Skip to main content
finance podcasts, podcast displayed on the screen

Podcasty o finansach, dzięki którym nauczysz się rozsądnie gospodarować swoimi pieniędzmi

Podcasty o finansach to świetny sposób na poszerzenie swojej wiedzy. Sprawdź nasz przegląd najlepszych podcastów!

Podcasty same w sobie zyskują coraz większą popularność. Ze względu na swoją ogólnodostępność i duży wybór tematyczny nadają się w zasadzie dla każdego. Wiedziałeś, że słuchanie podcastów o tematyce finansowej może być wygodnym sposobem na naukę zarządzania pieniędzmi? W dzisiejszym wpisie przygotowaliśmy dla Ciebie przegląd najlepszych podcastów o finansach. Zapraszamy do lektury!

Czym jest podcast?

Jeśli do tej pory nie wiedziałeś, czym jest podcast, to zaraz się to zmieni. Przygotowaliśmy dla Ciebie prostą definicję. 

Podcast to program w formie audio, czyli dźwiękowej. Można go słuchać online lub pobrać na swoje urządzenie, aby odsłuchać w dowolnym czasie. W zasadzie można go porównać do audycji radiowej, z tym że podcast możesz odsłuchać wtedy, kiedy Ci to odpowiada, a nie w momencie transmisji. 

Podcastów można słuchać na różnych urządzeniach – zarówno na komputerze, jak i smartfonie czy tablecie. Jedyny wymóg to dostęp do sieci. Po pobraniu można słuchać nagrań, nie mając dostępu do internetu. Podcasty mogą dotyczyć różnej tematyki, np. biznesowej, finansowej czy rozrywkowej. W Polsce od lat dużą popularnością cieszą się podcasty kryminalne. 

studio do nagrywania podcastów, podcast o finansach

Gdzie słuchać podcastów?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, podcastów możesz słuchać praktycznie wszędzie – podstawowym wymogiem jest dostęp do internetu. Aby odtwarzać ulubione podcasty, wystarczy użyć dowolnego urządzenia, np. smartfona, komputera lub tabletu. 

Możesz ich słuchać zarówno na stronach internetowych, jak i w aplikacjach. Od jakiegoś czasu podcasty pojawiają się również w radiu, co stwarza kolejną możliwość do zapoznania się z nimi. Pojawiają się one np. w RMF FM, Radiu Nowy Świat czy Polskim Radiu.

Powinieneś wiedzieć, że istnieją aplikacje do słuchania podcastów, które umożliwiają przeglądanie i odsłuchiwanie różnych programów audio. Część z nich jest poświęcona stricte podcastom, a część zawiera też muzykę. W dodatku niektóre są całkowicie darmowe.

Popularne aplikacje do słuchania podcastów na różnych urządzeniach:

  • Apple Podcasts – darmowa aplikacja podcastowa, wbudowana w urządzeniach marki Apple. Zawiera zarówno bezpłatne, jak i płatne podcasty. Pobranie konkretnego materiału pozwala na odsłuchanie go w dowolnym momencie, także offline. Aplikacja ta jest pierwszym wyborem wśród osób korzystających ze wspomnianych urządzeń,
  • Podcasty Google – darmowa aplikacja podcastowa przeznaczona dla użytkowników Androida. Tutaj również znajdziesz darmowe i płatne podcasty. Jest też możliwość słuchania w trybie offline, jeśli wcześniej pobierzesz ten materiał na swoje urządzenie,
  • Spotify – darmowa aplikacja streamingowa, która w Polsce jest wybierana najczęściej. Oferuje nie tylko muzykę, ale również podcasty. Można z niej korzystać w ramach darmowego planu, wiąże się to jednak z pewnymi ograniczeniami. Należą do nich reklamy i brak możliwości wyboru kolejności odtwarzanych utworów, np. w ramach jednej playlisty.  Zamiast tego mamy odtwarzanie losowe. Poza tym w darmowej wersji nie można pobierać utworów na urządzenie, aby móc słuchać ich w trybie offline. Do wyboru są jednak 4 plany premium, których koszty wynoszą od 10 do 30 zł miesięcznie,
  • Lecton – kolejna darmowa aplikacja do słuchania podcastów. W ofercie znajdziesz też audiobooki, seriale audio, a nawet muzykę relaksacyjną. Aplikacja ta jest dostępna na urządzenia z systemem iOS oraz Android. Niektóre zasoby są dostępne bezpłatnie, inne jedynie w ramach subskrypcji, która zaczyna się od 19,90 zł miesięcznie,
  • Soundcloud – darmowa aplikacja na Androida oraz iOS. Znajdziesz tam zarówno podcasty, jak i muzykę. Warto dodać, że można też słuchać materiałów na stronie internetowej, w dodatku bez konieczności rejestrowania się na niej.

Poza tym możesz też słuchać podcastów na YouTube oraz na konkretnych stronach internetowych, np. blogach ich twórców. 

Zwróć uwagę, że to tylko wybrane aplikacje podcastowe. Istnieje ich o wiele więcej, ale te najczęściej bywają polecane przez użytkowników. Jeśli żadna z wymienionych nie spełnia Twoich oczekiwań, poszukaj i przetestuj inne. 

smartfon z podpiętymi słuchawkami leżący na biurku, słuchanie podcastów

Wybrane podcasty o finansach

Finanse Bardzo Osobiste

Finanse Bardzo Osobiste to podcast, który stworzył Marcin Iwuć. Jest on nie tylko doświadczonym ekonomistą, ale również autorem bloga Marcin Iwuć: Finanse Bardzo Osobiste. Poza tym jest też autorem książki „Finansowa Forteca”, w której porusza temat inwestowania.

Pewnie się domyślasz, że program skupia się na tematyce finansów osobistych. To oczywiście prawda, ale podcast dotyczy też pokrewnych zagadnień. Marcin Iwuć dzieli się praktycznymi poradami dotyczącymi m.in. oszczędzania, inwestowania, zarządzania budżetem domowym oraz budowania stabilnej sytuacji finansowej. Dodatkowo pojawiają się odcinki związane z gospodarką. W jednym z odcinków autor omawia, w co warto inwestować, mając 20, 30 i 40 lat. Z innego dowiesz się z kolei, jak powstrzymać nieprzewidziane wydatki. 

Możesz się zastanawiać, co w takim razie go wyróżnia? W głównej mierze chodzi o jego podejście – proste, przystępne i oparte na własnych doświadczeniach. To wszystko sprawia, że podcast ten jest popularny wśród osób poszukujących praktycznych wskazówek dotyczących finansów. 

Chcesz zacząć oszczędzać, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź, jakie aplikacje do oszczędzania pieniędzy warto przetestować.

Po ludzku o pieniądzach

Po ludzku o pieniądzach to podcast, który skupia się na tematyce finansów osobistych. Prowadzi go Radosław Budnicki, który skupia się na tym, aby każdy odcinek został omówiony w sposób przystępny dla każdego słuchacza. Partnerem podcastu jest Generali Investments. 

W ramach tego podcastu znajdziesz praktyczne porady dotyczące zarządzania finansami. Dowiesz się też, jak zadbać o to, aby pieniądze umożliwiały zrealizowanie Twoich konkretnych celów. Autorowi zależy na edukacji finansowej słuchaczy oraz ułatwieniu im lepszego zrozumienia tematyki pieniężnej. Każdy odcinek to okazja do poszerzenia wiedzy na temat finansów osobistych oraz zdobycia praktycznych umiejętności zarządzania własnymi środkami.

Możesz posłuchać m.in. o nowym zjawisku na rynku pracy, jakim jest quiet quitting czy poradach Benjamina Franklina na temat zarządzania finansami osobistymi. Znajdziesz aż 180 odcinków tego podcastu, niestety ostatni z nich pojawił się rok temu. Wygląda na to, że projekt prawdopodobnie został zamknięty.

kobieta nagrywająca podcast w studiu, mikrofon, notatki

Finansowe Sensacje Tygodnia

Finansowe Sensacje Tygodnia to kolejny podcast finansowy, który porusza też tematykę inwestycyjną. Jego autorami są Maciej Samcik i reszta zespołu tworzącego bloga „Subiektywnie o finansach”. Co ciekawe, część odcinków nagrywana jest grupowo, a w niektórych usłyszymy jednego z autorów (wtedy zwykle czytają oni swoje artykuły). Nowe odcinki pojawiają się regularnie, więc jest w czym wybierać. 

Pojawiły się np. odcinki o tym, na co uważać podczas wyprzedaży z okazji Black Friday. Znajdziesz też odcinek poświęcony temu, kto zapłaci na prezenty wyborcze – mowa o tańszym paliwie i prądzie. W jednym z ostatnich odcinków Maciej Samcik zapoznaje nas z prognozami inwestycyjnymi na 2024 r.

Nic za darmo

Nic za darmo to jeszcze jeden podcast dotyczący finansów. Prowadzi go Tomasz Jaroszek, który jest autorem bloga Doradca.tv – przeczytasz tam o finansach, inwestowaniu i oszczędzaniu. Celem Tomka jest wyjaśnianie trudnych tematów prostym językiem. 

Na ten moment opublikowano 168 odcinków podcastu, a nowe pojawiają się w każdy wtorek. Publikowane materiały dotyczą zagadnień związanych z finansami osobistymi, inwestycjami czy rozwojem osobistym. Poza tym omawiane są też kwestie dotyczące małych biznesów, biznesowych aspektów prowadzenia bloga oraz ekonomii behawioralnej. Możesz liczyć też na polecenia książek wartych przeczytania, a także wywiady. Znajdziesz np. odcinek o tym, jak oszczędzać, ale się nie ograniczać. Ciekawym materiałem jest też ten poświęcony nieoczywistym lekcjom Warrena Buffetta.

Przy okazji przypominamy, że jakiś czas temu pisaliśmy na blogu o strategii inwestycyjnej Warrena Buffetta. Warto sobie odświeżyć te informacje.

pieniądze, banknot, dolar na białym tle

Sposób na finanse

Kolejnym podcastem finansowym jest Sposób na finanse. Prowadzi go Adam, który jest też autorem bloga o takiej samej nazwie. Poruszanymi tematami w ramach tego podcastu są: budżet domowy, zarządzanie pieniędzmi, oszczędzanie, finanse osobiste czy emerytura. 

Na ten moment Adam opublikował 37 odcinków podcastu, ostatni z nich pojawił się w lipcu. Wśród opublikowanych odcinków znajdziesz np. jeden poświęcony wcześniejszej spłacie kredytu. Innymi przykładami są zdolność kredytowa czy oszczędzanie na dojazdach do pracy. Sam widzisz, że tematyka jest różnorodna, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdziesz coś dla siebie. 

Więcej niż oszczędzanie pieniędzy

Więcej niż oszczędzanie pieniędzy to podcast finansowy, który prowadzi Michał Szafrański. Być może kiedyś już o nim słyszałeś, bo jest to jedna z popularniejszych osób w tej branży. Napisał książkę pt. „Finansowy ninja”, w której omawia wiele zagadnień związanych z finansami osobistymi.

Jest on też autorem bloga „Jak oszczędzać pieniądze”. Do dzisiaj znajduje się na nim 535 artykułów, mimo że od kilku miesięcy wpisy pojawiają się sporadycznie. Powodem jest fakt, że blog oficjalnie zakończył swoją działalność. Wpisy omawiają różne zagadnienia dotyczące finansów, np. jak zadbać o domowy budżet czy o godziwą emeryturę. Poza tym znajdziesz tam wskazówki, które będą pomocne przy wyjściu z długów czy pomnażaniu swoich oszczędności. 

Jeśli chodzi o podcast, to aktualnie opublikowano 149 odcinków. Znajdziesz tam wiele przydatnych informacji na temat finansów. Będą to m.in. sprawdzone sposoby na pomnażanie pieniędzy, a także odważne realizowanie swoich pasji. Z podcastu możesz się też dowiedzieć, jak mądrze wydawać pieniądze. W jednym z odcinków Michał omawia, czego o inwestowaniu uczy nas wojna w Ukrainie. Ten odcinek to rozmowa przeprowadzona z imigrantką z Ukrainy. 

kobieta idąc ulicą ze słuchawkami na uszach, widok z tyłu, podcasty o finansach

Jak możesz zauważyć, powyżej opisaliśmy 6 wybranych podcastów finansowych. Każdy z nich jest dostępny bezpłatnie na różnych platformach. W treści zamieściliśmy linki, dzięki którym możesz je odsłuchać w serwisie Spotify. Jeśli preferujesz inną aplikację, na pewno bez problemu je znajdziesz.

Pozostając w dziedzinie finansów, możesz sprawdzić, czym jest spirala zadłużenia i jak z niej wyjść.

Podsumowanie

Podcasty finansowe są doskonałym źródłem wiedzy dla osób zainteresowanych taką tematyką. Umożliwiają zdobycie praktycznych wskazówek, a także poznanie inspirujących historii z różnych perspektyw.

Polecamy również wpis, który zawiera przegląd polskich blogów finansowych. Powinieneś znaleźć coś dla siebie.

Źródła grafik:


Ten post został opublikowany w: Blog przez admin. Zapisz link.

Brak komentarzy

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.