Skip to main content
starsza osoba z portfelem w dłoni, trzymająca monety

Najwyższa emerytura w Polsce – ile aktualnie wynosi? Od czego zależy wysokość świadczenia?

Ile wynosi najwyższa emerytura w Polsce? Sprawdź, jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać minimalną wysokość świadczenia.

Wiesz, jaka jest największa emerytura w Polsce? Emerytura jest czasem w pełni zasłużonego odpoczynku po latach pracy. W Polsce na wysokość emerytury wpływa wiele czynników. W poniższym wpisie omówimy działanie systemu emerytalnego oraz czynniki wpływające na wysokość świadczenia. Poznasz też przykłady osób, które pobierają najwyższe emerytury. 

System emerytalny w Polsce – cel i działanie

W dzisiejszych czasach nadal nie każdy zdaje sobie sprawę, na jakiej zasadzie działa system emerytalny. W Polsce jego funkcjonowanie opisuje tzw. zasada repartycyjna. Co to znaczy? Chodzi o to, że pracownicy regularnie odprowadzają składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Z tego funduszu na bieżąco są pobierane, a następnie wypłacane emerytury dla osób, którym one przysługują. W skrócie oznacza to, że pracując teraz, finansujesz emerytury osobom, które aktualnie pobierają to świadczenie.

Teoretycznie system emerytalny ma na celu zabezpieczenie finansowe osób starszych. Jednak patrząc na to z perspektywy młodych osób, przyszłość prezentuje się bardzo niepewnie. Już teraz wysokość emerytur pozostawia wiele do życzenia, a przyszłe zmiany w tym systemie raczej nie będą korzystne dla obywateli. 

Jego dokładne zasady zostały opisane w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Emerytura z urzędu – co to znaczy?

Emerytura z urzędu to świadczenie dla osób, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny. Dotyczy ona również osób pobierających rentę z tytułu niezdolności do pracy. 

Co ciekawe, emerytura z urzędu bywa przyznawana bez względu na długość stażu osoby ubezpieczonej. Nie ma potrzeby składania wniosku, otrzymuje się ją automatycznie. 

najwyższa emerytura w polsce, dwie osoby podczas pracy nad dokumentami

Emerytura – co wpływa na jej wysokość?

Zacznijmy od tego, że wysokość pobieranego świadczenia emerytalnego zależy od kilku czynników. Zaraz omówimy najważniejsze z nich.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na liczbę przepracowanych lat. W skrócie wygląda to tak: im więcej lat będziemy aktywni na rynku pracy, tym emerytura będzie wyższa.

Drugim istotnym czynnikiem jest wysokość wynagrodzenia, jakie otrzymujemy. Chcesz wiedzieć, dlaczego jest to ważne? Chodzi o to, że emerytura jest wypłacana z ubezpieczeń społecznych. One z kolei są finansowane z naszych składek. Wspomniane składki są odprowadzane od naszej wypłaty. Czyli obecne zarobki wpływają na to, ile będzie kiedyś wynosiła nasza emerytura. 

Kolejnym czynnikiem jest wiek emerytalny. Różni się on w zależności od płci i warunków zatrudnienia. Jeśli chodzi o Polskę, wiek emerytalny wynosi kolejno 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Został on ustalony w 2017 roku i od tamtej pory nie uległ zmianie.

Dla kogo wcześniejsza emerytura?

Warto wspomnieć, że te zasady nie obowiązują we wszystkich zawodach. Niektóre grupy zawodowe są z tego wyłączone. Mowa tutaj o zawodach, które są obsługiwane przez branżowe systemy emerytalne.

Należą do nich np. górnicy, służby mundurowe, nauczyciele, a także beneficjenci KRUS-u. W przypadku tych osób inaczej naliczane są wysokości emerytur oraz sam wiek emerytalny. Jest on niższy niż u większości społeczeństwa. 

starsza osoba trzymająca monety w dłoniach

Ile wynosi najwyższa emerytura w Polsce?

Najwyższa emerytura pobierana przez kobietę wynosi obecnie 26,8 tys. złotych. Osoba ta przeszła na emeryturę dopiero w wieku 81 lat. Oznacza to, że musiała ona przepracować w sumie 61 lat. 

Z kolei najwyższa emerytura pobierana przez mężczyznę wynosi 37,8 tys. złotych. Otrzymuje ją osoba, która na rynku pracy była aktywna przez 67 lat. Wspomniany mężczyzna przeszedł na emeryturę po skończeniu 85 lat. 

Brzmi to interesująco, prawda? Jednak spójrzmy na to z drugiej strony – jak długo te osoby będą pobierać świadczenie? Oby jak najdłużej mogli się nim cieszyć. Jednak mimo wszystko nasuwają się pytania. Czy z perspektywy czasu można powiedzieć, że było to opłacalne? Odpowiedź będzie się różniła w zależności od podejścia do tematu, ale niektórzy na pewno uznają, że nie. 

Emerytura minimalna – ile wynosi i komu przysługuje?

Od 1 marca 2023 roku kwota minimalnej emerytury wynosi 1588,44 zł brutto. Wzrosła o 250 zł w porównaniu z poprzednim rokiem. 

Minimalna wysokość emerytury należy się każdej osobie, która osiągnęła ustalony wiek emerytalny. Drugą kwestią, braną pod uwagę podczas przyznawania tego świadczenia, jest określony staż ubezpieczeniowy. W przypadku mężczyzn wynosi on 25 lat, a w przypadku kobiet – 20 lat.

Zdarza się też, że ZUS oblicza wysokość emerytury na podstawie kapitału, jaki udało Ci się zgromadzić. Dzieje się tak w sytuacji, gdy osiągniesz wiek emerytalny, ale nie spełniasz warunków w kwestii stażu ubezpieczeniowego. Wtedy otrzymuje się świadczenie, którego wysokość zależy od sumy składek.

Aby ustalić podstawę wymiaru emerytury, należy mieć na względzie kwotę bazową. Chodzi o kwotę, która obowiązuje w dniu zgłoszenia wniosku. Dodatkowo tego dnia istnieje konieczność spełnienia wszystkich warunków, które umożliwiają przyznanie świadczenia. 

Podsumowanie

Na pewno znasz osoby, którym wysokość pobieranej emerytury nie wystarcza na godne życie. Często nie mają jak pokryć codziennych wydatków czy wykupić leków. Nie mówiąc już nawet o żadnych rozrywkach czy przyjemnościach. Niestety nic nie wskazuje na to, aby w przyszłości miało się to poprawić. 

Martwisz się o swoją przyszłość, widząc, jak wygląda sytuacja w Polsce? Zapoznaj się z naszym wpisem, w którym omawiamy formy oszczędzania na emeryturę. Uniezależnij się od ZUS-u!


Ten post został opublikowany w: Blog przez admin. Zapisz link.

Brak komentarzy

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.