Obecnie wiele osób prowadzi blogi, traktując je jako swoje hobby. Albo jako sposób na dzielenie się swoimi pasjami i zainteresowaniami. Jednakże warto mieć świadomość, że blogi mogą być również dobrym źródłem dochodu. Przynajmniej dla tych, którzy potrafią je dobrze wykorzystać. W tym artykule przedstawimy kilka sposobów na to, jak zarabiać na blogu. Omawiamy też podstawowe aspekty związane z zakładaniem bloga.
Z czym wiąże się założenie własnego bloga?
Zakładanie bloga wiąże się z kilkoma rzeczami. Niektóre wydają się oczywiste, inne mniej. Na pewno domyślasz się, że musisz zdecydować, jaką tematykę będziesz poruszał na swoim blogu. Nie bez powodu wspominamy o tym już teraz – dobrze byłoby to zaplanować na samym początku. Ważne jest też, aby tematyka bloga była interesująca dla czytelników – dzięki temu będą go chętnie odwiedzać. Może nawet polecać innym.
Jak założyć bloga, czyli wszystko, co musisz wiedzieć na początek
- Musisz wybrać platformę blogową – na rynku jest ich wiele, więc masz w czym wybierać. Wśród najpopularniejszych znajdują się: WordPress, Blogger, Tumblr czy Squarespace. Zrób research, przetestuj wybrane platformy i wybierz tę, która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom i umiejętnościom.
- Wybierz nazwę dla swojego bloga – powinna być ona łatwa do zapamiętania. Po drugie powinna też pasować do treści, które zamierzasz na nim publikować.
- Wybierz szablon i projekt graficzny – większość platform oferuje szablony, które można dostosować do swoich potrzeb. To dobry sposób, aby wyróżnić się spośród innych twórców, którzy korzystają z tego samego szablonu,
- Zainstaluj i skonfiguruj niezbędne wtyczki – są to takie rozszerzenia, które pozwalają na wprowadzanie różnych zmian na Twoim blogu. Dzięki temu możesz przystosować jego wygląd i funkcjonalność do własnej wizji. Wiele z nich jest darmowych, za niektóre trzeba zapłacić,
- Dodaj treści – rozpocznij od wpisu powitalnego, który będzie opisywał, kim jesteś i co będzie można znaleźć na Twoim blogu. Następnie dodawaj regularnie nowe treści, aby zachęcić swoich czytelników do powrotu na Twoją stronę,
- Promuj swojego bloga – dziel się linkami do konkretnych wpisów, np. w mediach społecznościowych. Staraj się przyciągać nowych czytelników poprzez zamieszczanie wartościowych artykułów. Pomoże Ci w tym również budowanie relacji ze swoją grupą docelową, czyli np. prowadzenie dialogu w komentarzach pod wpisami,
- Monitoruj wyniki i analizuj – bez problemu znajdziesz narzędzia analityczne, które zostały stworzone właśnie do takich działań. Ułatwi Ci to śledzenie ruchu na swoim blogu (czyli liczby odwiedzających) i wyciąganie wniosków dotyczących tego, co działa, a co nie. To z kolei pomoże Ci ulepszać strategię i testować nowe pomysły.
Musisz zdawać sobie sprawę z faktu, że na początku trzeba będzie zainwestować trochę czasu i energii, aby zapoznać się z platformą. A nawet z kilkoma, aby wybrać najlepszą, która będzie odpowiadała Twoim potrzebom. Potem przyjdzie czas na zamieszczanie wpisów – przy okazji wypróbujesz swoje umiejętności pisarskie. Jeśli będzie Ci dobrze szło, to bardzo możliwe, że przyciągniesz szersze grono odbiorców.
Blog to też miejsce, dzięki któremu możesz dzielić się swoimi pomysłami lub wykorzystać go jako narzędzie do promowania swoich usług. Tak naprawdę jest to podobne do ogrodnictwa: musisz zasadzić rośliny, uprawiać je, podlewać, aby w końcu móc cieszyć się owocami swojej pracy. Pamiętaj, że samo założenie bloga jest jedynie początkiem – później czeka Cię jeszcze sporo pracy nad treściami, które będziesz na nim zamieszczać.
Ile kosztuje założenie bloga?
Założenie bloga może być darmowe lub płatne. Cena będzie zależała od wybranej platformy i usług, jakie oferuje. Jeśli zależy Ci na tym, aby stworzyć bloga za darmo, to wystarczy, że znajdziesz odpowiednią platformę blogową, która to umożliwia. Może to być np. WordPress, Blogger czy Tumblr. Musisz wiedzieć, że w przypadku darmowych wersji, możesz mieć mniej możliwości dostosowania swojego bloga. Z oczywistych względów są nałożone pewne ograniczenia. Dotyczy to również ilości miejsca, jaką będziesz mieć do dyspozycji – na przechowywanie swoich treści.
Warto mieć na uwadze, że darmowy blog może być wystarczający na początek. Z czasem powinieneś jednak zainwestować w płatną domenę – dzięki temu zyskasz wizerunek profesjonalisty. W przypadku hostingu płatnego będziesz mieć też większą kontrolę nad swoim blogiem. Poza tym zyskasz wtedy dostęp do większej liczby motywów i dodatków. Podczas wyboru hostingu (serwera, na którym będzie znajdować się blog), zwróć uwagę na wsparcie klienta. Ważne, aby można było zwrócić się do kogoś, kto w razie problemów nam pomoże.
Druga istotna kwestia to szybkość wczytywania stron. Czas ładowania strony ma ogromne znaczenie z perspektywy SEO, czyli pozycjonowania. Jeśli strona będzie się ładowała zbyt wolno, to ludzie nie będą na nią czekać. Po prostu wyjdą i znajdą inną stronę, która jest dostosowana do dzisiejszych standardów. Wśród płatnych hostingów możemy wymienić np. Hostinger, dhosting czy Bluehost. W każdym przypadku koszty będą się różniły, tak samo zakres wykupionych usług.
Ważne jest też to, że musisz wykupić domenę dla swojego bloga. Chodzi o jej adres URL, czyli nazwę, po której będzie można Cię znaleźć. Koszty zależą od wybranej domeny i firmy, która ją obsługuje, ale zazwyczaj wynoszą od kilku do kilkudziesięciu złotych rocznie.
Jak widzisz, koszt założenia bloga może być zerowy lub wynosić kilkaset złotych rocznie. Wszystko będzie zależało od wybranej platformy, hostingu i domeny.
Zarabianie na blogu – sposoby
Wielu początkujących blogerów marzy o tym, aby ich pasja stała się też źródłem dochodu. Trudno się temu dziwić, chyba każdy chciałby wykonywać pracę, którą naprawdę lubi.
Dlatego też przygotowaliśmy ten wpis – nie tylko z myślą o blogerach, ale również osobach, które zastanawiają się nad założeniem własnego bloga. Poniżej znajdziesz kilka sposobów, będących podpowiedzią, jak zarabiać na blogu.
Reklamy
Jest to jeden z najprostszych sposób zarabiania na blogu. Można je umieszczać na swojej stronie i otrzymywać wynagrodzenie za określoną akcję ze strony użytkownika. Mogą być rozliczane za każde kliknięcie lub wyświetlenie reklamy przez użytkowników. Najbezpieczniej jest korzystać z jakiejś platformy reklamowej, która powstała właśnie w takim celu, np. Google AdSense. Warto dodać, że dla blogera udział w tym programie jest bezpłatny. Gwarantuje jednak regularne zarobki – reklamodawcy płacą blogerom za pozyskany ruch.
Jak to zrobić? Chcąc wyświetlać takie reklamy na blogu, na początek należy zarejestrować się w programie AdSense. Kolejnym krokiem jest umieszczenie na swoim blogu krótkiego kodu, który sprawi, że reklamy zaczną się automatycznie wyświetlać. Co ciekawe, Google wykorzystuje algorytm, który analizuje treść strony internetowej lub bloga. Dzięki temu może wyświetlać reklamy, które są dopasowane do danej strony i jej użytkowników. Reklamy mogą być wyświetlane w formie banerów, linków lub prostokątnych okienek.
Jak to działa? Kiedy użytkownik kliknie w reklamę, autor bloga otrzymuje od Google wynagrodzenie za kliknięcie. Kwota tego wynagrodzenia zależy od wielu czynników, m.in.:
- od rodzaju reklamy,
- liczby kliknięć,
- jakości ruchu na stronie,
- tematyka bloga,
- konkurencja w danym segmencie rynku,
- ilości reklamodawców, którzy chcą wyświetlać swoje reklamy na blogu.
Posty sponsorowane
Sponsorowane posty to kolejny sposób na zarabianie na blogu. Posty sponsorowane na blogu to treści promocyjne, które są opłacone przez firmy lub marki i publikowane na stronie internetowej czy blogu. Autor bloga otrzymuje wynagrodzenie za umieszczenie takiego wpisu na swoim blogu, a firma lub marka uzyskuje dostęp do jego czytelników.
Obecnie firmy szukają blogerów, którzy mają duże zasięgi na swoich stronach. Wszystko dlatego, że reklamodawcom zależy na promowaniu swoich produktów. Wobec tego posiadanie dużej grupy odbiorców może sprawić, że będą oni rozchwytywani.
Warto jednak pamiętać, że w przypadku sponsorowanych postów należy zachować uczciwość i niezależność. Co to oznacza? Między innymi informowanie swoich czytelników o tym, że post jest sponsorowany. Zwykle autorzy oznaczają dany artykuł jako „post sponsorowany” lub „reklama”. Poza tym bloger powinien recenzować produkty lub usługi tylko wtedy, gdy faktycznie je zna i uważa za wartościowe. Dodatkowo powinien unikać publikowania treści, które są nieprawdziwe lub wprowadzają czytelników w błąd.
Posty sponsorowane mogą być korzystne zarówno dla firmy, jak i dla autora bloga. Marki mogą dotrzeć do nowych klientów, promować swoje produkty lub usługi, a także zwiększyć swoją widoczność w sieci. Z kolei autor bloga może zarobić pieniądze na umieszczeniu postu sponsorowanego. To może mieć wpływ na wzmocnienie relacji z firmami, z którymi współpracuje.
Programy afiliacyjne
Programy afiliacyjne są kolejnym sposobem, dzięki któremu możemy zarabiać na blogu. Ich działanie jest bardzo proste – blogerzy zarabiają na zamieszczaniu reklam i linków do produktów lub usług. Czyli mówiąc w skrócie – polecasz produkty lub usługi innych firm, a w zamian otrzymujesz prowizję. Dotyczy to każdej pojedynczej transakcji, która zostaje dokonana za pomocą Twojego linka partnerskiego.
Programy afiliacyjne (czyli inaczej partnerskie) są skutecznym narzędziem do budowania świadomości marki i pozyskiwania nowych klientów. Mogą również pomóc w uzyskaniu wysokich wyników w wyszukiwarkach. Pamiętaj też, aby wybrać program, który odpowiada Twoim potrzebom i celom. Najlepiej, aby był w jakiś sposób związany z Twoim blogiem czy branżą, w której działasz.
Więcej o programach afiliacyjnych przeczytasz tutaj: Branża afiliacyjna – co to takiego?
Sprzedaż produktów cyfrowych lub fizycznych
Posiadanie bloga może być świetnym sposobem na promowanie produktów, które sprzedajesz we własnym sklepie internetowym. W równym stopniu dotyczy to produktów fizycznych, jak i cyfrowych. Mówiąc o produktach cyfrowych, mamy na myśli wszelkiego rodzaju e-booki, kursy czy inne materiały dostępne w formie online.
W jaki sposób można promować własne produkty na blogu? Istnieje kilka możliwości. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.
Sposoby promocji własnych produktów na blogu:
- budowanie zaangażowania – poprzez regularne publikowanie wartościowych treści na blogu. Takie działanie może sprawić, że zyskasz zaangażowanie czytelników. Dzięki temu będą chcieli wracać na Twoją stronę, a w konsekwencji również poznać więcej informacji o Twoich produktach,
- prezentowanie produktów – poprzez publikowanie zdjęć (wraz z opisami) poszczególnych produktów na blogu. Taka forma na pewno zainteresuje czytelników, zwłaszcza jeśli postarasz się, aby były one dobrej jakości. Może nie zdajesz sobie sprawy, że to właśnie fotografie bywają często decydującym czynnikiem, który wpływa na zakup danego produktu,
- udostępnianie opinii klientów – poprzez publikację recenzji i opinii wystawionych przez klientów. Opinie w znacznym stopniu wpływają na budowanie zaufania do Twojej marki. Mogą także prowadzić do zwiększenia sprzedaży produktów. Dzieje się tak ze względu na to, że ludzie chętniej kupują produkty lub usługi, które zostały ocenione przez kogoś, kto kupił je wcześniej. Szczególnie widoczne jest to w sklepach internetowych, gdzie nie mamy możliwości porównania produktów – jak robimy to w sklepie stacjonarnym. Jest to tzw. społeczny dowód słuszności, który mówi o tym, że w sytuacji, gdy nie wiadomo do końca, co zrobić, podąża się za tłumem – czyli robisz to, co inni. Na takiej zasadzie działają również opinie w internecie,
- integracja z platformami e-commerce – dzięki połączeniu bloga z taką platformą znaczenie ułatwisz użytkownikom dokonywanie zakupów. Bezpośrednio z bloga będą mogli przechodzić do Twojego sklepu, aby kupić interesujący ich produkt,
- promocja ofert specjalnych – blog może służyć do promowania ofert specjalnych czy wyprzedaży. Możesz też pomyśleć o jakichś promocjach, które byłyby przeznaczone wyłącznie dla czytelników Twojego bloga,
- pozycjonowanie w wyszukiwarkach – dzięki publikowaniu wartościowych treści (związanych z Twoimi produktami), możesz zwiększyć widoczność swojej strony w wynikach wyszukiwania. Przyczyni się to również do zwiększenia ruchu na Twojej stronie, a w dalszej kolejności do zdobycia potencjalnych klientów.
Jeśli chodzi o produkty cyfrowe, tutaj też istnieje sporo możliwości. Warto postawić na nowoczesne rozwiązania, ponieważ już same produkty tego typu do nich należą. Powiedzmy, że postanawiasz wydać własnego e-booka. Masz na niego fajny pomysł, ogólnie ma on być czymś przełomowym w Twojej branży. Tworzysz go tygodniami, ale w końcu jest gotowy, więc teraz czas na promocję produktu.
Jeśli więc będziesz go reklamował, to nie pokazuj samych zrzutów ekranu na ekranie komputera. To nikogo nie zaciekawi. Zamiast tego przygotuj ładne grafiki, na których umieścisz okładkę e-booka, najlepiej na różnych urządzeniach. Może to być czytnik, smartfon i tablet – dzięki temu pokażesz też, że jest dostosowany do różnych ekranów. Coś takiego o wiele bardziej przypomina produkt fizyczny, łatwiej też sobie wyobrazić, jak on wygląda w rzeczywistości. Zwłaszcza jeśli będzie płatnym produktem – ludzie chcą wiedzieć, za co płacą.
Jak widzisz, blog może być skutecznym narzędziem używanym do sprzedaży produktów. Pamiętaj jednak, że będzie to możliwe tylko wtedy, gdy odpowiednio go wykorzystasz. Bardzo istotne jest też zintegrowanie bloga z innymi elementami strategii marketingowej.
Płatna subskrypcja – dostęp do treści premium
Płatna subskrypcja to usługa, która umożliwia dostęp do dodatkowych treści lub funkcjonalności. Jak sama nazwa wskazuje – jest to usługa płatna, więc dostęp do nich uzyskujesz po opłaceniu ustalonej kwoty. Obecnie wielu twórców i blogerów korzysta z takiej opcji – w ostatnim czasie zyskuje ona na popularności. Można to zauważyć zwłaszcza w serwisie YouTube, choć nie tylko. Coraz częściej korzystają z tego również serwisy informacyjne.
Ta metoda sprawdzi się w przypadku osób, które mają stałe grono czytelników. Będą to odbiorcy, którzy czytają wpisy z dużą regularnością, pochłaniając je. Możliwe, że komentują każdy z nich, dając do zrozumienia, że są gotowi na więcej. Właśnie dla takich odbiorców powstają subskrypcje premium.
Płatne subskrypcje umożliwiają dostęp do treści, które nie są widoczne dla każdego użytkownika. Zazwyczaj są to artykuły, poradniki lub inne materiały, które zawierają wiedzę i informacje wartościowe dla odbiorców. Niektórzy twórcy zarabiają na subskrypcjach, udostępniając swoje najpopularniejsze artykuły jedynie w wersji premium. Czyli dostęp do nich mają tylko te wybrane osoby, które wykupiły subskrypcję.
Z Twojej strony wiąże się to jednak z koniecznością dodatkowej pracy. Treści premium trzeba będzie przygotować, a to zajmie trochę czasu. Druga kwestia dotyczy tego, że Twoje płatne treści muszą spełniać wymagania jakościowe, w przeciwnym razie nikt za to nie zapłaci. A na pewno nie będzie płacił regularnie.
Platformy crowdfundingowe
Kolejny sposób zarabiania na blogu to platformy crowdfundingowe. Są to strony internetowe, które umożliwiają zbieranie pieniędzy dla konkretnych projektów lub inicjatyw. Osoby, które chcą wesprzeć dany projekt, przelewają określoną sumę pieniędzy – jest to tzw. finansowanie społecznościowe.
Takie projekty mogą obejmować finansowanie start-upów, projektów artystycznych, kampanii społecznych, pomocy charytatywnej i wiele innych.
Crowdfunding pozwala zdobyć finansowanie bez konieczności pozyskiwania funduszy z tradycyjnych źródeł. Mamy tutaj na myśli np. banki czy inwestorów prywatnych. Jedną z najpopularniejszych platform crowdfundingowych jest Patreon. Poza tym możemy wymienić: Kickstarter, Indiegogo czy Crowdcube.
Każda z tych platform ma swoje własne zasady, ale ogólnie działają w podobny sposób. Wszystkie mają na celu ułatwienie współpracy między projektodawcami a darczyńcami.
Podsumowanie
Dzięki temu wpisowi wiesz już, jak zarabiać na blogu. Pamiętaj, że opisaliśmy tutaj tylko niektóre z możliwości. Istnieje jednak szansa, że dzięki naszym propozycjom wpadniesz na własny pomysł, który okaże się strzałem w dziesiątkę.
Jak widzisz, w przypadku bloga kluczem do sukcesu jest ciężka praca. Oznacza to nie tylko regularne publikowanie wartościowych treści. Musisz też budować relację z odbiorcami, aby stali się lojalnymi czytelnikami i chętnie odwiedzali Twojego bloga.