Skip to main content
How to build a financial cushion, coins lying in stacks

Jak zbudować poduszkę finansową i nie martwić się o jutro?

Jak zbudować poduszkę finansową? Co musisz wiedzieć, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe? Sprawdź, jak to zrobić.

Oszczędzanie za pomocą poduszki finansowej może zapewnić Ci poczucie bezpieczeństwa. Jest to szczególnie ważne w obecnych czasach, gdy tak wiele osób boryka się z niepewną sytuacją finansową. Niektórzy nawet z kryzysem. Chcesz wiedzieć, jak zbudować poduszkę finansową? Ile powinna wynosić? Czy warto budować własną poduszkę finansową? 

Co to jest poduszka finansowa?

Poduszka finansowa to rodzaj oszczędności, które bywają bardzo przydatne w różnego rodzaju nagłych sytuacjach. Pieniądze z takiej poduszki są zazwyczaj traktowane jako rezerwa na wypadek, gdybyś potrzebował pieniędzy natychmiast. Dzięki temu będziesz mógł je przeznaczyć na wszelkie niespodziewane wydatki, również te większe.

Pełni też funkcję zabezpieczenia na wypadek utraty pracy. Taki zapas pieniędzy może się przydać w wielu sytuacjach, na które w danym momencie nie jesteś przygotowany. Może to być np. naprawa samochodu czy pilna wizyta u lekarza. 

Posiadanie poduszki finansowej sprawi też, że uda Ci się uniknąć zadłużenia i utraty stabilności finansowej.

Poduszka finansowa – powody, dla których warto ją mieć

Posiadanie własnej poduszki finansowej przynosi wiele korzyści, np.:

  • nie musisz się zamartwiać niespodziewanymi wydatkami, które mogą się pojawić w każdej chwili,
  • poduszka finansowa ochroni Ci przed długami,
  • zyskasz lepszą jakość życia,
  • będzie Twoim zabezpieczeniem w razie utraty stałych dochodów,
  • z większym spokojem podejdziesz do nieregularnego wydatku, np. zakupu nowej lodówki czy pralki, przy okazji unikając zadłużenia w postaci pożyczki,
  • posiadanie poduszki finansowej to dobry start do inwestowania.

O czym jeszcze warto pamiętać? Ważne jest, aby regularnie uzupełniać swoją poduszkę finansową. Pomoże Ci to zyskać pewność, że jesteś gotowy na niespodziewane wydatki lub utratę dochodów. Możesz również rozważyć inwestowanie swojej poduszki finansowej w bezpieczne produkty inwestycyjne. W ten sposób zwiększysz jej wartość, dzięki uzbieranym odsetkom.

Potrzebujesz pomocy w kwestii oszczędzania czy planowania swoich wydatków? W takim razie na początek sprawdź poniższe wpisy:

kobieta dokonująca obliczeń na kalkulatorze, obok niej leżą banknoty
Image by wirestock on Freepik

Jak zbudować poduszkę finansową – od czego zacząć?

Prawdopodobnie wiesz już, że budowanie poduszki finansowej jest procesem, który wymaga cierpliwości i dyscypliny. Jednak z biegiem czasu Twoje oszczędności będą rosły. Dzięki temu będziesz miał większy spokój ducha w przypadku nagłych wydatków lub nieoczekiwanych zmian w sytuacji finansowej. Od czego więc zacząć odkładanie części pieniędzy na poduszkę finansową?

  1. Przeanalizuj swoją sytuację finansową. 
  2. Wybierz cel i zaplanuj strategię.
  3. Oszczędzaj i odkładaj wszystkie nadwyżki.
  4. Redukuj wszelkie wydatki. 
  5. Znajdź dodatkowe źródło dochodu, jeśli możesz sobie na to pozwolić.
  6. Monitoruj swoje finanse, bądź otwarty na wprowadzanie zmian w trakcie budowania swojej poduszki finansowej. 
banknoty w dłoniach
Image by upklyak on Freepik

Poduszka finansowa – ile powinna wynosić jej wartość?

Możliwe, że Cię rozczarujemy, ale nie można odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Sporo zależy od Twojej sytuacji finansowej, stylu życia oraz indywidualnych potrzeb i preferencji. Poza tym warto spojrzeć na to z innej strony, czyli zastanowić się, przed czym miałaby Cię chronić. Oczywiście nie będzie to proste, bo nie możemy przewidzieć przyszłości, ale robimy to orientacyjnie. 

Wysokość takich oszczędności opracowujemy na podstawie naszych miesięcznych wydatków. Oznacza to, że przez kilka miesięcy powinieneś obserwować i notować, ile pieniędzy wydajesz w ciągu miesiąca. Dzięki temu będziesz w stanie obliczyć średnią miesięczną wartość swoich wydatków.Tak naprawdę pełny obraz zyskasz w sytuacji, gdy przeprowadzisz analizę przez cały rok. 

Doradcy finansowi zazwyczaj zalecają, aby poduszka finansowa miała wartość 3-miesięcznych lub 6-miesięcznych wydatków. Przy czym 3 miesiące to wartość minimalna. Najbezpieczniej byłoby przygotować się na 12-miesięczne wydatki. Jeśli jesteś przedsiębiorcą lub pracujesz na własny rachunek, warto wziąć pod uwagę dłuższy okres. Chodzi o to, że w takich przypadkach Twoje dochody mogą być bardziej niestabilne.

Mając odłożone pieniądze w wysokości rocznych wydatków, bez problemu możesz zacząć inwestować swoje aktywa. Oczywiście mówię tutaj o ich części, ponieważ w razie czego musisz być przygotowany. 

Jednak pamiętaj, że jest to bardzo indywidualna kwestia. W każdym przypadku może się to różnić. Ważne, abyś wartość takiej poduszki dopasował do swoich potrzeb. Jeśli mieszkasz sam, to oczywiste, że będziesz miał zupełnie inne wydatki i potrzeby niż np. 4-osobowa rodzina.

Jak zbudować poduszkę finansową? 

Zacznijmy od tego, że każdy człowiek powinien mieć poduszkę finansową. Trzeba mieć jednak na uwadze, że budowanie poduszki finansowej jest procesem, który najlepiej rozbić na dłuższy czas. Dzięki temu unikniemy nadmiernego nadwyrężania budżetu domowego.

Masz wrażenie, że budowanie poduszki finansowej Cię przerośnie? Nie poddawaj się tak szybko, ponieważ nie jest to wcale tak skomplikowane, jak może się wydawać. Będziesz musiał się do tego przyłożyć, ponieważ – jak to w życiu bywa – poduszka finansowa nie pojawi się znikąd. Sam musisz na nią zapracować. 

Warto zdawać sobie sprawę, że budowanie poduszki finansowej jest ważnym krokiem w drodze do zapewnienia sobie stabilności finansowej na przyszłość. W dalszej części artykułu omówimy, w jaki sposób można do tego podjeść. Pamiętaj, że to tylko jedna z możliwych opcji – w Twoim przypadku może się sprawdzić inna. 

Określenie kwoty, jaką chcesz zgromadzić na poduszce finansowej

Musisz zacząć od tego, aby ustalić kwotę, jaką chcesz finalnie zgromadzić na finansowej poduszce bezpieczeństwa. Ważne, aby nie była to kwota przesadnie niska, ale taka, która wydaje Ci się bezpieczna. Bezpieczna, czyli taka, która zapewni Ci przetrwanie w sytuacji, gdy zniknie główne źródło dochodu.

Aby to zrobić, najlepiej przeanalizuj, ile pieniędzy miesięcznie wydajesz. Przydatny będzie na pewno Twój budżet domowy, ale zdajemy sobie sprawę, że nie każdy go prowadzi. W takiej sytuacji musisz po prostu oszacować orientacyjną kwotę. Wyobraź sobie różne możliwości dotyczące tego, co może się wydarzyć. Jeśli spojrzysz na to konkretnie, będzie Ci łatwiej oszacować kwotę.

Niektórym się wydaje, że jeśli zarabiają niewiele, to nie mają z czego odkładać na ten cel. Patrząc na to z logicznego punktu widzenia – zawsze znajdzie się sposób, aby odkładać nawet małe sumy. Wysokość funduszu awaryjnego wystarczy dostosować odpowiednio do zarobków i wydatków. Później będziesz sobie za to wdzięczny.

deszcz pieniędzy, wizualizacja
Image by upklyak on Freepik

Zaplanuj, ile czasu zajmie Ci gromadzenie pieniędzy

Bardzo ważne jest to, abyś ustalił czas, który jest realny, czyli możliwy do wykonania. Nie ma sensu oszukiwać się, że zbierzesz całą kwotę w 3 miesiące. Zwłaszcza gdy jest ona duża. Cały czas trzymasz się tej określonej sumy, o której była mowa w punkcie wyżej. 

Przechodzimy do etapu, kiedy trzeba dokonać koniecznych obliczeń. Musisz przecież wiedzieć, jaką kwotę należy odkładać każdego miesiąca. Jak to zrobić? To całkiem proste – wypisujesz kwotę, jaką chcesz uzbierać na poduszce, a następnie dzielisz ją przez liczbę miesięcy, przez które będziesz je gromadził.

Podamy przykład, który to lepiej zobrazuje. Przyjmijmy, że planujesz uzbierać 30 000 zł, na co dajesz sobie 5 lat. Czyli mamy takie działanie: 30 000:60=500. Wygląda na to, że musisz odkładać po 500 zł miesięcznie. 

Oczywiście może się zdarzyć, że Twoje finanse będą prezentowały się coraz lepiej. Wtedy będziesz w stanie odłożyć ustaloną kwotę wcześniej, niż sobie założyłeś. 

Automatyzacja, czyli przelewy cykliczne

Dobrą praktyką jest korzystanie z opcji tzw. przelewów cyklicznych. Chodzi o to, aby ustalona kwota była regularnie przelewana na konto oszczędnościowe, w dodatku bez Twojej ingerencji.

Ważne jest to, aby były realizowane zaraz po wpłynięciu na konto wynagrodzenia. Mówiąc „zaraz po” mamy na myśli ten sam dzień. Dzięki temu unikniemy odkładania tego na później, a nawet możliwości zapomnienia o przelewie.

Automatyczne przelewy ustawia się w banku, prawdopodobnie możesz to zrobić nawet za pomocą aplikacji mobilnej.

laptop leżący na biurku, obok kawa w filiżance i notes
Image by Freepik

Nadwyżka finansowa = krótszy czas budowy poduszki finansowej

Dysponując nawet niewielką nadwyżką finansową, przelewaj pieniądze na poduszkę. Wspominaliśmy już, że istnieje możliwość uzbierania środków na „czarną godzinę” w krótszym czasie, niż zakładałeś. To świetna wiadomość, zwłaszcza jeśli uda Ci się to osiągnąć przy wstępnych planach. 

Dlatego nie przegap żadnej okazji – nieważne czy to premia w pracy, czy po prostu udało Ci się żyć oszczędniej w danym miesiącu. Jeśli pod koniec miesiąca będziesz dysponował jakąś sumą, która planowo powinna zostać wydana, nie wahaj się i po prostu przelej ją na konto oszczędnościowe. Możliwe, ze w ten sposób uda Ci się znacznie skrócić czas budowania swojej poduszki bezpieczeństwa. 

Warto pomyśleć też o zmianie nawyków finansowych – jeden z nich to unikanie drogich zakupów. Podobnie traktuj wszelkie zakupy, które nie są konieczne w danym momencie. 

Finansowa poduszka bezpieczeństwa – gdzie trzymać środki?

Przeszliśmy już przez omówienie zagadnienia związanego z tym, jak zbudować poduszkę finansową. Jednak w kontekście finansowej poduszki bezpieczeństwa bardzo często pojawiają się też inne pytania.

Jedno z nich dotyczy tego, gdzie przechowywać zgromadzone środki. Dlatego też przygotowaliśmy krótkie zestawienie możliwości. Kluczowe jest to, że poduszka finansowa odkładana jest na wszelkie nagłe sytuacje, dlatego bardzo istotnym aspektem jest to, żeby była też łatwo dostępna, gdy taka sytuacja się zdarzy. Chodzi o to, aby można było szybko skorzystać z tych pieniędzy, jeśli wydarzy się coś niespodziewanego.

Wśród dostępnych opcji przechowywania poduszki finansowej znajdują się:

  • lokaty – umożliwiają przechowanie w banku określonej sumy pieniędzy przez pewien czas, również ustalony. Istnieją różne rodzaje lokat, których długość wynosi od kilku miesięcy do kilku lat. Na koniec okresu trwania lokaty, otrzymujemy odsetki, które się uzbierały podczas deponowania. To, ile ich będzie, zależy od oprocentowania, jakie wybraliśmy. Minusem tej formy oszczędności jest to, że nie można ruszać pieniędzy, które wpłacimy na początku. Dotyczy to zarówno zwiększania tej kwoty, jak i wybierania jej części, 
  • konta oszczędnościowe – wygodna opcja ułatwiająca oszczędzanie. Działa podobnie do lokaty, z tym że tutaj mamy dostęp do swoich pieniędzy, więc możemy np. regularnie zasilać taki rachunek. Tak samo mamy możliwość wcześniejszego wypłacenia środków, 
  • IKE/IKZE – czyli Indywidualne Konto Emerytalne i Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Uczestnictwo w nich nie jest obowiązkowe. Poza tym środki, które tam zgromadzisz, możesz wypłacić dopiero w momencie przejścia na emeryturę, 
  • inwestycje – najmniej bezpieczna opcja (w porównaniu z poprzednimi). Co prawda możesz zyskać w ten sposób więcej niż za pomocą wcześniej wymienionych możliwości, ale wiąże się to z ryzykiem. Istnieje możliwość straty części kwoty, a nawet całości. W przypadku inwestycji najlepiej jest skorzystać z pomocy doradcy finansowego.

Szukasz pomysłów na oszczędzanie pieniędzy? Zapoznaj się z naszymi poprzednimi wpisami:

jak zbudować poduszkę finansową, skarbonka i banknoty
Image by pressfoto on Freepik

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z tym wpisem, wiesz już, jak zbudować poduszkę finansową. Co może Ci dać posiadanie poduszki finansowej? Przede wszystkim pomoże Ci czuć się bezpiecznie nawet w nieprzewidzianych sytuacjach.

Musisz pamiętać, że budowanie poduszki finansowej to długotrwały proces, który wymaga regularnego oszczędzania i cierpliwości. Im wcześniej zaczniesz budować swoją poduszkę finansową, tym lepiej. 

Źródło głównej grafiki: Image by studiogstock on Freepik


Ten post został opublikowany w: Blog przez admin. Zapisz link.

Brak komentarzy

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.