każdy nowy film można uznać za podcast. Nie pokazuje twarzy, tylko różnego rodzaju wykresy, tabelki i inne wizualizacje, a do tego podłożony jest jego głos. W sumie opublikował tam 91 filmów.
Znajdziesz tam m.in. następujące materiały:
- Jak realnie realizować postanowienia i wykorzystać statystykę do bogacenia się?
- Dlaczego większość ludzi traci na giełdzie? Kupuję dolary i euro
- Jak inwestują profesjonaliści?
Strefa Inwestorów
Kolejnym podcastem dotyczącym inwestycji jest Strefa Inwestorów. Porusza on tematykę inwestowania, giełdy, zarabiania, akcji, biznesu, a także internetu. Podcast jest prowadzony przez redakcję strony o takiej samej nazwie. Możesz go słuchać m.in. na Spotify, Apple Podcasts, Spreaker oraz na stronie internetowej. W tych materiałach znajdziesz dużo przydatnej wiedzy i inspiracji.
Nowe odcinki pojawiają się co kilka dni, ich długość jest zróżnicowana. Niektóre trwają po 20 minut, a inne ponad godzinę. Jeśli interesujesz się tematami poruszanymi w tym podcaście, na pewno znajdziesz tam coś dla siebie. Opublikowanych odcinków jest mnóstwo, a do tego regularnie pojawiają się nowe.
Wśród materiałów znajdziesz np.:
- Bankierzy idą po kryptowaluty. ETF na BTC to dopiero początek!
- Inwestowanie za granicą – co warto wiedzieć, zanim zaczniesz,
- Startupy i nowe spółki technologiczne praktycznie przestały powstawać (rozmowa z Jakubem Dwernickim, CEO Cyber_Folks).
Inteligentne Inwestowanie
Ostatnim podcastem wartym uwagi jest Inteligentne Inwestowanie. Został stworzony przez Finax, czyli platformę umożliwiającą inwestowanie w ETF (fundusz notowany na giełdzie). Podcast ten pełni funkcję przewodnika po świecie finansów, w tym inwestowania, emerytur i funduszy ETF. Słuchanie tego podcastu to dobry sposób na edukację finansową, która skupia się przede wszystkim na inwestycjach.
Poszczególne odcinki trwają od 15 minut do ok. godziny. Pojawiają się dość nieregularnie, czasami jest to kilka odcinków w miesiącu, a innym razem jeden odcinek co 2 miesiące. Na ten moment opublikowano ok. 100 odcinków tego podcastu.
Znajdziesz wśród nich m.in. materiał „Co by było, gdyby… czyli o bezpieczeństwie w Finax”. W tym odcinku poruszany jest temat obecnych (czyli dość niepewnych) czasów i potencjalnych zagrożeń oraz ich wpływ na pieniądze znajdujące się w Finax. Dowiesz się z niego, co stałoby się w przypadku wojny, wyjścia Polski z Unii Europejskiej czy zniszczonych serwerów. Poza tym znajdziesz też następujące odcinki:
- Emerytura: wcześniej czy lepiej, czyli o polskim systemie emerytalnym,
- Ile Polacy zarabiają w IKE?
- Fundacje rodzinne.
Podcastu Inteligentne Inwestowanie możesz słuchać na stronie internetowej, Spotify czy Apple Podcasts. Wybierz miejsce, w którym będzie Ci najwygodniej.
Interesuje Cię taka tematyka? W takim razie zapraszamy do odwiedzenia podobnych wpisów:
- Jak wydawać mniej pieniędzy?
- W co można inwestować małe kwoty?
- Strategia inwestycyjna Warrena Buffetta
- Najlepsze aplikacje do oszczędzania pieniędzy
Podsumowanie
Podcasty inwestycyjne to prawdziwa kopalnia wiedzy dla każdego, kto chce zrozumieć tajniki świata finansów. Słuchając tych audycji, możemy zdobyć cenne informacje i porady od doświadczonych ekspertów.
Coraz więcej inwestorów decyduje się też dobrowolnie dzielić własnymi strategiami inwestycyjnymi, dzięki czemu można testować je u siebie. Poza tym nie zapominajmy, że ludzie lubią słuchać o tym, w jaki sposób inni osiągnęli sukces.
Źródła grafik:
Brak komentarzy