Kto jest obecnie najbogatszym człowiekiem na świecie? Jesteś ciekaw, ile kapitału zgromadziło dziesięciu najbogatszych ludzi na świecie? Lista miliarderów przedstawia wartości netto każdego z nich. Omawiamy sylwetki każdego miliardera. We wpisie znajdziesz m.in. Billa Gatesa, Elona Muska czy Jeffa Bezosa.
Czym jest ranking miliarderów Bloomberga?
Bloomberg Billionaires Index to ranking prezentujący najbogatszych ludzi na świecie. Na liście znajduje się w sumie 500 pozycji.
Jest ona aktualizowana na bieżąco, każdego dnia. Dlatego też poszczególne wartości mogą się różnić. Będzie to uzależnione od tego, kiedy analizowaliśmy ranking. Ten wpis obejmuje dane z pierwszej połowy stycznia 2023 r. Mówiąc dokładniej, są to dane z 13 stycznia.
Przejdźmy więc do tego, na co wszyscy czekają.
Kto znajduje się w pierwszej piątce światowych miliarderów?
Bernard Arnault
Pierwsze miejsce zajmuje Bernard Arnault. Jest on 74-letnim francuskim przedsiębiorcą. Specjalizuje się w branży konsumenckiej. Obecnie jego majątek wynosi 184 miliardy dolarów.
Jak przebiegała kariera tego miliardera? Jego ojciec zarządzał firmą deweloperską Ferret-Savinel, a syn dołączył do niego po ukończeniu studiów. Zaledwie 8 lat później przejął rolę ojca i sam został prezesem.
Kilka lat później kupił spółkę holdingową Financière Agache. Jej działalność obejmowała głównie handel produktami luksusowymi. Następnie doszło do przejęcia przez niego bankrutującej firmy Christian Dior. Aktualnie to właśnie ona generuje największe zyski.
W 1989 r. objął stanowisko prezesa Louis Vuitton Moët Hennessy (LVMH). Koncern zajmuje się sprzedażą następujących produktów:
- odzieży,
- perfum Kenzo,
- biżuterii,
- zegarków TAG Heuer,
- koniaka Henessy,
- szampana Dom Perignon,
- oraz sieci sklepów Sephora.
W 1999 r. Arnault starał się przejąć dom mody Gucci. Nie udało mu się tego zrobić, choć obiecał, że jeszcze spróbuje.
W 2015 r. dołączył do grona 100 najpotężniejszych ludzi na świecie.
Elon Musk
Elon Musk to 52-letni przedsiębiorca, który pochodzi z RPA. Specjalizuje się w branży technologicznej. Jego majątek wynosi obecnie 132 miliardy dolarów.
Założył następujące firmy: Tesla, SpaceX, Neuralink i The Boring Company. Jest też twórcą projektu Starlink, poza tym stworzył internetową usługę Zip2, która umożliwiała nawigację. Była jedną z pierwszych tego typu usług na rynku. Pieniądze, które dzięki niej zarobił, zainwestował w opracowanie systemu płatności internetowych. Następnie nabył go od niego eBay – dzisiaj wszyscy znamy go pod nazwą PayPal. Od niedawna Musk jest również właścicielem Twittera.
Warto wspomnieć, że Tesla to nie tylko samochody elektryczne, ale też panele słoneczne oraz akumulatory magazynujące energię. SpaceX dostarcza satelity na orbitę Ziemi. Musk utrzymuje, że chciałby wysyłać ludzi na Marsa, a ostatecznie także stworzyć system umożliwiający podróże międzyplanetarne.
Neuralink to biznes, z pomocą którego chce dokonać połączenia między ludzkim mózgiem a komputerem. Planuje to osiągnąć dzięki wszczepieniu do mózgu implanta. Według założeń projektu możliwa stanie się np. komunikacja sparaliżowanej osoby za pomocą myśli. I to zarówno z komputerem, jak i otoczeniem.
Niektórzy twierdzą, że niektóre z projektów, w które jest zaangażowany, mogą okazać się przełomowe dla całej ludzkości.
Gautam Adani
Gautam Adani to 61-letni indyjski biznesmen. Aktualnie jego majątek wynosi 119 miliardów dolarów. Działa w branży przemysłowej.
Jest założycielem międzynarodowego konglomeratu Adani Group. W jego skład wchodzą firmy, które oferują usługi w następujących obszarach:
- energia odnawialna,
- olej i gaz,
- przetwórstwo spożywcze,
- energia elektryczna,
- infrastruktura,
- zarządzanie portami,
- górnictwo,
- lotnictwo.
Jako nastolatek zdecydował się rzucić studia, po czym wyjechał do Bombaju, aby zająć się sprzedażą diamentów. Jakiś czas później jego brat nabył firmę zajmującą się produkcją tworzyw sztucznych. Wkrótce Adani postanowił do niego dołączyć, stanął na czele zarządu przedsiębiorstwa.
W 1988 r. otworzył własną firmę – Adani Enterprises. Od początku istnienia biznesu Adani zajmował się importem i eksportem towarów.
Jest prezesem Adani Foundation, która skupia się wokół indyjskich programów społecznych. Adani jest również właścicielem największego portu w Indiach.
Warto dodać, że jest to pierwszy obywatel Indii, który znalazł się tak wysoko w międzynarodowym rankingu najbogatszych ludzi.
Jeff Bezos
Jeff Bezos jest 59-letnim amerykańskim przedsiębiorcą. Specjalizuje się w branży technologicznej. Jego majątek opiewa na 118 miliardów dolarów.
Bezos to założyciel Amazona – największego sklepu internetowego na świecie. Oferuje produkty niemal z każdej kategorii – od elektroniki po artykuły spożywcze. Utworzył tę firmę w 1994 r. w garażu, zaczynał więc podobnie jak inni najwięksi gracze. Co ciekawe, na samym początku Amazon był po prostu księgarnią internetową.
Biznesmen zakupił sieć sklepów spożywczych Whole Foods. Później Bezos zdecydował się na wprowadzenie streamingu i tak powstał Amazon Prime Video, który do dzisiaj cieszy się popularnością.
Następnie stworzył miejsce do przechowywania danych w chmurze, czyli Amazon Web Services. Z tej infrastruktury korzysta mnóstwo firm i korporacji. Dzięki sprzedaży części udziałów w Amazonie, Bezos postanowił kupić też „The Washington Post”.
W 2000 r. otworzył kolejny biznes, tym razem związany z przemysłem kosmicznym – Blue Origin. Jego celem jest budowa systemów załogowego transportu orbitalnego i suborbitalnego. Według Bezosa powstał on, aby móc wykorzystywać nieograniczone zasoby kosmosu.
Warren Buffett
Warren Buffett to 93-letni amerykański biznesmen. Jest traktowany jako autorytet w zakresie inwestowania. Przez niektórych bywa nazywany „wyrocznią z Omaha”. Jego majątek wynosi 111 miliardów dolarów.
Pierwszą pracę podjął już w wieku 12 lat, zaledwie 2 lata później dokonał już niewielkiej inwestycji.
Jego pierwszą poważną inwestycją było wykupienie części akcji spółki Berkshire Hathaway, która zmierzała w kierunku upadłości. Jakiś czas później dokupił więcej akcji, dzięki czemu stał się jej większościowym właścicielem. Na początku była to firma tekstylna, która później zmieniła profil działalności. Kilka lat później Buffett wprowadził ją bowiem do branży ubezpieczeniowej – poprzez zakup National Indemnity Company.
Następnie firma kupiła też udziały w znanej firmie ubezpieczeniowej – GEICO. Aktualnie Berkshire Hathaway jest jedną z największych spółek na świecie. Po jej podmiotów zależnych należą m.in.: Dairy Queen, Fruit of the Loom czy FlightSafety. Poza tym ma też udziały w Kraft Heinz Company, Bank of America, Apple oraz American Express.
Kogo jeszcze znajdziemy na liście najbogatszych ludzi?
Bill Gates
Bill Gates to 68-letni amerykański biznesmen i filantrop. Z zawodu jest informatykiem, specjalizuje się w branży technologicznej. Jego aktualny majątek opiewa na 111 miliardów dolarów.
Gates jest współzałożycielem firmy Microsoft – międzynarodowej korporacji technologicznej. Stworzył ją w 1975 r. do spółki z Paulem Allenem, będącym jego przyjacielem z dzieciństwa. Zdecydował się zrezygnować ze studiów na Harvardzie, aby poświęcić się firmie, która dopiero startowała.
W 2000 r. zrezygnował z funkcji prezesa Microsoftu, poświęcając się głównie działalności charytatywnej. Nadal jednak zasiadał w radzie nadzorczej firmy, aż do 2020 r., gdy na dobre odszedł z jej zarządu.
Firma Microsoft stworzyła system operacyjny Windows, z którego korzystają ludzie na całym świecie. Nadal jest jednym z wiodących oprogramowań na rynku.
W 2000 r. wraz z żoną stworzyli organizację filantropijną o nazwie Bill & Melinda Gates Foundation. Jest to największa fundacja charytatywna na świecie. Jej celem jest walka z ubóstwem, chorobami i wszelkimi nierównościami w społeczeństwie. Przeznaczył na tę fundację już ponad 50 miliardów dolarów.
Od 1987 r. pojawia się w rankingu najbogatszych ludzi świata opracowywanego przez magazyn Forbes.
Larry Ellison
Larry Ellison to 79-letni amerykański biznesmen. Działa w branży tehnologicznej. Jego majątek wynosi obecnie 98,2 miliarda dolarów.
Jest współzałożycielem Oracle Corporation – firmy, która zajmuje się tworzeniem oprogramowania. Obejmuje systemy umożliwiające zarządzanie bazą danych, a jej specjalizacją jest obsługa przedsiębiorstw.
Oracle oferuje platformę do przechowywania danych w chmurze. Wiąże się to m.in. z tworzeniem kopii zapasowych naszych danych. Usługa nie jest przeznaczona jedynie dla firm, mogą z niej korzystać też klienci indywidualni.
Mukesh Ambani
Mukesh Ambani jest 67-letnim indyjskim biznesmenem. Działa głównie w przemyśle energetycznym. Jego majątek opiewa na 85,7 miliarda dolarów.
Zarządza międzynarodowym konglomeratem Reliance Industries Limited. Za jego pomocą kontroluje przedsiębiorstwa z branży przemysłu petrochemicznego. Resztą rodzinnego biznesu zajmuje się jego brat.
Jedna z jego firm zarządza też bezprzewodową siecią 4G w Indiach.
Ambani jest właścicielem największego na świecie kompleksu rafineryjnego. To głównie dzięki niemu stał się milionerem. Poza tym zarządza też kompleksem nieruchomości na rynku indyjskim.
Steve Ballmer
Steve Ballmer jest 67-letnim amerykańskim informatykiem i przedsiębiorcą. Specjalizuje się w branży technologicznej. Jego majątek wynosi 85,5 miliarda dolarów.
W 1980 r. podjął pracę w firmie Microsoft.Został menedżerem biznesu w spółce kolegi ze studiów, Billa Gatesa. Piął się po szczeblach kariery, aż w 2001 r. objął stanowisko prezesa firmy. Przez 13 lat pełnił funkcję dyrektora generalnego w Microsoft.
Warto wspomnieć, że pod jego kierownictwem powstała konsola Xbox. Poza tym odpowiadał za wprowadzenie systemu Windows Vista.
W 2014 roku przejął drużynę koszykówki – Los Angeles Clippers. W tym samym roku wspólnie z żoną założył Ballmer Group. Jest to organizacja, która obrała za cel wsparcie ubogich amerykańskich rodzin.
Larry Page
Larry Page to 50-letni amerykański programista. Jego majątek opiewa na 85,3 miliarda dolarów.
Page jest współtwórcą Google – najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej na świecie. Stworzył ją wspólnie z Sergeyem Brinem w pokoju w akademiku.
W 2015 r. utworzyli firmę Alphabet, która przejęła jednostki zależne Google. Tym sposobem spółka kontroluje Google, Calico, Nest Labs, a także Google X, Google Capital i Google Ventures.
W grudniu 2019 r. Sergey Brin ustąpił ze stanowiska prezesa, a Larry Page zrezygnował z funkcji dyrektora.
Dzisiaj Alphabet jest konglomeratem, który zajmuje się m.in.:
- technologią,
- inwestycjami,
- badaniami naukowymi,
- naukami biologicznymi.
Podsumowanie
Na całym świecie już od dłuższego czasu rośnie inflacja, wielu mówi też o kryzysie gospodarczym. Jak to się przekłada na najbogatszych ludzi świata? Niełatwo w to uwierzyć, ale niektórzy z tej listy właśnie w ostatnim czasie osiągnęli finansowe szczyty. Weźmy za przykład pierwszą osobę na liście, czyli Bernarda Arnaulta. Od początku roku zanotowano u niego wzrost o całe 20 miliardów. Równocześnie jest to najwyższa wartość jego majątku w przeglądzie rocznym.
Uwagę zwraca też brak Marka Zuckerberga, który w 2020 r. zajmował trzecie miejsce w tym rankingu. Obecnie jest on dopiero na 24. pozycji, co ma dość duży związek ze spadkiem akcji Mety.
A jak to wygląda w Polsce? Polecamy jeden z naszych poprzednich wpisów, w którym prezentujemy listę najbogatszych Polaków.
Brak komentarzy