Skip to main content
Cashflow 101 i 202

Cashflow 101 i 202 – czym różnią się te gry?

W tym wpisie poznasz gry Cashflow 101 i 202. Dowiesz się też, jakie umiejętności możesz dzięki nim zdobyć.

Inwestowanie należy do tych umiejętności, które bywają przydatne każdego dnia. Chcesz poznać grę, dzięki której w przyjemny sposób przyswoisz sobie pojęcia związane z finansami? W tym wpisie przedstawiamy opisy gier Cashflow 101 i 202, a także ich alternatywę w wersji online.

Czym jest Cashflow 101?

Cashflow jest grą planszową o charakterze edukacyjnym. Stworzył ją Robert Kiyosaki, współautor książki „Bogaty ojciec, biedny ojciec”.

Nadrzędnym celem gry jest poszerzenie wiedzy finansowej graczy. Cashflow gwarantuje edukację finansową poprzez zabawę. Dzięki niej nauczysz się podstaw, które będziesz w stanie wykorzystać w prawdziwym życiu.

Kostki do gry planszowej

Jak wygląda rozgrywka? Na początku losujesz swój zawód. Jesteś etatowym pracownikiem, który tak samo jak inni, bierze udział w wyścigu szczurów. Poruszasz się wtedy po tzw. wolnym torze. Twoim celem jest wydostanie się z niego możliwie jak najszybciej. Mogą Ci w tym pomóc zarówno inwestycje na giełdzie, jak i przemyślane zarządzanie swoimi aktywami.

Chodzi o to, że musisz zbudować portfel aktywów, który umożliwi Ci przejście na szybki tor. Wtedy gra wygląda nieco inaczej, masz więcej możliwości niż na wolnym torze. Można śmiało powiedzieć, że to właśnie tutaj zaczyna się prawdziwa zabawa.

Inne sposoby na wydostanie się z wyścigu szczurów to np. możliwość inwestowania w akcje czy metale szlachetne. Jeśli chcesz spróbować innych metod, to ciekawą opcją jest kupowanie nieruchomości.

W głównej mierze sam decydujesz o swoim losie, wiele jednak będzie zależało od tego, jaki plan działania opracujesz. Wylosowany przez Ciebie zawód również będzie miał wpływ na dalszą grę.

Rozgrywka umożliwi Ci przetestowanie strategii, na które w rzeczywistości mógłbyś się nie odważyć – choćby ze strachu przed utratą oszczędności. Gra jest symulacją rzeczywistości, więc nabyte umiejętności możesz wypróbować w życiu.

Co oferuje gra Cashflow?

Gra Cashflow może Cię nauczyć, w jaki sposób prawidłowo zarządzać swoimi pieniędzmi. Podczas rozgrywki dowiesz się m.in.:

  • jak budować przepływ pieniędzy,
  • w jaki sposób pozyskiwać aktywa,
  • jak podejść do inwestowania na giełdzie,
  • jak gromadzić majątek,
  • jakie strategie się sprawdzają.

Wspomnę jeszcze, że w grze rywalizujesz z innymi graczami. Pewnie pomyślisz, że istnieje wiele takich gier. To prawda, ale w tym przypadku jest to o tyle ciekawe, że ta rywalizacja nie przebiega tylko między poszczególnymi graczami.

Twoją konkurencją są też różnego rodzaju nieprzewidziane sytuacje, które bardzo często zdarzają się w realnym świecie. Poza tym konkurujesz z rynkiem nieruchomości. Sporą trudność niektórym graczom mogą również sprawić notowania giełdowe, które bywają zaskakujące.

Można więc stwierdzić, że gra rozwija wiele umiejętności, wśród których znajduje się np. inteligencja finansowa. Jest ona potrzebna każdemu człowiekowi, dlatego warto zainteresować się tym tematem, zwłaszcza że tutaj możesz nad nią pracować podczas zabawy.

Cashflow, gra planszowa

Co to jest Cashflow 202?

Cashflow 202 to dodatek do podstawowej wersji gry, czyli Cashflow 101. Jest on kierowany zwłaszcza do zaawansowanych graczy, którzy radzą sobie bardzo dobrze w wersji standardowej. Umożliwia rozwinięcie posiadanych już umiejętności związanych z zarządzaniem pieniędzmi.

Znajdziesz tutaj nie tylko nowe elementy występujące na rynku finansowym, ale również więcej instrumentów inwestycyjnych. Pojawiają się też nowe pojęcia, których w poprzedniej wersji nie było m.in. opcje kupna i sprzedaży. Dzięki grze Cashflow 202 dowiadujemy się, czym są długa i krótka sprzedaż.

W tej wersji gry będziesz mieć styczność z wieloma zaawansowanymi zachowaniami na rynku papierów wartościowych, nieruchomości oraz innych instrumentów, w które można inwestować. Jednak musisz zdawać sobie sprawę, że droga do bankructwa również nie jest skomplikowana, a może nawet prostsza.

W Cashflow 202 nauczysz się m.in.:

  • jak poradzić sobie z zaawansowanymi metodami inwestowania,
  • jak stworzyć dochód pasywny, czyli niewymagający stałego zaangażowania Twojej pracy,
  • jak efektywnie inwestować, nawet jeśli występują wahania rynkowe.

Cashflow a CashPlay – co łączy te gry?

CashPlay to ekonomiczno-strategiczna gra o finansach. Podobnie jak Cashflow uczy zarządzania pieniędzmi. W prosty sposób pokazuje też, jak można efektywnie inwestować. Możesz tworzyć tam własne biznesy i na nich zarabiać.

CashPlay, edukacja finansowa

Każdy gracz ma szansę odnieść sukces lub zbankrutować. To kolejna cecha wspólna Cashflow i CashPlay. Obie z omawianych gier zwracają uwagę na to, jak ważna jest dzisiaj inteligencja finansowa – zwłaszcza w czasach szalejącej inflacji.

Podczas rozgrywek sam tworzysz strategię działania, którą następnie testujesz, aby w dalszej kolejności wypróbować ją w prawdziwym życiu.

Podsumowanie

Jedni ludzie potrafią zarządzać swoimi pieniędzmi, a inni nie. Jeżeli należy do tej drugiej grupy, to gra Cashflow pomoże Ci zdobyć tę umiejętność. Z jej pomocą możesz przetestować też różne strategie budowania majątku. To wszystko ułatwi Ci pracę nad przepływem pieniężnym w prawdziwym życiu.

Jeśli zależy Ci na zdobyciu praktycznej wiedzy dotyczącej finansów lub inwestowania, to wypróbuj też jej alternatywę. Mam tutaj na myśli internetową grę CashPlay! Kliknij, aby zarejestrować się w grze.

Brak komentarzy

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.