Site icon CASHPLAY

Polskie blogi finansowe – skąd czerpać wiedzę o pieniądzach? 

finanse, oszczędzanie, kalkulator, lupa, monety

W tym wpisie znajdziesz przegląd najbardziej przydatnych blogów finansowych, jakie istnieją w Polsce. Omawiamy 6 witryn poświęconych tej tematyce, które naszym zdaniem są najciekawsze. Zapraszamy do lektury!

Przegląd polskich blogów finansowych 

Oszczędnicka

Oszczędnicka – blog poświęcony tematyce finansowej ze szczególnym uwzględnieniem budżetu domowego. Prowadzi go Alicja Zalewska-Choma, która – jak sama mówi – rozkłada finanse domowe na czynniki pierwsze. Jest ona autorką książki „Finanse domowe krok po kroku”. W zasadzie jest to bardziej zeszyt ćwiczeń, który oprócz teorii zawiera też praktyczne zadania do wykonania. Generalnie ma on pomóc w zarządzaniu swoim domowym budżetem. 

Na chwilę obecną opublikowanych zostało ponad 260 wpisów (w archiwum jest ich mniej niż naprawdę, ponieważ nie zostało ono zaktualizowane). Alicja przez długi czas regularnie publikowała miesięczne podsumowanie finansowe. Artykuły z tej serii mogą być inspirujące dla osób, które chcą zacząć pracować nad swoim budżetem. Wszystko jest tam dokładnie opisane, są nawet załączone tabelki z Excela. Kilka razy pojawiły się wpisy, w których omawiane były budżety czytelniczek bloga.

Wśród wpisów znajdziesz też ciekawy cykl pt. „Ogarnij swoje finanse w 52 tygodnie”. Jest to roczny projekt, który polega na tym, że w każdym tygodniu wykonuje się konkretne zadania. Pewnie się domyślasz, że celem tego projektu jest przede wszystkim uporządkowanie swoich finansów. Poza tym będzie on pomocny dla osób, którym zależy na znalezieniu sposobów na oszczędzanie oraz zwiększenie dochodów. 

Poza tym Alicja przygotowała tzw. Oszczędnicki arkusz budżetowy. Każdy może go bezpłatnie pobrać, jedyne wymaganie to zapis do newslettera. Dodatkowo można słuchać podcastu „Pogadajmy o pieniądzach”, w ramach którego powstało 20 odcinków. 

Jak oszczędzać pieniądze?

Jak oszczędzać pieniądzeblog finansowy, który istniał przez 10 lat, został jednak zawieszony w lipcu br. Prowadził go Michał Szafrański, autor książek „Finansowy ninja” i „Zaufanie, czyli waluta przyszłości”.

Na tym blogu znajdziesz 520 wpisów, które są nadal dostępne dla użytkowników. Michał porusza tutaj głównie tematykę finansów, ale pisze też na tematy pokrewne. Na blogu znajdziesz wiele kategorii artykułów, m.in. inwestowanie, konta i karty, długi, oszczędzanie, rozwój osobisty czy porady.

Co ciekawe, autor nadal regularnie aktualizuje ranking kont i lokat, więc jeśli szukasz najlepszych ofert, to koniecznie tutaj zajrzyj. 

Michał Szafrański wyszedł też naprzeciw osobom, które nieszczególnie są zainteresowane czytaniem artykułów. Mowa tutaj o podcaście, który nazywa się nieco inaczej niż blog – „Więcej niż oszczędzanie pieniędzy”. Można go znaleźć na wielu platformach, m.in. Spotify, Apple Podcasts czy bezpośrednio na blogu

Istnieje też kanał na YouTube, gdzie można znaleźć sporo jego wystąpień. Poza tym dostępna jest playlista z przewodnikiem po Microsoft Money (aplikacji ułatwiającej zarządzanie finansami), a także osobna playlista z podcastem. 

Subiektywnie o finansach

Subiektywnie o finansach – jak sama nazwa wskazuje – jest to blog finansowy stworzony przez Macieja Samcika. Jego autor od ponad 20 lat jest dziennikarzem ekonomicznym. Obecnie w skład zespołu wchodzi 10 autorów, których wpisy możesz znaleźć na blogu. Dotyczą one w szczególności tematyki finansowej i inwestowania. Zamieszczane treści są merytoryczne i jednocześnie ciekawe. 

Warto wspomnieć, że nowe wpisy pojawiają codziennie – każdego dnia jest to minimum jedna publikacja. Co jeszcze sprawia, że ten blog wyróżnia się spośród innych, oscylujących wokół tematu pieniędzy?

Na pewno mają na to wpływ nazwy poszczególnych kategorii, których dotyczą treści. Są to m.in. „Wokół portfela”, „W Twojej sprawie” czy „Na wokandzie”. Dodatkowo występują tutaj cykle partnerskie, które również zostały nazwane dość nietuzinkowo. W tym przypadku też podamy kilka przykładów, które według nas najlepiej oddają ich istotę. Niech to będą np.: „Bez znieczulenia o ubezpieczeniach”, „Pożyczaj z głową” czy „Wyciskanie emerytury”. 

„Prześwietlamy reklamy” jest jedną z ciekawszych serii na tym blogu. Autorzy sprawdzają, czy korzyści przedstawione w reklamie mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. Dzięki takim wpisom można sobie uświadomić wiele rzeczy, na które nie zwracamy uwagi, zwłaszcza podczas oglądania spotów reklamowych. 

Dodamy jeszcze, że w przypadku tego bloga również powstał podcast „Finansowe Sensacje Tygodnia”. Można go słuchać w kilku miejscach, w zależności od naszych preferencji.

Dodatkowo możesz zapisać się do newslettera, co sprawi, że będziesz dostawał bieżące informacje o tematyce finansowej bezpośrednio na swojego maila. Co ciekawe, subskrybenci otrzymują zestaw e-booków, a oprócz tego są dla nich przygotowywane też różne webinary. 

Marcin Iwuć – Finanse bardzo osobiste

Finanse bardzo osobiste – kolejny blog o tematyce finansowej. Prowadzi go Marcin Iwuć – przedsiębiorca i ekonomista, który przez ponad 10 lat pracował w branży finansowej. Jest autorem książek  „Jak zadbać o własne finanse?” i „Finansowa Forteca”. Marcin prowadzi również szkolenia dotyczące m.in. finansów osobistych i funduszy inwestycyjnych. Poza tym w sieci możesz znaleźć jego kurs internetowy o nazwie „Kredyt hipoteczny krok po kroku”.

Na wspomnianym blogu aktualnie znajduje się ponad 580 artykułów. Dotyczą one m.in. BIK, budżetu domowego, kredytu hipotecznego, oszczędzania czy ubezpieczeń. Marcin ma również swój newsletter, który jest przeznaczony dla osób chcących być na bieżąco z jego publikacjami, promocjami i usługami. Poza tym wysyła on swoim subskrybentom bezpłatne materiały, które ułatwiają przejęcie kontroli nad pieniędzmi. 

Autor bloga stworzył też podcast Finanse Bardzo Osobiste – z myślą o odbiorcach, którzy wolą słuchać tego typu materiałów. Jest dostępny na kilku platformach. 

Należy wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy – na blogu znajduje się zakładka „zacznij tutaj”. Po kliknięciu w nią, zostaniesz przeniesiony na podstronę, która została opracowana specjalnie dla tzw. świeżaków. Jak to wygląda? Masz do wyboru 5 kart. Jeśli nie możesz zdecydować się na żadną z nich, pozostaje Ci jeszcze ostatnia opcja, czyli krótki opis każdej z kart.

Po zapoznaniu się ze wszystkimi opisami, powinieneś wiedzieć już, która karta dotyczy Ciebie. Generalnie chodzi o to, że po wybraniu danej karty, zostajesz przeniesiony do treści, które jej dotyczą – są one wyselekcjonowane na zasadzie kategorii. Z pewnością bywa to bardzo pomocne dla nowych użytkowników. 

Finanse od kuchni

Finanse od kuchniblog obejmujący zagadnienia związane z szeroko pojętymi finansami pisane z punktu widzenia strateżki biznesu. Autorką jest Kasia Iwanoska – przedsiębiorczyni, która od ponad 25 lat działa w biznesie. Nie tylko na polskim rynku, ale również zagranicznych.

Wpisy obejmują m.in.: budżet domowy, finanse osobiste, oszczędzanie, własną firmę, osiąganie celów oraz biznes. Autorka przez pewien czas nagrywała też podcast „Zrób swój krok”. W sumie powstało 9 odcinków, których możesz posłuchać w linku zamieszczonym wyżej. 

Masz też możliwość zapisania się do newslettera, dzięki czemu zyskasz darmowe narzędzia ułatwiające pracę nad swoim budżetem. Poza tym możesz wykupić szkolenie o nazwie Ceń się – jak pokazać i sprzedać wartość klientowi. Jest ono prowadzone przez Kasię, podobnie jak konsultacje biznesowe, które również można wykupić w jej sklepie. 

Zaradny finansowo

Zaradny finansowo – blog poświęcony tematyce finansowej, jest prowadzony przez Mateusza (w sumie od 8 lat). Co możesz na nim znaleźć? Przede wszystkim treści związane z zarządzaniem finansami osobistymi oraz budowaniem stabilności finansowej.

Pojawiają się też artykuły poradnikowe. Wśród kategorii tekstów znajdują się m.in. kredyty i pożyczki, emerytura, oszczędne mieszkanie czy zakupy. Misją Mateusza jest pokazanie, że każdy człowiek jest w stanie świadomie kontrolować swoje finanse.

Tak jak wspomnieliśmy, blog istnieje od 2014 r., więc od tamtej pory pojawiło się już sporo wpisów. W zakładce „spis treści” znajdziesz całe archiwum z podziałem na konkretne miesiące – bardzo przydatne rozwiązanie, gdy chcesz zapoznać się ze wszystkimi artykułami. Dodamy jeszcze, że przez ostatni rok pojawiały się maksymalnie 3 wpisy miesięcznie. 

Autor bloga stworzył też e-booka „Jak oszczędzić 3291 zł rocznie na codziennych wydatkach…i nie dać się zwariować?”. Zaskakujące jest to, że udostępnił go bezpłatnie. Jeśli chciałbyś go pobrać, możesz to zrobić za pomocą klikalnego linku, który umieściliśmy nieco wyżej – znajdziesz go po najechaniu kursorem. E-book ma 55 stron, poza tym dostępne są aż 3 formaty. Jak widzisz, jest to ogromne ułatwienie dla użytkowników. 

Podsumowanie

Każdy z przedstawionych przez nas blogów finansowych zawiera sporą dawkę wiedzy. Nie wszystkie dotyczą jedynie pieniędzy, część z nich obejmuje też tematykę w jakiś sposób z nimi powiązaną. Najczęściej jest to biznes. 

Wpis powstał po to, aby wskazać Ci, w jakich miejscach w sieci możesz szukać rzetelnych informacji związanych z finansami, budżetem domowym oraz tematami pokrewnymi. Dzięki temu zaoszczędzisz czas – nie musisz szukać takich blogów na własną rękę.

Zapoznanie się z przedstawionym rankingiem to pierwszy krok do mądrego gospodarowania Twoimi pieniędzmi. Następnie musisz zacząć wdrażać wiedzę zdobytą w powyższych źródłach. Dopiero wtedy możesz osiągnąć sukces finansowy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat planowania wydatków i budżetu, zapraszamy do jednego z naszych poprzednich wpisów.

Exit mobile version