W dzisiejszych czasach edukacja i rozwój dziecka są priorytetem dla wielu rodziców. Dlatego też programy finansowe (w tym 800+) stają się istotnym narzędziem wspierającym rodziny w tym procesie. Niestety część rodziców nadal korzysta z tego świadczenia niewłaściwie, wydatkując je na swoje własne potrzeby. To jest właśnie jego ciemna strona, o której mówi się głośno od dawna. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej programowi Rodzina 800+ i zastanowimy się, jak można wykorzystać te środki na rozwój naszych pociech. Dowiedz się, jak świadczenie 800+ może stać się narzędziem wspierającym rozwój kompetencji Twojego dziecka, które będą mieć wpływ na jego przyszłość. Sprawdź, jakie kroki można podjąć, aby w pełni wykorzystać potencjał tego programu.
Na czym polega świadczenie 800 plus (dawniej 500 plus)?
Świadczenie wychowawcze Rodzina 800+, które obowiązuje w Polsce, jest kontynuacją programu Rodzina 500 Plus. Jest ono wypłacane na każde dziecko aż do ukończenia 18. roku życia, niezależnie od dochodów rodziny. Jego celem jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych.
Świadczenie to przysługuje matce, ojcu, opiekunowi prawnemu dziecka lub opiekunowi faktycznemu. Ten ostatni to osoba, która przysposobiła dziecko i od tej pory faktycznie je utrzymuje i wychowuje. Co więcej, świadczenie przysługuje również dyrektorowi domu pomocy społecznej, w którym dziecko przebywa. Rodzice dziecka nie muszą być małżeństwem, rodzina nie musi też być pełna – osoba samotnie wychowująca dziecko również je otrzymuje.
Ustalenie prawa do świadczenia oraz jego wypłata następują na wniosek osoby, która się o nie stara, czyli rodzicom, opiekunom itd.
500+ zostało wprowadzone w 2016 roku i obowiązywało aż do końca 2023 roku. Od stycznia 2024 roku wysokość tego świadczenia wzrosła. Aktualnie wynosi ono 800 zł miesięcznie na dziecko.
Więcej o programie znajdziesz tutaj.
W co warto zainwestować 800 plus?
Ludzie różnie podchodzą do tematu inwestowania. Na pewno zauważyłeś, że niektórzy widzą w nim możliwości zarobku, a inni odczuwają wobec niego strach z powodu ryzyka finansowego. Istnieją również tacy, którzy postrzegają inwestowanie jako konieczność, aby móc zapewnić sobie stabilną przyszłość finansową.
Możliwe, że zastanawiasz się teraz, jaki ma to związek ze świadczeniem wychowawczym 800+? Przede wszystkim taki, że wielu rodziców lub opiekunów nie za bardzo wie, na co mogą przeznaczyć te pieniądze. Część z nich traktuje je jako dodatek do domowego budżetu, wydając je po prostu na bieżące wydatki. Są też tacy, którzy wpłacają te środki na konto oszczędnościowe swojego dziecka.
Inni z kolei szukają możliwości, dzięki którym mogliby pomnożyć te środki. W takich wypadkach decydują się na jeden z rodzajów inwestycji, np. fundusze inwestycyjne czy nieruchomości. Coraz częściej wybierają też kryptowaluty ze względu na ich popularność. Warto jednak pamiętać, że każda inwestycja niesie za sobą ryzyko niepowodzenia.
W tym momencie przechodzimy do sedna tego artykułu. Naszym zdaniem najlepszym sposobem na wydatkowanie tych środków jest inwestycja w rozwój kompetencji dziecka. Można powiedzieć, że jest to jedyny bezpieczny rodzaj inwestycji. Zaraz Ci wyjaśnimy, co dokładnie mamy na myśli.
W jaki sposób możesz rozwijać kompetencje swojego dziecka?
Tak jak pisaliśmy, świadczenie wychowawcze (tzw. 800+) może Ci pomóc w rozwijaniu kompetencji Twojego dziecka. Prawdopodobnie zastanawiasz się teraz, jak można to osiągnąć. Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – istnieje wiele sposobów, dzięki którym możesz przyczynić się do jego sukcesu w przyszłości. Zaraz je pokrótce omówimy, abyś lepiej zrozumiał, co chcemy przez to powiedzieć.
Zajęcia dodatkowe
Na początek skupimy się na czymś dość oczywistym, czyli różnorodnych zajęciach czy formach aktywności. W tym przypadku możesz zdecydować się na zapisanie dziecka na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne, które trzeba opłacić. Może to być np. kurs językowy, nauka gry na jakimś instrumencie czy zajęcia sportowe. Dzięki temu dziecko może rozwijać swoje zainteresowania lub zacząć je odkrywać. Poza tym zdobędzie też zupełnie nowe umiejętności.
Powinieneś też wiedzieć, że inwestowanie w rozwój umiejętności artystycznych, naukowych lub językowych przyczynia się do wszechstronnego rozwoju Twojego dziecka.
Aktywności pozaszkolne
Innym sposobem na inwestowanie w rozwój dziecka jest udział w warsztatach czy obozach tematycznych. W ten sposób zdobędzie ono nowe doświadczenia i umiejętności w konkretnych obszarach. Takie aktywności pozaszkolne są świetnym sposobem na poszerzanie horyzontów dzieci.
Dodatkowo możesz też organizować różnego rodzaju wycieczki dla dziecka, np. w gronie rodzinnym. Podróże dostarczają niezapomnianych wspomnień i doświadczeń. Nie od dziś wiadomo, że podróże kształcą, poszerzają horyzonty i pomagają zrozumieć świat w inny sposób, niż ma to miejsce w szkole czy na zajęciach dodatkowych. Tego rodzaju podróże są doskonałą okazją do nauki poprzez doświadczenie. Dziecko może zobaczyć na własne oczy to, o czym czytało w książkach lub uczyło się w szkole. Zwiedzanie muzeów, historycznych miejsc czy przyrody pozwala na lepsze zrozumienie tematów, które są trudne do przyswojenia jedynie w teorii.
Powinieneś też pamiętać o inwestowaniu w rozwój emocjonalny dziecka poprzez wspieranie jego zainteresowań, pasji czy marzeń. Można to osiągnąć poprzez wspólne wyjścia, np. do muzeum, teatru czy udział w kulturalnych wydarzeniach. Są one w stanie naturalnie poszerzyć horyzonty dziecka, a także rozbudzić w nim empatię oraz zrozumienie dla innych kultur i perspektyw.
Korepetycje
Warto też rozważyć wsparcie jego edukacji. Może się zdarzyć, że Twoje dziecko będzie miało problem z jakimś przedmiotem w szkole, a Ty wiesz, że nie będziesz w stanie mu pomóc. Wtedy idealnym wyjściem jest opłacenie dodatkowych zajęć, np. korepetycji z konkretnego przedmiotu.
W zależności od wieku Twojego dziecka mogą to być też kursy przygotowujące do egzaminów szkolnych. Dzięki temu dziecko będzie mogło lepiej radzić sobie w nauce i osiągać lepsze wyniki. Jednak musisz wiedzieć, że takie rzeczy nie są tanie, wiec wielu rodziców po prostu na to nie stać. Dodamy jeszcze, że tego typu zajęcia wiążą się z tym, że muszą odbywać się regularnie, aby przynosiły efekty.
Technologie wspierające naukę
Kolejnym sposobem wykorzystania tego rodzaju świadczeń może być inwestycja w nowoczesne technologie edukacyjne. Może to obejmować m.in. oprogramowanie edukacyjne, gry komputerowe lub aplikacje mobilne, które wspomagają naukę i rozwój intelektualny dziecka. Do tego dochodzi zakup książek (oprócz podręczników) i innych materiałów edukacyjnych, które rozwijają umiejętności poznawcze i kreatywność dzieci.
Jeśli masz młodsze dziecko, wtedy możesz wykorzystać te środki na specjalne zabawki edukacyjne, które będą dostosowane do jego wieku. One też często sporo kosztują.
Wycieczki szkolne
Następny punkt na naszej liście to wycieczki szkolne, które mogą znacząco przyczynić się do rozwoju kompetencji dzieci poprzez praktyczne doświadczenia i zdobywanie wiedzy poza szkolną ławką. Na pewno zdajesz sobie sprawę, że w szkole brakuje czasu na zajęcia praktyczne, więc pojawiają się one sporadycznie.
Podczas takich wycieczek dzieci mają okazję uczyć się poprzez zabawę i przyjemne spędzanie czasu. To z kolei sprzyja rozwijaniu kompetencji w zakresie matematyki, historii czy geografii. Lekcje w terenie stanowią doskonałe uzupełnienie nauki szkolnej, a ich program może pokrywać się z tematami, które są aktualnie przerabiane w szkole.
Dodatkowo wycieczki szkolne mogą pomóc we wzbudzeniu zainteresowania i aktywności uczniów. Aktywność fizyczna podczas wycieczek również wpływa pozytywnie na rozwój dzieci, zarówno pod względem zdrowotnym, jak i społecznym. Integracja grupy, zdobywanie nowych doświadczeń oraz rozwijanie umiejętności interpersonalnych to kolejne korzyści płynące z udziału w wycieczkach szkolnych.
Wszystkie dzieci uczą się jakiegoś języka obcego, prawda? Ciekawym rozwiązaniem jest więc zorganizowanie wycieczki za granicę, aby przetestować znajomość języka w praktyce. Niestety jest to kolejna kwestia, o której wiele dzieci musi zapomnieć ze względu na koszty, jakie się z tym wiążą. Jednak dzięki wsparciu w postaci świadczenia 800+ będziesz w stanie sfinansować swojemu dziecku taką wycieczkę.
Wsparcie zdrowia psychicznego
Nie możesz również zapomnieć o zdrowiu psychicznym i emocjonalnym Twojego dziecka. Może się bowiem zdarzyć, że dziecko nie radzi sobie z niektórymi emocjami, np. gniewem. Wtedy będzie potrzebowało specjalistycznej pomocy, bo umówmy się, nie każdy rodzic jest też psychologiem.
Dodatkowo dzieci, które mają specjalne potrzeby edukacyjne również muszą korzystać z pomocy osób, które się na tym znają i są w stanie im pomóc. Chyba nie musimy wspominać, ile w dzisiejszych czasach potrafi kosztować wizyta u psychologa czy psychoterapeuty. A na jednej wizycie prawdopodobnie się nie skończy.
Możesz przy okazji odwiedzić podobne wpisy na naszym blogu:
- Podcasty o finansach
- Jak nauczyć dziecko oszczędzania?
- Jak oszczędzać pieniądze w młodym wieku?
- Najlepsze aplikacje do oszczędzania pieniędzy
Podsumowanie
W kontekście 800+ najczęściej mówi się o tym, że środki z tego programu stanowią wsparcie finansowe dla rodzin. Na pewno wielokrotnie o tym słyszałeś. Nikt jednak nie wspomina o tym, że równie dobrze mogą być narzędziem stymulującym rozwój i edukację dzieci. Zarówno tych starszych, jak i młodszych.
Mamy nadzieję, że nasz artykuł w jakimś stopniu Cię zainspiruje. Po zapoznaniu się z nim powinieneś mieć już całą masę pomysłów na to, jak spożytkować środki z programu Rodzina 800+.
Źródła grafik:
- Image by Freepik
- Image by Freepik
- Image by Freepik
- Image by Freepik
- Image by pch.vector on Freepik
- Image by ijeab on Freepik
Masz może jakieś inne pomysły na spożytkowanie tego świadczenia? Jeśli tak, możesz dać znać w komentarzu 🙂 Możliwe, że w ten sposób zainspirujesz innych rodziców.