Skip to main content
where to get money to start a business, thoughtful businessman

Zastanawiasz się, skąd wziąć pieniądze na założenie firmy? Sprawdź dostępne opcje

Skąd wziąć pieniądze na założenie firmy? Sprawdź sposoby, które umożliwią Ci pozyskanie środków na otwarcie działalności gospodarczej.

Zdobycie wymaganych środków finansowych to kluczowy element procesu zakładania własnej firmy. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym przedsiębiorcą, czy masz już pewne doświadczenie, zdobycie kapitału może być wyzwaniem. Na szczęście istnieje wiele źródeł finansowania, które można wykorzystać, aby zrealizować swoje przedsięwzięcie. Z tego poniższego wpisu dowiesz się, skąd wziąć pieniądze na założenie firmy. Znajdziesz tutaj inspiracje i praktyczne wskazówki. Dowiesz się też, jakie są wady i zalety pozyskania dofinansowania z zewnątrz.

Biznes bez pieniędzy, czyli jak zdobyć kapitał?

Na pewno zauważyłeś, że w ostatnich latach coraz więcej ludzi decyduje się na założenie własnej firmy. Z jednej strony jest to zrozumiałe, bo kusi ich wolność, a także możliwość osiągnięcia sukcesu w biznesie. Przyszli przedsiębiorcy muszą się jednak zmierzyć z wieloma wyzwaniami, do których należy m.in. problem związany ze sfinansowaniem swojego przedsięwzięcia.

Zdobycie odpowiednich środków finansowych na start firmy może być trudne i frustrujące. Banki wymagające zabezpieczeń, inwestorzy poszukujący projektów o wysokim potencjale zwrotu, a dotacje ograniczone do konkretnej branży lub regionu to tylko niektóre z ograniczeń. Każde z nich może stanowić przeszkodę dla osób marzących o własnym biznesie.

W rezultacie właśnie z powodu braku dostatecznego kapitału wiele obiecujących pomysłów i projektów może zostać stłumionych jeszcze podczas planowania. Dlatego tak ważne jest poszukiwanie różnorodnych sposobów na zdobycie funduszy. Właśnie w tym celu zostały one stworzone – aby pomóc tym, którzy mają pomysł i determinację, ale brakuje im środków na jego realizację. W dalszej części artykułu odpowiemy na pytanie, skąd wziąć pieniądze na założenie firmy?

Planujesz otwarcie własnego biznesu? Zobacz, ile mogą wynosić miesięczne koszty prowadzenia działalności. 

prowadzenie działalności, ludzie pracujący nad strategią finansową

Fundusze na start firmy – jakie są możliwości?

Zakładanie własnej firmy może być skomplikowanym i kosztownym procesem. Z tego powodu warto rozważyć staranie się o dofinansowanie na otwarcie biznesu. Dofinansowania umożliwiają zakup nieruchomości lub maszyn potrzebnych do prowadzenia biznesu, a także produktów, które będzie sprzedawała firma. Skąd więc wziąć pieniądze na założenie firmy?

Istnieje wiele programów oferujących takie dotacje, ważne jest jednak zapoznanie się z ich warunkami i ocenienie, czy spełniasz określone kryteria, aby się o nie ubiegać. Warto starać się o takie środki zarówno, gdy planujesz uruchomić firmę lub rozbudować tę, która już istnieje. Może to być doskonały sposób na realizację Twoich celów biznesowych.

Przechodzimy teraz do omówienia sposobów, dzięki którym pozyskasz środki na otwarcie biznesu. 

Własny kapitał

Inwestycja własnych środków to najprostsza możliwość na sfinansowanie działalności gospodarczej. Możesz skorzystać z oszczędności zgromadzonych na koncie bankowym lub sprzedać wartościowe przedmioty, których nie potrzebujesz.

Ta metoda ​​ma jedną zasadniczą korzyść, jaką jest swoboda podejmowania decyzji bez konieczności konsultacji z innymi stronami. Poza tym unikasz długów i stresu, jaki wiąże się z ich spłatą.

Jednak warto mieć na uwadze, że związane jest z nią też ryzyko utraty środków w przypadku niepowodzenia przedsięwzięcia. Dodatkowo brak wystarczającego kapitału może ograniczać możliwości rozwoju i wzrostu firmy. Może być trudniej zdobyć nowych klientów czy rozwijać produkty. Bez dodatkowych zasobów finansowych utrudniona (lub niemożliwa) będzie też ekspansja na nowe rynki. 

Inkubator Przedsiębiorczości

Inkubatorem Przedsiębiorczości nazywamy podmiot, który czuwa nad działalnością stworzoną przez młodych przedsiębiorców, często studentów. Jego głównym zadaniem jest wspieranie rozwoju młodej firmy i prowadzenie jej właściciela we właściwym kierunku. Najczęściej można je spotkać przy uczelniach wyższych, gdzie przyjmują nazwę Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. 

Inkubator jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które planują otworzyć własną działalność gospodarczą, ale nie wiedzą, w jaki sposób się do tego zabrać. Doradza on we wszelkich kwestiach związanych z prowadzeniem biznesu. Może też zapewnić różnego rodzaju kursy czy szkolenia, w dodatku za darmo.

Dużym plusem jest to, że korzystając z takiego inkubatora, przedsiębiorca podpina się pod jego osobowość prawną, co sprawia, że nie ma już konieczności rejestrowania swojej działalności. Kolejna istotna kwestia dotyczy tego, że działając w ramach inkubatora przedsiębiorczości, nie trzeba odprowadzać składek ZUS. Co ciekawe, taki inkubator zapewnia też pomoc księgową i prawną, a nawet udostępnia potrzebny sprzęt czy lokal. Towarzyszy również przedsiębiorcy w procesie wnioskowania o dotację z UE, jeśli się na zdecyduje. 

mężczyzna w garniturze liczący banknoty
Image by jcomp on Freepik

Pożyczki bankowe

Pożyczka to kolejny pomysł na to, skąd wziąć pieniądze na założenie firmy. Banki oferują różnego rodzaju pożyczki dla przedsiębiorców. Możesz np. złożyć wniosek o kredyt na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub kredyt inwestycyjny. Obie opcje dostarczą Ci środki finansowe, których potrzebujesz.

Warto jednak pamiętać, że banki często wymagają solidnego planu biznesowego i zabezpieczeń, np. w formie nieruchomości. Dlatego też przed złożeniem wniosku warto przygotować szczegółowy plan biznesowy i zebrać niezbędne dokumenty finansowe.

Poza tym warto pamiętać, że pożyczki bankowe wiążą się z ryzykiem zadłużenia. Jeśli Twoja firma nie odniesie sukcesu lub napotka trudności finansowe, będziesz musiał nadal spłacać pożyczkę zgodnie z umową. Konieczne jest dokładne przemyślenie zdolności do spłaty przed zaciągnięciem pożyczki.

Dotacje z Urzędu Pracy

Aby uzyskać dotację z Urzędu Pracy, trzeba spełnić określone warunki. Przede wszystkim musisz być zarejestrowany jako osoba bezrobotna – to pierwszy krok do tego, aby móc starać się o dotację na podjęcie własnej działalności gospodarczej. 

We wniosku należy zawrzeć m.in.:

  • rodzaj działalności, którą planujesz otworzyć,
  • kwotę, o jaką wnioskujesz,
  • opis planowanych wydatków.

Co ważne, jeśli chcesz wystąpić o dotację, musisz to zrobić, zanim zarejestrujesz działalność. Poza tym jest jeszcze jedna kwestia, o której trzeba pamiętać. Mianowicie w przypadku otrzymania takiej dotacji na firmę, jesteś zobowiązany do prowadzenia jej przez kolejne 12 miesięcy.

Musisz jednak wiedzieć, że nie może ona przekraczać 6-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia. Środki otrzymane w ramach dotacji są bezzwrotną pomocą finansową. Może się jednak zdarzyć, że nie wywiążesz się z umowy – w takiej sytuacji strony mogą ustalić formę zabezpieczenia zwrotu otrzymanych środków.

Dotacje z Unii Europejskiej

Tego typu dotacje są skierowane głównie do osób znajdujących się w trudnej sytuacji na rynku pracy. Druga opcja dotyczy osób, które są zagrożone wykluczeniem społecznym. Wspomniane wykluczenie społeczne dotyczy osób, które nie mają dostępu do możliwości czy usług umożliwiających im godne życie. Może chodzić np. dostęp do elektryczności czy do opieki zdrowotnej. Powodem może być przynależność do określonej grupy mniejszościowej lub etnicznej, a także niepełnosprawność. Chodzi więc o to, że osoby wykluczone nie mają takich możliwości jak reszta społeczeństwa. 

W przypadku dotacji z UE do wyboru masz dosyć długą listę programów, w ramach których możesz otrzymać dofinansowanie. Na ten moment jest ich niemal 400 w całej Polsce. Pełną listę dostępnych dotacji znajdziesz tutaj. Pamiętaj, aby podczas przeglądania zaznaczyć właściwy filtr dotyczący Twojego wieku. Co istotne, wysokość takiego dofinansowania jest zależna od wieku oraz podmiotu obsługującego projekt. 

Dotacje z Unii Europejskiej na otwarcie działalności mogą stanowić cenne wsparcie dla przedsiębiorców. Trzeba jednak pamiętać o przestrzeganiu warunków, z jakimi wiąże się dana dotacja, oraz obowiązkach, które z niej wynikają. Warto więc dowiedzieć się jak najwięcej o interesującym Cię programie, np. poprzez skonsultowanie się z daną instytucją. 

Crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe

Jeśli nadal szukasz pomysłu na to, skąd wziąć pieniądze na założenie firmy, to mamy dla Ciebie kolejną propozycję. Crowdfunding to proces zbierania funduszy od szerokiej grupy ludzi, którzy są nazywani darczyńcami lub inwestorami. Co ważne, wszystko odbywa się za pośrednictwem platform internetowych. Jest to alternatywna metoda finansowania, w której wiele osób wnosi mniejsze sumy pieniędzy, składając się na kwotę potrzebną do realizacji konkretnego projektu lub przedsięwzięcia.

Musisz jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że taka forma finansowania wymaga nie tylko dobrze przygotowanego planu biznesowego, ale również skutecznej kampanii promocyjnej. Kluczem do sukcesu w crowdfundingu jest właśnie efektywna promocja projektu. Z tego względu jego twórca powinien wykorzystywać różne kanały komunikacji, m.in. media społecznościowe, strony internetowe czy fora dyskusyjne. Celem jest dotarcie do jak największej liczby potencjalnych darczyńców i zainteresować ich projektem.

Będąc autorem projektu, musisz przygotować dokładny opis swojego pomysłu, cel zbierania funduszy i harmonogram realizacji. Poza tym konieczne są też informacje na temat sposobu wykorzystania zgromadzonych środków. Ważne jest też zapewnienie atrakcyjnych nagród lub korzyści dla darczyńców, co może przyciągnąć większą liczbę inwestorów. 

mężczyzna pracujący przy laptopie, notujący w zeszycie

Dofinansowanie dla start-upów

Tego typu wsparcie możesz otrzymać w przypadku, gdy Twój pomysł na biznes jest innowacyjny. Dofinansowanie dla start-upów polega na udzieleniu wsparcia finansowego przedsiębiorstwom na wczesnym etapie rozwoju, które mają duży potencjał wzrostu i innowacyjności. Celem takiego dofinansowania jest umożliwienie start-upom realizacji ich pomysłów, rozwinięcie produktów lub usług, oraz zdobycie pozycji na rynku.

Obecnie wiele instytucji poszukuje firm z potencjałem, w które mogłyby zainwestować. Jeśli już zdecydujesz się wybrać taki rodzaj dotacji, pamiętaj, aby dokładnie poznać warunki współpracy. Może się bowiem okazać, że będziesz zmuszony do dzielenia się swoimi przychodami z instytucją, która Cię wspiera. Nierzadko zdarza się również, że instytucja wspierająca młodych przedsiębiorców chce wpływać na ich decyzje biznesowe. Dlatego musisz zachować czujność i nie działać pochopnie. Najlepiej byłoby też skorzystać z porady specjalisty. 

Pamiętaj, aby przed ubieganiem się o dofinansowanie dokładnie przyjrzeć się różnym opcjom i je rozważyć. Następnie będziesz w stanie wybrać taką, która będzie najlepiej pasowała do Twojego biznesu. 

Dofinansowanie na otwarcie firmy – wady i zalety 

Pewnie zastanawiasz się teraz, z czym wiąże się pozyskanie takiego dofinansowania. Poniżej wymienimy wady i zalety dofinansowania na założenie firmy, jakie można otrzymać z zewnętrz. 

analizowanie różnych możliwości pozyskania dofinansowania na biznes

Zalety:

  • źródło kapitału – dofinansowanie z zewnątrz może zapewnić niezbędne środki finansowe na rozpoczęcie lub rozwinięcie działalności. Jest to przydatne zwłaszcza wtedy, gdy przedsiębiorca nie dysponuje wystarczającymi zasobami finansowymi,
  • podział ryzyka – dofinansowanie z zewnątrz pozwala na podział ryzyka z inwestorami, co może być korzystne dla przedsiębiorcy. Szczególnie jeśli inwestycja wymaga wysokich nakładów finansowych lub niesie za sobą znaczne ryzyko,
  • zwiększenie szans na sukces – dofinansowanie może znacząco zwiększyć szanse powodzenia firmy. Umożliwia lepsze wyposażenie, pokrycie kosztów związanych z marketingiem, zatrudnienie odpowiednich pracowników i rozwinięcie innych kluczowych obszarów,
  • ekspertyza i wsparcie – niektórzy inwestorzy zewnętrzni oferują nie tylko środki finansowe, ale także swoje doświadczenie, wiedzę branżową i cenne kontakty biznesowe. To wszystko może przyspieszyć rozwój i sukces przedsiębiorstwa.

Wady:

  • utrata  kontroli i udziałów – uzyskanie dofinansowania z zewnątrz często wiąże się z koniecznością podziału kontroli i udziałów w firmie. Inwestorzy mogą mieć wpływ na strategiczne decyzje i zarządzanie przedsiębiorstwem, co może ograniczać niezależność przedsiębiorcy,
  • konkurencja i presja – konkurencja podczas starania się o dofinansowanie może być bardzo duża, zwłaszcza w popularnych branżach i sektorach. Przedsiębiorca musi przekonać inwestorów do wartości i potencjału swojego projektu, co może wiązać się z presją i dodatkowymi wysiłkami,
  • zwrot środków i inne koszty – w zależności od rodzaju dofinansowania często istnieje obowiązek zwrotu otrzymanych środków lub udziału w zyskach. Dodatkowo część dofinansowania może być obciążona opłatami, odsetkami lub innymi kosztami,
  • ograniczenia i warunki – dofinansowanie z zewnątrz może wiązać się z różnymi warunkami i ograniczeniami. Inwestorzy mogą narzucać określone wymagania dotyczące rentowności, wzrostu lub innych wskaźników. To z kolei może wpływać na swobodę działania przedsiębiorstwa.

Przerażają Cię te wszystkie zasady związane z uzyskaniem dofinansowania na własny biznes? Wolałbyś sfinansować go z własnych oszczędności? W takim razie zapoznaj się z tym wpisem: Planowanie wydatków, czyli jak mądrze podejść do oszczędzania. Już dzisiaj możesz zacząć oszczędzać!

skąd wziąć pieniądze na założenie firmy, kobieta analizująca dane finansowe
Image by wirestock on Freepik

Podsumowanie

Po przeczytaniu tego wpisu wiesz już, skąd wziąć pieniądze na założenie firmy. Nie zapomnij, że w wyborze odpowiedniego źródła finansowania dla Twojej firmy ważne jest dokładne zbadanie dostępnych opcji. Kolejnym krokiem jest uwzględnienie warunków, kosztów i korzyści związanych z każdą z nich. 

Jesteś studentem i marzysz o tym, aby w przyszłości założyć własną firmę? Sprawdź nasz wpis o tym, jak oszczędzać na studiach. Dzięki temu uda Ci się zbliżyć do celu.


Ten post został opublikowany w: Blog przez admin. Zapisz link.

Brak komentarzy

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.