Skip to main content
ways to save energy at home, a hand holding a light bulb with leaves inside

Sposoby oszczędzania energii w domu, czyli jak zmniejszyć rachunki za prąd?

Zależy Ci, aby poznać sposoby oszczędzania energii? Sprawdź ten wpis, jeśli szukasz sposobów na obniżenie rachunków za prąd.

We współczesnym świecie energia elektryczna znacznie ułatwia codzienne życie. Wykorzystujemy ją na każdym kroku, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Kwestia naszego uzależnienia od prądu staje się widoczna zwłaszcza w momentach, gdy nam go brakuje. Wtedy uświadamiamy sobie, w jak dużym stopniu jego obecność wpływa na nasze życie. W tym wpisie omawiamy sposoby na oszczędzanie prądu, a także powody, dla których warto to robić. 

Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

Rachunki za prąd są obecnie główną opłatą, która nadwyręża nasze domowe budżety. Średnio co druga osoba narzeka na wysokie rachunki za energię. Czy wiesz, dlaczego są one tak wysokie?

Do głównych przyczyn wzrostu cen energii elektrycznej zaliczamy m.in.:

  • wzrost cen węgla, który stanowi podstawę polskiej energetyki, 
  • większe zapotrzebowanie na energię, będące skutkiem pandemii,
  • kryzys energetyczny wywołany wojną w Ukrainie,
  • koszty uprawnień do emisji CO2. 

Podstawowym sposobem na zmniejszenie rachunków za prąd jest oszczędzanie energii. Poza tym oszczędzanie energii to jeden z pierwszych kroków, aby zacząć żyć bardziej ekologicznie. 

Jak do tego podejść? Musimy zacząć od zmiany naszych przyzwyczajeń. W dalszej części artykułu omówimy sposoby, które ułatwią oszczędzanie na energii, a tym samym zmniejszą rachunki. 

oszczędność energii, kobieta wkładająca drobne do skarbonki, trzymająca w dłoni żarówkę

Dlaczego warto oszczędzać energię?

Oszczędzanie energii jest procesem, który polega na zmniejszaniu ilości zużywanego prądu. Jest to jeden ze sposobów umożliwiających walkę ze zmianami klimatu, które coraz bardziej zagrażają całemu światu. 

Pewnie się domyślasz, że oszczędzanie energii jest ważne z wielu powodów. Wśród nich możemy wymienić np.:

  • ochronę środowiska – produkcja energii z węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych, które mają ogromny wpływ na zmiany klimatu. Oszczędzanie energii prowadzi do mniejszego zużycia paliw kopalnych, czyli ogranicza emisję gazów cieplarnianych, zanieczyszczenie środowiska oraz ilość spalin, 
  • oszczędność pieniędzy – co wynika z niższych rachunków za energię elektryczną i gaz,
  • poprawę jakości życia – pomaga zmniejszyć emisję zanieczyszczeń, dzięki czemu wpływa na jakość powietrza, zmniejszając liczbę chorób dróg oddechowych i skóry,
  • bezpieczeństwo energetyczne – kraje, które oszczędzają energię, w mniejszym stopniu są uzależnione od importu energii z zagranicy. 

Jak oszczędzać prąd? – najlepsze sposoby

Istnieje naprawdę sporo sposobów, które umożliwiają oszczędzanie energii. Poniżej przedstawimy i omówimy te, które w najwyższym stopniu wpływają na koszty energii. 

kabel, gniazdko, dłoń, oszczedzanie energii

Wyłączaj z prądu urządzenia, których nie używasz

Czy wiesz, że niektóre urządzenia elektroniczne zużywają energię również wtedy, gdy z nich nie korzystasz? Jedyne pewne rozwiązanie to wyłączenie z gniazdka. Dzięki odłączaniu ich od sieci możesz oszczędzić nie tylko energię, ale też pieniądze. Co jednocześnie oznacza niższe rachunki za energię. Dobrą praktyką jest wyłączanie urządzeń na noc oraz na czas nieobecności w domu. 

Zadbaj o izolację budynku 

Izolacja termiczna ułatwia zmniejszenie zużycia energii na ogrzewanie czy chłodzenie. Zwróć uwagę na wszystkie okna, drzwi, podłogi i dach, aby odpowiednio je zabezpieczyć. Jeśli prawidłowo ocieplisz dom, możesz uniknąć nawet do 50% niekontrolowanej utraty ciepła. Chyba sam widzisz, że będzie to bardzo opłacalne. 

Używaj termostatów

Termostaty pozwalają utrzymać temperaturę w pomieszczeniach na określonym poziomie, dzięki czemu unikniesz przegrzewania mieszkania. Dodatkowo nie będziesz musiał ogrzewać całego domu, a jedynie te pomieszczenia, w których przebywasz. Poza tym obniżanie temperatury może skutkować oszczędnością na rachunkach za energię. 

klasy energetyczne, oszczędzanie energii, kobieta trzymająca tablet

Kupuj energooszczędne urządzenia

Przed zakupem dokładnie przeczytaj etykietę efektywności energetycznej. Dzięki temu wybierzesz takie urządzenie, jakiego potrzebujesz. Zacznij od lodówki, ponieważ to właśnie ona jest podłączona na okrągło. Szukaj tych z oznaczeniem A+++, jest to klasa urządzeń zużywających najmniej energii. 

Wyłączaj oświetlenie, gdy wychodzisz z pomieszczenia

W zasadzie jest to najprostsze rozwiązanie, o którym tak często zapominamy. Zostawianie zapalonego światła w pomieszczeniu, z którego nie korzystamy to zwykłe marnowanie prądu. W niektórych przypadkach dobrym wyjściem jest zamontowanie czujników ruchu, np. na schodach czy na zewnątrz. 

Korzystaj ze światła naturalnego

Nie włączaj oświetlenia, jeśli nie musisz. Staraj się korzystać ze światła dziennego, zwłaszcza latem, gdy dni są dłuższe. Kupując mieszkanie, zwracaj uwagę na to, aby wpadało do niego jak najwięcej światła z zewnątrz. Biurko ustaw niedaleko okna, aby maksymalnie wykorzystywać światło dzienne. 

Unikaj włączania trybu czuwania w urządzeniach

Przedłużysz w ten sposób żywotność urządzeń. Po czym poznasz, że ten tryb jest aktywny? Zwykle po świecącej diodzie, która informuje, że urządzenie jest gotowe do szybkiego uruchomienia. Ta dioda oznacza, że przez cały czas pobiera ono prąd. Najczęściej dotyczy to telewizora, monitora czy dekodera.

żarówka led, mężczyzna trzymający w dłoniach żarówki, oszczędzanie energii

Wymień zwykłe żarówki na żarówki LED 

Żarówki LED-owe mają wiele zalet. Są nie tylko trwalsze, ale też zużywają kilka razy mniej prądu od zwykłych. Szukaj produktów wysokiej jakości, które będą odpowiednio jasne i gwarantowały niski pobór mocy. Takie żarówki są też ekologiczne, ponieważ do ich produkcji nie wykorzystuje się rtęci. Poza tym nietrudno zauważyć, kiedy się wypalają – z czasem tracą one jasność. 

Gotuj potrawy pod przykryciem

Jakie ma to znaczenie? Przede wszystkim trwa to wtedy krócej i jednocześnie ogranicza zużycie energii. Używanie pokrywek sprawia, że ciepło nie ucieka, a dodatkowo możesz uniknąć rozpryskiwania się zawartości naczynia. Nie ma znaczenia, czy używasz płyty indukcyjnej, czy zwykłej kuchenki – w obu przypadkach działa to podobnie. 

Używaj pralki i zmywarki dopiero wtedy, gdy je zapełnisz

Świetne rozwiązanie, które warto wprowadzić w życie, aby zaoszczędzić też na wodzie. Niezależnie od załadowania, oba urządzenia pobierają taką samą ilość prądu, więc pakowanie do pełna jest bardziej ekologiczne. Dodatkowo dzięki tej opcji zmniejszysz liczbę użyć tych urządzeń w tygodniu, co na pewno ma dla Ciebie znaczenie.

sposoby oszczędzania energii, fotowoltaika

Zainstaluj panele fotowoltaiczne

Panele słoneczne to jedno z najbardziej przyjaznych źródło pozyskiwania energii. W dłuższej perspektywie pozwoli Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy na rachunkach za prąd. Jednak musisz liczyć się z tym, że jest to droga inwestycja. Zwłaszcza jeśli nie możesz liczyć na częściowe dofinansowanie. 

Rozważ zmianę sposobu ogrzewania domu

Warto pomyśleć nad alternatywnymi źródłami energii, np. pompie ciepła, którą cechuje wysoka wydajność energetyczna. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu pomieszczeń i podgrzewaniu wody. Poza tym jest też najbardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ pozyskuje ciepło z wody, gruntu lub powietrza. 

Zastanów się nad zmianą dostawcy energii

Ze względu na podwyżki cen energii coraz więcej osób decyduje się na zmianę dostawcy energii. Zanim jednak to zrobisz, przejrzyj dokładnie oferty innych dostawców, aby nie okazało się, że wcale nie wyszło Ci to na dobre. Większość ludzi zwraca uwagę jedynie na koszty, jakie będą musieli ponosić. Pamiętaj, że liczą się też inne kwestie – choćby jakość usług czy warunki umowy. Warto zmienić dostawcę w sytuacji, gdy warunki finansowe są korzystniejsze, a jakość usług – odpowiednio wysoka. 

Sposoby oszczędzania energii, żarówka leżąca na trawie, wewnątrz niej znajduje się ziemia i drzewko

Jak zmniejszyć zużycie prądu? 

Omawiając sposoby na oszczędzanie prądu, musimy wspomnieć o ostatnim z nich. Mamy na myśli urządzenia, które zostały stworzone po to, aby zmniejszać pobór prądu w naszych domach. Są to m.in.:

  • urządzenia, które monitorują pobór prądu – pozwalają kontrolować marnowanie prądu. Ich działanie opiera się na śledzeniu zużycia energii elektrycznej przez poszczególne urządzenia w domu. Umożliwiają identyfikację źródła dużego zużycia energii, dzięki czemu możesz podjąć kroki, aby zmniejszyć koszty rachunków za prąd,
  • czasowe wyłączniki – opracowane w taki sposób, aby można było kontrolować czas, kiedy światło ma się palić. Bywają przydatne w sytuacjach, gdy przez dłuższy czas nikogo nie ma w domu, sprawiając wrażenie czyjejś obecności,
  • ładowarki solarne – nieduże urządzenia, których działanie przypomina powerbanki. Pozyskują energię z promieni słonecznych, którą następnie możemy wykorzystać do naładowania różnych urządzeń, 
  • inteligentne gniazdka – instaluje się je w zwykłym gniazdku i łączy z naszym smartfonem. Umożliwiają one stałe monitorowanie pobieranej energii z konkretnego źródła. Coraz więcej z nich posiada funkcję zdalnego sterowania, co znacznie ułatwia życie. Można np. odłączyć urządzenie z prądu, będąc poza domem,
  • czujniki ruchu – włączają się i wyłączają, gdy ktoś przebywa w danym pomieszczeniu, ponieważ reagują na ruch. Dzięki temu przestają się palić, gdy nie zarejestrują niczyjej obecności. 

Podsumowanie

Oszczędzanie energii może pomóc w zapobieganiu klęskom ekologicznym poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych związanych z produkcją i zużyciem energii. Zmniejsza też ryzyko poważnych skutków dla środowiska i zdrowia człowieka, co przyczynia się do poprawy jakości życia.

Warto pamiętać, że zachowanie każdego z nas oddziałuje na środowisko. Dlatego tak ważne są nawet najmniejsze zmiany, które możemy wprowadzić w swoich przyzwyczajeniach.

Sprawdź nasze pozostałe wpisy związane z oszczędzaniem:


Ten post został opublikowany w: Blog przez admin. Zapisz link.

Brak komentarzy

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.