Wiele osób zastanawia się, w co inwestować w kryzysie. Część ma wątpliwości w kwestii tego, czy w ogóle warto to robić. Jeśli chcesz zacząć inwestować, najpierw musisz się do tego przygotować. Z tego artykułu dowiesz się, w co warto inwestować oraz tego, w jaki sposób możesz dokonać oceny ryzyka inwestycji. Poznasz też sprawdzone zasady inwestycji, które będą pomocne dla początkujących inwestorów.
Inwestowanie w kryzysie – czy warto ryzykować?
Można powiedzieć, że od czasu pandemii kryzys goni kryzys. Sytuacja stale się pogarsza. W ostatnich miesiącach dokucza nam przede wszystkim wysoki wskaźnik inflacji. W październiku 2022 r. był on na najwyższym poziomie od 25 lat. Spadł dopiero w grudniu i – jak dotąd – utrzymuje się na podobnym poziomie.
Wysoka inflacja niesie za sobą wzrost cen towarów, dotyczy to właściwie wszystkich kategorii. Nie tylko produktów i usług konsumpcyjnych, ale również energii czy paliwa. Polacy narzekają, że niektóre ceny ulegają zmianie dosłownie z dnia na dzień. Jakby tego było mało, wciąż rozgrywa się wojna w Ukrainie. Pamiętajmy jednak, że aktualnie kryzys obejmuje nie tylko Polskę, lecz w zasadzie cały świat.
Normą jest fakt, że ludzie najchętniej inwestują w momencie, gdy istnieją ku temu sprzyjające warunki. Co to znaczy? Wbrew pozorom nie chodzi tylko o to, że dysponują środkami, które mogą zainwestować. Mówimy o sytuacji, w której kondycję światowej gospodarki można nazwać dobrą. Jest to bezpośrednio powiązane z tym, że w takim przypadku ceny poszczególnych akcji rosną.
Czy obecna kondycja gospodarcza na świecie może zostać określona jako optymalna? Niespecjalnie, ale mimo to znajdą się osoby, które będą chciały zaryzykować. Właśnie z tego względu opracowaliśmy poniższy artykuł.
Zasady inwestowania – jak zacząć inwestować?
Masz na oku swoją pierwszą inwestycję? To świetnie, ale musisz pamiętać, że inwestowanie to nie zabawa. Nie powinieneś podejmować takiej decyzji zbyt pochopnie, pod wpływem impulsu. Nie wystarczy obudzić się rano i stwierdzić, że dzisiaj zainwestujesz swoje oszczędności, a następnie za pomocą wyliczanki dokonać wyboru. Trzeba to zrobić rozważnie.
Dlatego przygotowaliśmy zbiór reguł dla początkujących inwestorów. Warto się ich trzymać zwłaszcza wtedy, gdy brakuje Ci doświadczenia w tym aspekcie.
- Zapoznaj się z podstawami inwestowania. Pozyskana wiedza w znacznym stopniu ułatwi Ci działanie na obcym terenie.
- Sprawdź, jakie błędy są najczęściej popełniane przez nowicjuszy. Możesz ich uniknąć, zwracając na nie szczególną uwagę.
- Poznaj specyfikę rynku, na którym planujesz dokonać inwestycji.
- Nie inwestuj wszystkich swoich oszczędności ani pieniędzy, które są Ci potrzebne na codzienne wydatki. Przeznacz na ten cel wybraną sumę, którą jesteś gotowy stracić – resztę zachowaj w postaci poduszki finansowej. Musisz być przygotowanym na każdą ewentualność, a takie zabezpieczenie na pewno nie zaszkodzi.
- Zastanów się, na czym Ci zależy – na koncentracji czy dywersyfikacji inwestycji? Od razu wyjaśnimy, że koncentracja dotyczy wyboru kilku konkretnych inwestycji, które wydają się najlepsze. Dywersyfikacja to z kolei podzielenie środków finansowych między cały szereg różnych opcji inwestycyjnych.
Dywersyfikacja to rodzaj ubezpieczenia – obniża ryzyko związane z inwestycją. Mówiąc krótko, takie rozłożenie środków sprawia, że ewentualną stratę odczujesz w mniejszym stopniu.
W co inwestować w czasie kryzysu?
Niektórzy eksperci wychodzą z założenia, że w kryzysie lepiej inwestować, niż trzymać swoje oszczędności w gotówce. Chodzi o to, że podczas każdego kryzysu gopodarczego polski złoty traci na wartości, a to zdecydowanie negatywne zjawisko.
Przygotowaliśmy więc kilka propozycji na dokonanie inwestycji, które mogą Cię zaciekawić. Pamiętaj, że to tylko wybrane możliwości. Generalnie istnieje ich o wiele więcej, ale nie każda z nich jest relatywnie bezpieczna w tych niepewnych czasach.
Metale szlachetne
Metale cechuje przede wszystkim to, że ich wartość utrzymuje się na stałym poziomie. Dzięki temu są one uodpornione na inflację. Poza tym popyt na metale szlachetne trwa przez cały czas. Powodem jest fakt, że są one wykorzystywane tak samo w przemyśle, jak i jubilerstwie.
Złoto i srebro to przykłady najpopularniejszych metali szlachetnych, w które warto zainwestować również w czasie kryzysu. Nie bez powodu mówi się, że złoto to rodzaj bezpiecznej przystani. Chcąc zainwestować w nie swoje oszczędności, możesz wybrać albo monety, albo sztabki. Na rynku istnieje wiele rozmiarów tych metali, dzięki czemu nie trzeba od razu kupować ogromnej sztabki. Umożliwia to ich kupno także osobom posiadającym mniejszą ilość kapitału.
Kolejna istotna kwestia dotyczy tego, że złoto jest łatwo zbywalne. Wobec tego nie będziesz mieć większych problemów ze sprzedażą, jeśli się na to zdecydujesz.
Lokaty
Lokaty należą do najpewniejszych rodzajów inwestycji, dlatego idealnie sprawdzą się w kryzysie. Na pewno nieraz słyszałeś, że oszczędzanie jest inwestycją w przyszłość. Ulokowanie kapitału w banku zapewnia nie tylko bezpieczeństwo tych środków, ale również ich pomnożenie. Najbardziej popularne i z tego względu najczęściej wybierane są lokaty terminowe. Obowiązują one przez określony czas, np. kilka miesięcy lub lat.
Cechuje je to, że na koniec okresu depozytu otrzymujesz odsetki, które stanowią określony procent wpłaconej kwoty. Będzie ona zależała od oprocentowania, jakie obejmuje daną lokatę. Przy czym to oprocentowanie może być stałe lub zmienne. Jeśli jest stałe, to bez problemu możesz obliczyć kwotę odsetek, nawet przed wpłatą pieniędzy. W ten sposób sprawdzisz, czy będzie to dla Ciebie opłacalne.
Zakończenie okresu depozytu to moment, w którym przestaje obowiązywać umowa z bankiem. Masz wtedy dwie możliwości – albo wybrać pieniądze, albo zdecydować się na przedłużenie lokaty.
Trzeba mieć jednak na uwadze, że zakładając lokatę, wpłacasz te środki jednorazowo. Warto więc dobrze to przemyśleć, ponieważ nie ma możliwości zwiększenia tej kwoty w trakcie jej deponowania. Jeśli jednak z jakichś powodów postanowisz je wypłacić przed końcem obowiązywania lokaty, stracisz te odsetki.
W niektórych bankach obowiązują dodatkowe kary za przedterminowe wypłacenie środków. Dlatego pamiętaj o dokładnym zapoznaniu się z umową, zanim ją podpiszesz.
Nieruchomości
Nieruchomości od lat uznawane są za jedne z najbezpieczniejszych inwestycji. Chociaż oczywiście nie można powiedzieć, że nie wiążą się z ryzykiem. Aby zacząć w nie inwsetować, wcale nie trzeba być doświadczonym przedsiębiorcą. Trzeba jednak posiadać pewne możliwości finansowe oraz wiedzę.
Pamiętaj, że chcąc ulokować swoje środki w mieszkaniach, czeka Cię mnóstwo wyzwań. Na początku musisz się zastanowić, czy jesteś pewien tej decyzji. Następnie określ swoją motywację – dlaczego tak naprawdę chcesz to zrobić? Inwestycja tego typu jest zobowiązaniem długoterminowym, więc nie możesz nagle zmienić zdania.
Nie podejmuj decyzji zbyt pochopnie, a każdą z nich opieraj na wcześniejszej analizie. Skrupulatnie przeprowadzony research pomoże Ci zminimalizować ryzyko z tym związane. Postaw przede wszystkim na sprawdzenie cen mieszkań w Twojej okolicy oraz popularność lokalizacji. Następnie zwróć uwagę także na to, jakie występuje zapotrzebowanie na inetresujący Cię metraż. Przed jakąkolwiek inwestycją oblicz stopę zwrotu, aby wiedzieć, na jaki zysk się nastawić. Podpowie Ci to również, czy taka inwestycja będzie w ogóle opłacalna.
Na pewno zdajesz sobie sprawę, że w mniejszych miastach będziesz w stanie znaleźć tańsze lokale. W ten sposób jeszcze bardziej obniżysz ryzyko inwestycji. Najłatwiej będzie znaleźć chętnych na metraż, który jest najpopularniejszy. Ostatnia rzecz to wybór sposobu inwestycji – jak chcesz zarabiać na tym mieszkaniu? Chciałbyś je wynająć czy sam w nim zamieszkasz, a następnie sprzedasz z zyskiem?
Obligacje skarbowe
Obligacje Skarbu Państwa to bardzo prosta metoda inwestycji, która gwarantuje pomnożenie kapitału i oszczędzanie. Sprawdzą się również w czasie kryzysu.
Mówiąc w skrócie, obligacje to rodzaj papierów wartościowych, których sprzedażą zajmuje się Minister Finansów. Jak to działa? Podczas sprzedaży pożycza on od nabywcy (czyli Ciebie) konkretną kwotę, którą zobowiązuje się zwrócić z odsetkami. Oczywiście jest to określone czasowo, więc wiesz, kiedy je otrzymasz.
Chcąc oszczędzać na obligacjach skarbowych, masz do wyboru sporo możliwości. Są one podzielone na 3 rodzaje: krótkookresowe, średniookresowe oraz długookresowe. Aktualnie najkrótsze obejmują 3 miesiące, a najdłuższe – 12 lat.
Wiele osób decyduje się na ten sposób oszczędzania, ponieważ nie trzeba mieć doświadczenia w inwestycjach. Poza tym nie musisz mieć też dużych sum pieniędzy, aby zacząć – kwoty zaczynają się już od 100 zł. Sam widzisz, że w zasadzie jest to rozwiązanie dla każdego.
Ocena ryzyka inwestycji
Czym jest ryzyko inwestycyjne? Możemy w ten sposób nazwać niepewność dotyczącą straty lub zysku, jakie mogą wyniknąć z naszej inwestycji. Generalnie obowiązuje tutaj zasada mówiąca o tym, że im wyższa jest stopa zwrotu, tym wyższe ryzyko musisz ponieść. Co to oznacza w praktyce?
Jeśli myślisz o dokonaniu bardzo ryzykownej inwestycji, to musisz liczyć się z tym, że może ona przynieść ogromne straty. Druga możliwość to osiągnięcie zysków, jakich się nie spodziewałeś – w pozytywnym sensie.
Każda działalność inwestycyjna może wiązać się z pewnym ryzykiem. Jak to w życiu bywa, w niektórych przypadkach będzie ono mniejsze, a w innych – większe. Podejmując decyzję o wyborze inwestycji, musisz ocenić ryzyko, z jakim się ona wiąże. Stopień ryzyka w dużej mierze jest uzależniony od rodzaju inwestycji.
W jaki sposób można obliczyć ryzyko inwestycji? Robiąc to samodzielnie (jednak nie jest to proste) lub zlecając to zadanie agencji ratingowej. Na rynku istnieje ich wiele, a do ich głównych zadań należą przede wszystkim doradztwo inwestycyjne oraz wspomniana analiza ryzyka inwestycyjnego.
Chciałbyś przetestować inwestowanie bez ryzyka? Mamy na to sposób – gra CashPlay pomoże Ci nauczyć się podstaw inwestowania, bez niepokoju o utratę środków. Dzięki niej możesz spróbować różnych opcji, np. odkładania kapitału na lokatę, inwestowania w rynek nieruchomości, a nawet grania na giełdzie. Pamiętaj, aby przez cały czas trzymać rękę na pulsie i monitorować swoje inwestycje. Brzmi intrygująco? Kliknij, aby zarejestrować się w grze CashPlay.
Inwestowanie dla początkujących – o czym warto pamiętać?
Mnóstwo osób nie może się zdecydować co do przedmiotu inwestycji kapitału. Zwłąszcza w przypadku swojej pierwszej inwestycji. Jeśli należysz do tego grona, to musisz wiedzieć, że nikt nie jest w stanie podjąć decyzji za Ciebie. Co możesz więc zrobić w takiej sytuacji?
Przygotowując się do zainwestowania odłożonych środków, możesz co najwyżej wziąć pod uwagę rady innych. W tym przypadku najlepiej, gdybyś porozmawiał z jakimś doświadczonym inwestorem. Może Ci to pomóc w rozwianiu wątpliwości, które Cię dręczą. Druga kwestia dotyczy spojrzenia z innego punktu widzenia, a także poznania trudności, jakie on sam napotkał na drodze, będąc aspirującym inwestorem.
Poza tym nie możesz kierować się opiniami osób, które nie mają o tym pojęcia. Fundamentalną zasadą jest tutaj opieranie się na profesjonalnych i zweryfikowanych źródłach informacji. W końcu chodzi o pieniądze, nie możesz sobie pozwolić na straty z powodu własnej bezmyślności.
Każdy inwestor powinien przede wszystkim zachować spokój, nie możesz ulegać niekontrolowanym emocjom. Co to oznacza w praktyce? Chcąc zacząć inwestować, powinieneś być odporny na przeżycia związane z szybkimi zmianami, jakie cechują niektóre rynki. Nie możesz reagować na nie zbyt emocjonalnie. Niewskazana jest zarówno euforia, jak i panika, które mogą z tego wynikać. Musisz wiedzieć, że występuje to najczęściej właśnie u początkujących inwestorów.
Na początku przygody z inwestowaniem najbezpieczniej byłoby podzielić wyznaczoną kwotę na mniejsze części. Następnie zacząć sukcesywnie je inwestować, nie wszystko na raz. Pamiętaj też, że inwestowanie nie będzie dobrym wyborem dla każdego. Jeśli po dokonaniu pierwszej inwestycji poczujesz, że to nie dla Ciebie, nie będzie w tym nic złego. Nie każdy musi być inwestorem, tak jak nie każdy musi zostać przedsiębiorcą.
Podsumowanie
Przedstawiliśmy 4 rodzaje możliwych inwestycji w dobie kryzysu, gdy inflacja utrzymuje się na wysokim poziomie. Możliwe, że któryś z nich przypadnie Ci do gustu i postanowisz go wypróbować.
W czasie kryzysu gospodarczego nie można mówić o żadnej pewnej inwestycji. Patrząc wstecz, można jedynie ocenić, że w trudnych momentach inwestorzy wychodzili najlepiej na inwestycjach długoterminowych. Długi horyzont najczęściej zmniejsza też ryzyko danej inwestycji. Pamiętaj jednak, że nie możesz bezwzględnie opierać się na danych historycznych – one nie przepowiadają przyszłości.
W tej sytuacji może być podobnie, dlatego relatywnie bezpiecznie możemy ulokować kapitał w tego typu inwestycjach. Oczywiście jest to równoznaczne z tym, że zysk nie pojawi się szybko. Jeśli masz taką możliwość, to prawdopodobnie warto zaczekać na efekt którejś z długoterminowych inwestycji.
Brak komentarzy